امروز : يکشنبه 4 تير 1396 / 21:50
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
سه شنبه 23 خرداد 1396 | 09:33
 شماره خبر :
9603127

گفت‌وگو با استاد خالقی

خالق طرح و نقش و رنگ

خالق طرح و نقش و رنگ

شهید آوینی درباره‌ی هنر می‌گوید: انسان در فطرت خویش دارای شعور باطنی نسبت به حقیقت عالم است که ما آن را شعور باطن می‌خوانیم. این شعور باطن، دارای پیوندی بی‌واسطه و مستقیم با حقیقت کلی عالم است و از آن‌جا که حقیقت عالم وجود مطلق کمال و جمال است، انسان دارای شعور فطری نسبت به کمالات و فضایل و زیبایی‌هاست. هنر نیز از همین پیوند ذاتی انسان با حقیقت عالم وجود و با روح کلی عالم منشأ می‌گیرد؛ همان‌گونه که عبادت و پرستش نیز از همین پیوند ذاتی با حقیقت کلی برمی‌خیزد. احساس انسان در برابر طلوع و غروب خورشید، در برابر وزش نسیم در لابه‌لای برگ‌های درختان، در برابر گل‌ها و در برابر تجلیات فصول مختلف در طبیعت، احساس انسان در برابر آسمان پرستاره و...، تجلیات احساس مختلفی است که در روح انسان در برابر حقیقت واحد ظهور و بروز پیدا می‌کند.
در زبان ما، هرگز هنر به معنایی که این روزها مصطلح است، به کار نمی‌رفته است. ارباب هنر، ارباب کمال بوده‌اند؛ حال آن‌که هنر در معنای اصطلاحی آن، نه به مفهوم کمال و فضیلت، بلکه به مجموعه مساعی خاصی اطلاق می‌شود که توسط جماعت هنرمندان و منتزع از سایر مظاهر حقیقت در حیات بنی‌آدم انجام می‌شود. قدما هنر را به همین مفهوم به‌کار می‌برده‌اند و اگر می‌گفتند «عیب مبین تا هنر آری به دست» هنر را مفهومی در مقابل عیب و به معنای کمال و فضیلت اعتبار می‌کرده‌اند. مفهوم اصطلاحی هنر، در این قرن اخیر باب شده است.
اما استاد خالقی هنرمندیست از دیار کریمان که هنر را با همان معنای کمال و فضیلت می‌شناسد.
استاد خالقی رنگ و بوم و نقاشی را پله‌ای می‌داند برای رشد و از این هنر با احساسی شفاف یاد می‌کند.
آن‌چه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی کوتاهی‌ست با این نقاش هنرمند دیار کریمان.
• علی خالقی از کودکی تا نوجوانی را چگونه روایت می‌کنید؟
در فروردین سال 1309 شمسی در شهر کرمان متولد شدم. در کودکی پدر خود را از دست دادم و در دامان پر مهر مادر پرورش یافتم. در این راستا آن‌چه از دارایی پدر باید به ارث به ما می‌رسید توسط ایادی از خدا بی‌خبر (سلیمان‌میرزا) تصاحب شد و به یغما رفت و ما را از ارثیه پدر که شامل اراضی مزروعی با آب واقع در ماهان و قناتغستان بود محروم ساختند و ما با سختی‌گذران کردیم.
از اوان کودکی به هنر نقاشی و سازندگی ذوق و علاقه فراوان داشتم. نظر به همین علاقه و استعداد خدادادی زیاد نقاشی می‌کردم تا پاسی از شب گاهی تا ساعت 11 - 12 شب شاید هم بیش‌تر. بضاعت مالی که نبود وسایل و ابزار کار و سایر امکانات به فراوانی وجود نداشت. با وجود این من بدون وقفه هیچ فرصتی را برای نقاشی از دست نمی‌دادم تا به تشویق و راهنمایی دوستان و آشنایان چندین سال در مکتب زنده یاد استادسید علی اکبر صنعتی استاد گرانمایه شاگردی کردم. در مدت کوتاهی پویایی و ذوق خود را نشان دادم و با تعدادی از شاگردان ایشان از جمله شادروان علی قهاری و هژبر ابراهیمی که هر کدام از اساتید به نام مجسمه‌سازی کشورمان هستند آشنا شدم؛ آن‌چه را در این بستر هنری اندوخته‌ام از داده‌های آن استاد بزرگوار است.

• هدف استاد خالقی از نقاشی کردن چه بود؟
هدفم از نقاشی فروش یا خوش‌آیند کسی نبود بلکه هم برای یادگیری بود و هم بیان آن‌چه در ضمیرم می‌گذشت و در زمانی که استاد نداشتم بسیاری چیزها را از راه تجربه اندوخته‌ام. واقعا تشنه‌ی یادگیری بودم به دنبال استادی بودم که مرا سیراب کند.

• دوران نوجوانی را چگونه گذراندید؟
سال 1328 شمسی بود که دوره‌ی اول دبیرستان را تمام کردم. مانده بودم که چه بکنم چه نکنم. رفته رفته به این نتیجه رسیدم که نقاشی را ادامه دهم و دست از تحصیل بشویم. مدت‌ها به این موضوع فکر می‌کردم تا این‌که با راهنمایی نیک‌مردی که همواره مددکار کودکی من بود قدم به دانش‌سرای مقدماتی کرمان گزاردم.
در طول دوران تحصیل در دانش‌سرا در رشته‌های مختلف هنری و ورزشی فعالیت چشم‌گیر داشتم به ویژه در نوشتن و اجرای نمایشنامه و نقش‌آفرینی‌های از قبل پیش‌بینی نشده. در رابطه با هنر تئاتر به یاری دوستان علاقه‌مند توانستیم بهترین بازی‌‌گری‌ها را روی صحنه بیاوریم. افسوس که در آن دوران دستگاه فیلم‌برداری و حتی عکس به صورت امروز وجود نداشت که از صحنه‌ها فیلم‌برداری کنیم. گریم کردن را کسی نمی‌دانست من با استعانت از نقاشی تمام بازیگران را خودم گریم می‌کردم.
چیزی نگذشت که در زمینه‌ی ورزش هم فعالیت چشم‌گیری پیدا کردم به طوری‌که در فوتبال و والیبال به دریافت مدال و نشان نائل شدم. تیم فوتبال دانش‌سرا که من هم در آن فعال بودم در آن سال (30-29) مقام قهرمانی دبیرستان‌های کرمان را به‌دست آورد و برای انجام دادن چند مسابقه به استان‌های دیگر از جمله مشهد اعزام شد و البته به امتیازاتی هم دست یافت و نظر به همین علاقه و پشتکار یک سال هم دبیر ورزش دبیرستان فروغی (نمونه) شدم و در آن سال هم تیم فوتبال دبیرستان، قهرمان دبیرستان‌های کرمان شد.

• یعنی در آن دوران، نقاشی را کنار گذاشتید؟
نه. هرگز. زمانی که در دانش‌سرا بودم با وجود چشم‌گیر بودن فعالیت‌های ورزشی و هنری همه من را «علی نقاش» خطاب می‌کردند.

• سبک نقاشی استاد خالقی چیست؟
از سبک‌های مدرن نقاشی چون آبستره و کوبیسم و امثال آن هیچ آشنایی ندارم. سبکی را می‌پسندم که» واقع‌گرا، طبیعت‌گرا و مردم‌پسند باشد (کلاسیک و رئالیست) نقاشی و آب‌رنگ و تکه‌رنگ با کاردک را به شیوه استاد صنعتی می‌پسندم و هرچند گاهی برای تنوع کار می‌کردم.

• سرانجام تابلوهای شما چه بوده؟
بسیاری از نقاشی‌هایم را نتوانستم پیدا کنم. تعدادی را پسران و دوستان به خارج برده‌اند و از بقیه هم اطلاعی ندارم اما مجموعه کوچکی برایم مانده است که می‌تونید تماشا کنید.

• آخرین سخن...
آخرین کلام از خصوصیات اخلاقی و رفتاری خود بدون حرف و حدیث باید بگویم که در تمام دوران زندگی هنری و مسئولیت‌های اداری که داشته‌ام اهل کم‌ترین ادعا و خودنمایی نبوده و نیستم و هیچ‌گاه به دنبال کسب مقام و شهرت و تملق‌گویی نرفته‌ام و اگر مسئولیتی به من واگذار شده از توجه و عنایتی است که مسئولان امور خود به من داشته‌اند و گرنه خانه‌نشینی را بر مقام و خودنمایی ترجیح نمی‌دادم.
البته این انزوا و گوشه‌گیری بیش‌تر از آن‌جا نشات می‌گیرد که من به خانه و خانواده خود فوق‌العاده وابسته و دلبسته‌ام و این دلبستگی و خانه‌نشینی هم‌چنان ساری و جاری است شاید به همین دلیل در هیچ نمایشگاهی هم شرکت نداشته‌ام. (شاید هم به علت شرم حضور) علت دیگر جدا بودن و تنها زیستن به قول دوستی خاکی! بودن من است که آن هم مزید بر علت است.

• سپاسگزاریم از این‌که با همراهان کرمان‌شهر همراهی کردید و آرزو می‌کنیم روزگارتان به رنگ شادی و نشاط باشد.


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *