امروز : يکشنبه 4 تير 1396 / 21:48
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
سه شنبه 9 خرداد 1396 | 12:07
 شماره خبر :
960363

به بهانه‌ی هفته‌ی جهانی تیروئید

غده‌ای کوچک با عملکردی بزرگ

غده‌ای کوچک با عملکردی بزرگ

به جهت جلب توجه بیش‌تر مردم درکشورهای مختلف جهان و با هماهنگی‌های سازمان جهانی بهداشت، همه ساله چهارم تا دهم خرداد ماه برنامه‌هایی درباره‌ی موضوعات مرتبط با غده‌ی تیروئید اجرا می‌شود . این فاصله‌ی زمانی که از آن به عنوان «هفته‌ی جهانی تیروئید» نام برده می‌شود فرصتی است برای توجه هرچه بیش‌تر به یکی از حیاتی‌ترین غده های بدن که کارکرد درست یا نادرست آن به طور مستقیم با سلامت عمومی بدن مرتبط است.
سال‌های گذشته وزارت بهداشت با تبلیغات وسیع در مورد لزوم استفاده‌ی بیش‌تر از عنصر«ید» در قالب نمک یددار در برنامه‌ی غذایی هم‌وطنان توجه عمومی را به سمت پیامدهای بسیار خطرناک ناشی از اختلالات غده‌ی تیروئید جلب کرد و نمک یددار به مدد همین تبلیغات گسترده توانست به نمک اصلی مورد استفاده‌ی همه‌ی هم‌وطنان تبدیل شود.
به گفته‌ی خانم دکتر آبنوس مختاری، استاد دانشگاه و فوق‌تخصص غدد درون‌ریز به دلیل مصرف نمک‌های ید دار در سرتاسر کشور، مشکل کم کاری تیروئید ناشی از کمبود ید تا حدود زیادی مرتفع شده ولی اشکال دیگر اختلالات مرتبط با غده‌ی تیروئید هم‌چنان در سطح جامعه وجود دارد.
به بهانه‌ی هفته‌ی جهانی تیروئید با این پزشک کرمانی گفتگو کردیم.

• خانم دکتر! غده‌ی تیروئید چیست و چه نقشی در بدن دارد؟
غده‌ی تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در قسمت قدامی گردن و در بخش جلوی نای قرار گرفته و یک سری هورمون‌هایی را ترشح می کند که سوخت و ساز بدن را تنظیم کرده و در عملکرد بسیاری از سیستم‌های بدن موثر هستند، مثلا در میزان مصرف انرژی، کاهش و افزایش وزن، سلامت سیستم اسکلتی بدن، سیستم تنظیم عادت ماهیانه در خانم‌ها و حتی در تغییرات پوست تاثیر مستقیم دارد.
در جهان شیوع بیماری‌های تیروئید خیلی افزایش پیدا کرده و به خاطر همین سازمان جهانی بهداشت هفته‌ی آخر ماه می را به عنوان هفته‌ی جهانی تیروئید اعلام کرده تا توجه و تمرکز بیش‌تری را به موضوع تیروئید، بیماری‌های مرتبط با آن و پیش‌گیری از اختلالات تیروئید جلب کند.
در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده که در تمام جهان حدود یک میلیارد نفر به نوعی درگیر بیماری‌های مرتبط با تیروئید هستند که از این میزان نزدیک به 80 درصد خانم‌ها و حدود 10 درصد هم کودکان هستند.
بنابراین ما با موضوعی مواجهه هستیم که در برگیری بسیار زیادی دارد و لازم است توجه بیش‌تری هم در این زمینه داشته باشیم.
مطلبی که لازم است عرض کنم این است که نسبت به دهه‌های گذشته نوع اختلالات تیروئیدی تغییر کرده است، قبلا ما به دلیل کمبود ید در برخی مناطق شاهد تیروئید‌های بزرگ به شکل گواتر بودیم در حالی که ما امروزه با اختلالات خفیف‌تری روبرو هستیم ولی متاسفانه شیوع مشکلات تیروئیدی بیش‌تر شده است.

• خانم دکتر! آن‌طور که بیان می‌شود، اختلالات غده‌ی تیروئید ممکن است عوارض بسیار نگران کننده‌ای داشته باشد.
کاملا درست است غده‌ی تیروئید یکی از غده‌های حیاتی بدن است و بیماری‌های مرتبط با تیروئید بسیار است . عوارض آن هم بسیار است؛ مثلا در بارداری، متاسفانه حدود 2 درصد از خانم‌هایی که باردار می‌شوند دچار مشکلات تیروئیدی می‌شوند که به دلیل جایگاه بسیار مهم این غده در بدن لازم است به این موضوع در زمان بارداری توجه شود. اگر غده‌ی تیروئید در زمان بارداری به درستی کار نکند بر روی رشد نورون‌ها (سلول‌های مغز)تاثیر گذاشته و ممکن است به پایین آمدن ضریب هوشی نوزاد بیانجامد. تحقیقات نشان داده که شایع ترین علت قابل درمان عقب‌ماندگی ذهنی کم کاری تیروئید است چون بسیاری از علت‌های عقب ماندگی ذهنی بچه‌ها ژنتیکی بوده و قابل درمان نمی‌باشند و تنها علت قابل درمان، کم کاری تیروئید است که به راحتی هم امکان درمان آن میسر است؛ به همین دلیل ما تاکید داریم خانم‌های باردار در طول دوران حاملگی مرتب از نظر تیروئید بررسی شده و در صورت وجود مشکل حتما درمان شوند.
در مورد نوزادان ما با پدیده‌ای به نام «کم کاری مادرزادی غده‌ی تیروئید» روبرو هستیم که معمولا به دلیل اختلال در تکامل نوزاد رخ می‌دهد. به‌واسطه‌ی اهمیت این موضوع خوشبختانه یک برنامه‌ی کشوری در این زمینه اجرا می‌شود که از پاشنه‌‌‌ی پای نوزادان در روزهای ابتدایی زندگی نمونه‌ی خون گرفته شده و عملکرد غده‌ی تیروئید سنجیده می‌شود.
این غربال‌گری در مراکز بهداشتی دولتی و به شکل رایگان انجام می‌شود و توقع ما این است که والدین نوزادان تازه متولد شده هم با حساسیت این تست را انجام داده و مهم‌تر از آن در صورت مشخص شدن مشکل، حتما نسبت به درمان اقدام کنند. همان‌طور که قبلا هم عرض کردم درمان تیروئید بسیار ساده و کم هزینه است در بیش‌تر اوقات درمان کم کاری تیروئید مصرف داروهایی است که در دسترس می‌باشند ولی درمان نشدن مشکلات مرتبط با تیروئید مثلا همین کم کاری مادر زادی که عرض کردم می‌تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.
ما مواردی داشتیم که در تست تیروئید پاشنه‌ی پا، اختلال کم کاری مشخص شده و والدین هم در جریان قرار گرقتند ولی به دلیل سهل انگاری غیر قابل بخششی که صورت گرفته کودک دچار عوارض شده و زمانی به ما مراجعه کردند که دیگر امکان درمان میسر نبوده است. متاسفانه ما شاهد کودکانی در سنین پنج یا شش سالگی هستیم که با اختلالات ذهنی غیر قابل بازگشت روبرو هستند که به راحتی امکان درمان اختلالات مرتبط با تیروئید برای ایشان میسر بوده است. بنابراین باید تاکید کنم، کم کاری مادرزادی تیروئید اختلال نسبتا شایعی است که به راحتی قابلیت تشخیص و درمان دارد ولی در صورت درمان نشدن می‌تواند به اختلالات مغزی کودکان بیانجامد.
در مورد بچه ها هم باید موضوع کارکرد درست تیروئید مورد بررسی قرار بگیرد، اختلالات تیروئید در کودکان ممکن است به اختلال در رشد قدی منجر شود یا ممکن است روی عملکرد تحصیلی بچه‌ها تاثیر گذاشته و مثلا باعث کاهش تمرکز بچه ها در کلاس شده و یا به‌طور کلی باعث کاهش تحرک بچه‌ها شود.

• در بعضی از افراد به بیماری گره تیروئید اشاره می‌شود، در این زمینه توضیح دهید؟
یکی از بیماری‌های شایع دیگر گره‌های تیروئید است که اگر بیمار در معاینه‌ی خود یا در مقابل آینه متوجه شود که برجستگی‌هایی در غده‌ی تیروئید وجود دارد باید حتما مراجعه کند تا مورد بررسی دقیق شامل آزمایشات مختلف و سونوگرافی، قرار گیرد.
• خانم دکتر! اختلالات تیروئید معمولا چه نشانه‌هایی دارند و چه گروه‌هایی باید برای بررسی غده‌ی تیروئید به پزشک مراجعه کنند؟
اختلال شایع تیروئید «کم کاری تیروئید» است که معمولا با نشانه‌هایی چون، احساس ضعف، بی‌حالی، خستگی، یبوست، ریزش مو، افزایش وزن تا حد 2 تا 4 کیلوگرم، اختلالات عادت ماهیانه، ریزش مو و ریزش قسمت خارجی ابرو همراه است.
اختلال دوم «پرکاری تیروئید» است که علامت‌هایی نظیر کاهش وزن قابل توجه است که این کاهش وزن با اشتهای خوب هم همراه است. احساس طپش قلب و لرزش بدن، احساس ب‌یقراری و گاهی احساس بی‌خوابی شبانه هم ممکن است اتفاق بیافتد.
در بچه‌ها ممکن است این بی‌قراری که ناشی از پرکاری تیروئید است را به عنوان سندروم بیش فعالی تعبیر کنند و عملا این پرکاری تیروئید با بیش فعالی اشتباه گرفته شود . همین جا توصیه می‌کنیم بچه‌هایی که برای موضوع بیش فعالی مورد بررسی قرار می‌گیرند حتما از نظر تیروئید هم چک شوند.
اختلال دیگر تیروئید هم که به آن اشاره شد اختلال کم کاری مادر زادی تیروئید است که همه‌ی زایشگاه‌ها در سراسر کشور همه‌ی نوزادان را بررسی می‌کنند و این کم کاری معمولا با علائمی چون زردی طولانی مدت، ملاج باز و بزرگ‌تر از حد نرمال ،اختلال در تغذیه و اختلال در رشد همراه است.
در مورد بخش دوم سوال شما عرض کنم نوزادان حتما باید از نظر تیروئید بررسی شوند. گروه دیگر خانم‌های باردار هستند که حتما در طول بارداری باید مورد بررسی قرار گیرند. گروه دیگر خانم‌های بالای 50 سال هم توصیه می‌شود حداقل یک مرتبه از نظر تیروئید بررسی شوند.
گروه دیگری که لازم است حتما از نظر تیروئید پیگیری شوند، کودکانی هستند که دچار کندی رشد شده‌اند و بر طبق نمودارهای مربوطه رشد کافی را نداشته‌اند.
گروه دیگر خانم‌هایی هستند که سقط‌های مکرر داشته و یا سابقه نازایی داشته‌اند؛ این گروه هم حتما باید از نظر تیروئید بررسی شوند.

• خانم دکتر! رژیم غذایی و نوع زندگی چگونه می‌تواند به بهبود اختلالات تیروئیدی یا پیش‌گیری از آن‌ها کمک کند؟
یکی از مهم‌ترین دلایل کم کاری تیروئید کمبود دریافت ید است بنابراین ما توصیه می‌کنیم برای بیمارانی که دچار کم کاری غده‌ی تیروئید هستند هم از غذاهای دریایی بیش‌تر استفاده کنند و هم از نمک‌های یددار.
البته غذاهای یددار و همچنین نمک‌های ید دار حتما باید توسط افرادی مصرف شود که کم کاری تیروئید دارند چرا که مصرف بیش‌تر ید برای افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند اصلا توصیه نشده و مضر هم می‌باشد.
در مورد نمک‌های یددار باید ذکر کنم همشهریان محترم حتما باید از نمک‌های یددار استاندارد استفاده کنند و همچنین نمک یددار باید در اواخر پخت به غذا اضافه شود، اگر نمک یددار در ابتدای پخت به غذا اضافه شود در حین پخت غذا ید موجود در نمک یددار از بین می‌رود.
درباره‌ی شیوه‌ی زندگی هم که ذکر کردید باید گفت که استرس و اضطراب‌های روحی و روانی ممکن است وضعیت برخی از اختلالات تیروئید را تشدید کند.
باز در همین زمینه باید یادآوری کنم، بیمارانی که دچار پرکاری تیروئید هستند و دچار گرفتاری و بیرون‌زدگی چشم شدند به هیچ عنوان نباید سیگار بکشند چرا که مصرف سیگار  باعث تشدید بیماری چشمی تیروئید می‌شود.

• به عنوان سوال آخر، لطفا درباره‌ی درمان‌های رایج اختلالات تیروئید توضیح دهید.
درباره‌ی درمان‌های اختلالات تیروئید باید عرض کنم شایع‌ترین اختلال تیروئید کم‌کاری تیروئیداست که معمولا با تشخیص پزشک متخصص صورت می‌گیرد و درمان آن به سادگی و با مصرف قرص صورت می‌گیرد و بنابراین جای نگرانی برای بیماران وجود ندارد .
همشهریان محترمی که تحت درمان با داروهای رایج کم کاری مثل داروی لووتیروکسین هستند باید بدانند که این دارو شیوه مصرف مشخصی دارد و لازم است همشهریان محترم به این ملاحظات توجه کنند؛ به طور مثال این قرص حتما باید قبل از وعده‌ی صبحانه مصرف شده و نیم ساعت تا یک ساعت بعد از مصرف دارو نباید صبحانه صرف شود. موضوع دیگر تداخل این دارو با سایر دارهاست. ما معمولا توصیه می‌کنیم افراد تا چهار ساعت پس از مصرف لووتیروکسین داروی دیگری مصرف نکنند .
در مورد پرکاری تیروئید هم ما سه نوع درمان داریم. دارو درمانی، استفاده از جراحی و استفاده از ید رادیو اکتیو است که برحسب شرایط بیمار، نوع مناسب درمان تجویز می‌شود.

• سپاسگزاریم از گفت‌وگو با اهالی کرمان‌شهر

سیدرضامیرحسینی


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *