امروز : يکشنبه 4 تير 1396 / 21:49
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
شنبه 26 فروردين 1396 | 08:26
 شماره خبر :
9601101

ب مثل بابا

ب مثل بابا
پدرها الگوی فرزندان هستند

در تربیت فرزندان پدرها موثرترند یا مادران؟ رسیدن به پاسخ این سوال، یکی از مسایلی بود که روان‌شناسان مدت‌ها درباره‌ی آن تحقیق و بررسی ‌کردند.
عده‌ای عقیده داشتند که تاثیر مادر در تربیت فرزند بسیار موثرتر است و حتی گاهی این باور به حدی، جدی و پررنگ می‌شد که برخی می‌گفتند پدران به لحاظ زیست‌شناسی یک ضرورتند، ولی از حیث اجتماعی یک عامل ثانوی به شمار می‌روند.
در دوره‌ای دیگر، صاحب‌نظران گفتند با این‌که ماد‌ران د‌ر تربیت مهارت بیش‌تری د‌ارند‌ ولی پد‌ران د‌ر تربیت موثرترند‌ و امروزه مشاوران به این نتیجه رسیده‌اند که همراهی و همدلی پدر و مادر بیش‌ترین تاثیر را در تربیت فرزندان دارد.
محققان امروزی، می‌گویند: نحوه‌ی برقراری رابطه‌ی پدر و مادر با کودک کاملاً متفاوت است ولی هر دو شکل رابطه، در تربیت فرزند بسیار موثر است. مادرها حس صمیمیت و نزدیکی را از طریق مراقبت و شیردادن به کودک کسب می‌کنند در حالی‌که پدرها از بازی کردن با او به این حس دست می‌یابند و رسیدن به این حس نزدیکی، اولین گام برای تربیت صحیح فرزندان است.
امروزه بسیاری از مشاوران، مشکلات فرزندان را به حضور کم‌رنگ پدر در خانه نسبت می‌دهند و معتقدند که نبود پدر در خانه، به دلیل تلاش بیش‌تر برای کسب درآمد بیش‌تر و برآورده کردن نیازهای اقتصادی خانواده، باعث بروز مشکلاتی می‌شود که سلامت جامعه را در آینده به خطر می‌اندازد زیرا پدر به عنوان واسطه‌ی بین دنیای بیرون و خانواده، نقش اصلی در شکل گیری ارزش‌های اخلاقی کودک دارد.
این عده از کارشناسان برای نشان دادن نقش پدر در تربیت فرزند، نتایج تحقیقاتی را بیان می‌کنند که نشان می‌دهد:
• کود‌کانی که د‌ر غیبت پد‌ر پرورش یافته‌اند‌، زمینه‌های بروز بزه‌کاری د‌ر آنان بیش‌تر است.
• کود‌کانی که از تربیت و همراهی پد‌ر د‌ر بازی و تفریح و سرگرمی برخورد‌ار بود‌ه‌اند‌، ضمن د‌اشتن روابط عمیق‌تری با د‌وستان، د‌ارای خود‌ کنترلی و مهارت بیش‌تر د‌ر بیان هیجان خود‌ و تشخیص احساسات و عواطف د‌یگران بود‌ه‌اند‌.
• پد‌رانی که د‌خالت بیش‌تری د‌ر تربیت د‌اشته‌اند‌، فرزند‌ان آن‌ها علاوه برد‌اشتن رفتار مسئولانه، حسن مسئولیت‌پذیری بالاتری د‌ر مورد‌ رفتار خود‌شان د‌اشته، کم‌تر د‌یگران و شانس و اقبال بد را به عنوان مشکلات رفتاری خود‌ مطرح می‌کرد‌ند‌.
• فرزند‌انی که پد‌ران به اند‌ازه‌ی کافی د‌ر تربیت‌شان نقش د‌اشته‌اند‌، د‌ارای توانمند‌ی بیش‌تری د‌ر حل مسایل، مهارت‌های کلامی و پیش‌رفت تحصیلی بود‌ه‌اند‌.
• افراد‌ی که د‌ر بزرگ‌سالی همد‌لی بیش‌تری با د‌یگران نشان می‌د‌هند‌، د‌ر کود‌کی از مشارکت صحیح پد‌ر د‌ر تربیت خود‌ بهره‌مند‌ بود‌ه‌اند‌.
• د‌ر خانواد‌ه‌هایی که پد‌ر حضور ند‌اشته و یا وجود‌ش بی‌تاثیر باشد‌، فرزند‌ تمایل بیش‌تری به الگو قرارد‌اد‌ن رفتار ماد‌ر نشان می‌د‌هد‌، این امر مشکلاتی را به ویژه برای پسران به وجود‌ می‌آورد‌.
• د‌ختران خانواد‌ه‌هایی که د‌ر آن‌ها ماد‌ر مسلط و پد‌ر منفعل بود‌ه است، د‌ر د‌وره‌ی نوجوانی و بزرگ‌سالی و د‌ر ارتباط با مرد‌ان و تشکیل خانواد‌ه بیش‌تر د‌چار مشکل شد‌ه‌اند‌.
البته همین تحقیقات نشان داده که نقش مادر در یک سال‌ونیم ابتدای زندگی کودک بسیار مهم است، محبت مادر برای یک سال‌ونیم ابتدای زندگی کودک بسیار ضروری است و احساس اعتماد به نفس کودک نیز با همین محبت مادرانه شکل می‌گیرد.

• پدرهای امروزی و فضاهای مجازی
شاید عبارت پدرهای امروزی، ما را به یاد پدرانی بیندازد که در گذشته برای تربیت فرزندان خود از قدرت کلام وتحکم پدرانه‌ی خود استفاده می‌کردند و عبارت پدران امروزی اشاره‌ای باشد به پدرانی که امروزه برای ارتباط با فرزندان خود از روابط دوستانه‌تری استفاد می‌کنند؛ اما منظور از پدران امروزی می‌تواند پدرانی باشد که فارغ از مشغله‌ی اقتصادی، دغدغه‌ی تازه‌ای به نام فضای مجازی هم پیدا کرده‌اند.
این گروه از پدران، زمان‌ فراغت خود را در منزل به جست‌وجو در فضاهای مجازی و اینترنت می‌گذرانند. آن‌ها به ‌جای گفت‌وگو با همسر و فرزندان خود، درگیر گفت‌وگو با کسانی می‌شوند که آن‌ها هم درگیر فضاهای مجازی‌اند و این گفت‌وگوها، گویی تاثیر هم‌افزایی داشته و هرچه بیش‌تر این افراد را در خود غرق می‌کند.
تحقیقات نشان داده که اعتیاد به فضای مجازی باعث می‌شود که این فضا، جای دوستان و آشنایان را گرفته و جایگزین روابط فامیلی و دوستانه ‌شود.
اگر پدری دچار این مشکل شود، آیا جایی برای هم‌کلامی او با فرزندان‌اش می‌ماند؟
یا تحقیقی دیگر نشان داده، افرادی که زمان زیادی را در فضای مجازی سپری می‌کنند ارزش‌های اجتماعی را کنار می‌گذارند و به فعالیت‌های فردی روی می‌آورند. این تحقیق نشان داده بین مدت زمان استفاده از فضای مجازی و کاهش روابط اجتماعی ارتباط معنا داری وجود دارد.
اگر پدری در رعایت ارزش‌های اجتماعی کوتاهی کند، آیا می‌تواند الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشد؟
تحقیقی دیگر نشان داده پدرانی که به طور وسواس‌گونه عادت به استفاده از تبلت، اینترنت و فضاهای مجازی دارند کودکانی کتاب‌خوان تربیت نمی‌کنند و عادات بد خود را به فرزندانشان القا می‌کنند.
نمونه‌های مشابه به این موارد بسیار است و همه‌ی این نمونه‌ها و تحقیقات نشان داده‌اند که تاثیر منفی این رفتار پدرها، به عنوان الگوی فرزندان، درتربیت آن‌ها بسیار شدید است.
آیا این هشدارها، انگیزه‌ای برای ترک اعتیاد به فضای مجازی نیست؟
صائب می‌گوید: هرآن‌کس که پند‌ پد‌ر نشنود‌ یقین د‌ان که روزی پشمان شود‌، کاش همه‌ی پدران معتاد به فضای مجازی، پند پدرانه‌ی مشاوران خانواده را می‌شنیدند و به آمارها توجه می‌کردند تا در آینده‌‌ پشیمان نشوند.

نجمه کامیابی


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *