امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 20:12
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
شنبه 26 فروردين 1396 | 08:34
 شماره خبر :
9601102

گفت‌وگو با آرزو حسین‌رضایی، استاد دانشگاه و درمان‌گر اعتیاد

عادتی که بیماری است

عادتی که بیماری است

در گذشته تصور بر این بود که فرد معتاد فردی سست عنصر و بی‌اراده است اما امروزه باور جامعه نسبت به فرد معتاد تغییر کرده است. امروزه اعتیاد، نوعی بیماری است که با حمایت خانواده و اراده‌ی فرد مبتلا، قابل درمان است.
تفاوت اعتیاد با بیماری‌های دیگر، شاید در عوارض شدیدتری باشد که این بیماری در جامعه و در میان اعضای خانواده به‌جا می‌گذارد.
شعار پیش‌گیری بهتر از درمان است، درباره‌ی اعتیاد هم مصداق دارد اما با توجه به هزینه‌های هنگفتی که این بیماری بر جسم، روان و اقتصاد، فرد، خانواده و جامعه تحمیل می‌کند، باید در این زمینه بیش‌تر به مساله‌ی پیش‌گیری توجه کرد.
شاید اولین گام در پیش‌گیری از بروز این بیماری، آشنا شدن با این بیماری و عوامل موثر در بروز آن است؛ به همین سبب با آرزو حسین‌رضایی، استاد دانشگاه و درمان‌گر اعتیاد گفت‌وگو کردیم.

• اعتیاد یعنی....
اعتیاد نوعی بیماری است که در آن بیمار رفتار یا مصرف ماده‌ای که عوارض بدی دارد را مرتب تکرار می‌کند.
اعتیاد پاسخ فیزیولوژیک بدن به مصرف مکرر مواد اعتیادآور است. این وابستگی از طرفی باعث تسکین و آرامش موقت و گاهی تحرک و نشاط گذرا برای فرد می‌شود ولی بعد از اتمام این اثرات، سبب جست‌وجوی فرد برای یافتن مجدد ماده و وابستگی مداوم به آن می‌شود؛ در این حالت فرد هم، از لحاظ روانی به ماده‌ی مخدر وابستگی پیدا می‌کند و مجبور است به تدریج مقدار ماده‌ی مصرفی را افزایش دهد.

• سن اعتیاد
سن اعتیاد در کل جهان رو به کاهش است و این یعنی زنگ خطری برای همه‌ی افراد به خصوص والدین

• اعتیاد سنتی و صنعتی چه فرقی دارند؟
اعتیاد در هر نوع و شکل آن بد، مضر و خطرناک است اما در اعتیاد سنتی، موادمخدر جنبه‌ی مخدر دارند و اما اعتیادآورهای صنعتی محرک هستند.
موادمخدر سنتی طبیعی هستند مثل تریاک، شیره‌ی تریاک، مرفین و موادمخدر صنعتی مثل شیشه و کریستال بعد از یک‌سری فعل و انفعالات شیمیایی به‌دست می‌آیند.

• اعتیاد در بین زنان شایع‌تر است یا بین‌ مردان؟
سال های قبل اعتیاد بیش‌تر مختص مردان بود و آمار زنان معتاد بسیار پایین بود اما در حال حاضر اعتیاد زنان هم به طور چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است.

• برای ترک اعتیاد چه باید کرد؟
لازم است قبل از کشف معتاد در میان افراد خانواده، خانواده‌ها به شناخت اعتیاد و مسایل جانبی آن بپردازند.
برای درمان اعتیاد اول باید در فرد معتاد انگیزه‌ی لازم را ایجاد کرد تا خود فرد برای درمان آماده باشد.
بعد خانواده‌ی فرد، باید به دور از هر نوع پرخاش‌گری و خشونت، وی را همراهی کنند و جهت درمان به یکی از مراکز دارای مجوز از دانشگاه علوم پزشکی مراجعه و اقدام به درمان کنند.
البته نقش خانواده‌ی بیمار در درمان بسیار موثر است و همراهی خانواده، درمان را با موفقیت بیش‌تری جلو می‌برد.

• باورهای غلط در بروز اعتیاد چه نقشی دارند؟
تاثیر باورهای غلط در بروز اعتیاد غیرقابل انکار است مثلا بعضی می‌گویند: مصرف فلان ماده‌ی مخدر برای کنترل دیابت خوب است؛ همین جا باید تاکید کنم که هر بیماری و مشکلی، درمان خاص خود را دارد و این باور غلط که مصرف موادمخدر برای درمان بعضی امراض مفید است یک باور بسیار غلط و ناکارآمد است، اگر کسی این مواد را به امید این‌که درمانی برای بیماری باشد مصرف کند، سخت در اشتباه است، چون با این کار مشکلی هم به زندگی خود اضافه می‌کند که درمان آن هم سخت و زمان‌بر ا ست.

• آیا برای موادمخدر مصرف تفریحی، حقیقت دارد؟
این هم یک باور غلط است مصرف موادمخدر و تفریح؟؟؟!!!
شروع اعتیاد و وابستگی به موادمخدر از همین تفریحی بودن و مصرف کردن گه‌گاه، است و مبتلایان به مصرف تفریحی، زمانی چشم باز می‌کنند که زندگی بدون مصرف موادمخدر امکان پذیر نیست.
پس مصرف موادمخدر و تفریح شاید یک غلط مصطلح باشد. اما هشدار جدی به افرادی است که به چشم تفریح به موادمخدر نگاه می‌کنند.

• آیا مصرف موادمخدر به شادتر زندگی کردن کمک می‌کند؟
نه شاید مصرف موادمخدر باعث شود فرد بی‌خیال شود و درد و رنج خود را برای زمان موقتی فراموش کند اما بعد از آن، دردها با شدت چند برابر به سراغ فرد می‌آید و فرد مبتلا برای تسکین خود مجبور به مصرف دوباره می‌شود و این شروع پروسه‌ی بیماری اعتیاد است.
اما حتما همه‌ی عزیزان می‌دانند که برای شاد زندگی کردن راه‌های زیادی هست که به موادمخدر متوسل نشوند و باید یادمان باشد که موادمخدر بعد از تبدیل شدن به اعتیاد، احساس گرفتی، بی‌حوصلگی و بی‌رمقی ایجاد می‌کنند و این اشتباه است که تصور کنیم باعث ایجاد شادی می‌شوند.

• مصرف کدام ماده‌ی مخدر خطرناک‌تر است؟
مصرف همه‌ نوع ازموادمخدر خطرناک است و عواقب جدی دارد و در حقیقت انتخاب بین موادمخدر، انتخاب بین بد و بدتر است.

• بین قلیان، سیگار و موادمخدر دیگر تفاوتی وجود دارد؟
شاید مصرف قلیان و سیگار دروازه‌ی ورود به اعتیاد به موادمخدر باشد. مصرف این مواد هم خطرناک است و باید از آن‌ها هم دوری کرد.

• برخی می‌گویند سن اعتیاد پایین آمده، دلیل چیست؟
بله سن اعتیاد در کل جهان در سراشیبی است و عوامل بسیاری در این مساله موثرند از جمله این‌که زشتی اعتیاد در بین نوجوانان و جوان‌ها از بین رفته و رفتارهایی مانند سیگار کشیدن نوعی ژست روشنفکری است؛ به نوعی جوان‌ها و نوجوانان‌ها با این رفتارها احساس شخصیت می‌کنند. در یک جمله می‌توانیم بگوییم مصرف موادمخدر به مسایل تربیتی خانو اده و ارزش‌های جامعه برمی‌گردد.

• چه راه‌کارهایی برای جلوگیری از گسترش اعتیاد موثر است؟
1- تربیت خانواده‌ها
2- ارزش‌های جامعه
3- در دسترس نبودن مواد
4- آموزش مهارت‌های زندگی و از جمله نه گفتن به فرزندان
5- الگوی عملی و مصرف نکردن موادمخدر از طرف والدین
6- بالا بردن اعتماد به نفس جوانان و نوجوانان
7- قدرت تحمل شکست و ناکامی

• در اعتیاد جوانان کدام فاکتور خانواده، دوستان و جامعه بیش‌تر تاثیر دارد؟
هر سه فاکتور مهم و اساسی هستند اما خانواده نقش موثرتری دارد؛ حتی اگر جامعه و دوستان هم تهدید کننده باشند یک خانواده‌ی خوب و آرام با روابط گرم، صمیمی و دوستانه با فرزند، در کنار حفظ شان افراد می‌تواند فرد را از آسیب‌ها مصون نگه‌دارد.

• سپاس‌گزاریم از همراهی شما با نشریه کرمان‌شهر


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *