امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 09:40
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
سه شنبه 14 دي 1395 | 10:40
 شماره خبر :
951072

مکمل‌های ورزشی تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه مصرف شود

استفاده‌ی بیش از حد و غیرمجاز از مکمل‌ها منجر به مرگ می‌شود

استفاده‌ی بیش از حد و غیرمجاز از مکمل‌ها منجر به مرگ می‌شود
 

گفت‌وگو با دکتر محمد حسیبی؛ مدیر اداره‌ی نظارت بر داروی دانشگاه علوم پزشکی

 

 

ملوان زبل شخصیت محبوب بسیاری از کودکان قدیم است که امروز جوانان جامعه‌ی ما را تشکیل می‌دهند؛ شخصیتی که با خوردن یک قوطی اسفناج، ناگهان قدرتی جادویی پیدا می‌کرد و کارهای بزرگی انجام می‌داد. شاید خنده‌دار به نظر آید، اما بعضی از جوان‌ها و نوجوان‌های امروزی انگار به‌دنبال همان اسفناج جادویی ملوان زبل از این باشگاه به آن باشگاه می‌روند و انتظار معجزه‌ای در ساختار فیزیکی و شکل بدن‌شان در کوتاه‌ترین زمان ممکن را دارند و برای رسیدن به هدف‌شان که معمولا عضله‌سازی و حجم‌دهی به شکل عضلات است، انواع پودرها و مکمل‌های پروتئینی، هورمونی، کراتین و کورتون را امتحان می‌کنند و غافل از عوارض بسیار خطرناک آن‌ها هستند.

اما این مکمل‌ها اصولا برای چه افرادی و به چه منظوری ساخته می‌شوند؟ استفاده از آن‌ها تا چه حد مجاز و چه زمانی خطرساز می‌شود؟ مکمل‌های تقلبی و غیراستاندارد چه ضررها و عوارضی دارند و مکمل استاندارد را از کجا باید تهیه کرد؟

برای گرفتن پاسخ این سوالات، گفت‌وگوی ما با دکتر «محمد حسیبی» مدیر اداره‌ی نظارت بر داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان را بخوانید.

 

چه افرادی و در چه صورت نیاز به مصرف مکمل‌ها دارند؟ آیا کسانی که ورزش حرفه‌ای ندارند و صرفا برای سلامت و تناسب اندام ورزش می‌کنند، ممکن است نیازی به مصرف این مکمل‌ها پیدا کنند؟

مکمل همان‌طور که از نامش پیداست، تکمیل‌کننده‌ی روند تغذیه‌ای انسان است و توسط برخی ورزش‌کاران و کسانی که به هر نوعی حتی برای انجام فعالیت‌های روزانه، نیاز به مکمل خاصی دارند، مصرف می‌شود؛ براساس نوع ورزش، مکمل‌های خاصی برای ورزش‌کاران تجویز می‌شود؛ برای مثال، برای انجام حرکت‌های انفجاری مثل بلند کردن وزنه‌های سنگین، مصرف کراتین و برای ساخت توده‌ی عضلانی مناسب برای بدن‌سازان، پودر ویتامین وی مناسب است؛ در ورزش‌های بی‌هوازی، نوعی از مکمل استفاده می‌شود که در ورزش‌های هوازی، تجویز نمی‌شود. مکمل‌ها برای نوزادان و شیرخشک هم براساس سن آن‌ها در شیرخشک‌ها به کار برده می‌شود؛ در یک سن، چربی بیش‌تر و در یک دوره، پروتئین بیش‌تر در شیرخشک استفاده می‌شود.

اما مکمل‌های ورزشی باید تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه مصرف شود. مساله‌ای که ما در جامعه داریم، استفاده‌ی سرخود از مکمل‌ها، مصرف مکمل‌های غیرمجاز و مصرف مکمل‌هایی است که اصالت کالای‌شان مستند و تاییدشده نیست و به‌صورت قاچاق وارد شده و ما از منبع تولیدشان هیچ اطلاعی نداریم؛ آن‌چه جامعه‌ی ما را به‌نوعی دچار خطر کرده، مصرف این نوع مکمل‌هاست. مصرف این مکمل‌ها به‌خصوص توسط نوجوانان، آسیب‌های جدی به روند رشد به‌ویژه در زمینه‌ی رشد قد وارد خواهد کرد؛ زیرا این مکمل‌ها صفحات رشد را در فرد می‌بندند. بزرگ‌ترین مشکل ما در زمینه‌ی استفاده از این مواد برای زیبایی اندام است که عوارض حادی دارد و بهتر است با نظر مشاور و متخصص تغذیه، مواد سالم و تازه‌ی خوراکی که بدن به آن‌ها نیاز دارد، جای‌گزین این مکمل‌ها شود.

 

مصرف هر یک از مکمل‌های ورزشی ازجمله مکمل‌های هورمونی، پروتئینی، گلوتامین و کراتین چه عوارضی ممکن است داشته باشد و مصرف آن‌ها در چه شرایطی سلامت فرد را تهدید می‌کند؟

عوارض مصرف استروئیدهای آنابولیکی که متاسفانه این روزها شایع هم شده، شامل عوارض قلبی و عروقی، عوارض حاد کبدی، غدد درون‌ریز، عوارض پوستی، آکنه و جوش، عوارض خونی، کاهش میل جنسی و کاهش تولید سلول‌های جنسی است و در کل، سیستم بدن را به هم می‌ریزد. استفاده از کورتون هم که عوارض خاص خود را دارد که متاسفانه مصرف آن برای حجم‌آوری و رسیدن سریع به حجم دلخواه و زیبایی بدن در باشگاه‌ها توصیه می‌شود. ابتلا به گوژپشتی و حتی عوارض کبدی کُشنده از عوارض مصرف کورتون‌هاست.

علاوه بر عرضه‌ی غیرمجاز مکمل‌ها که متاسفانه بخش عمده‌ی مکمل‌ها در کشور به‌صورت غیرمجاز خریداری می‌شود، شاهد استفاده از کورتون‌ها، استروئیدها و به‌کاربردن بیش از حد مجاز برخی مواد معدنی و آلی در مکمل‌های غیرمجاز هستیم که عوارض جدی ازجمله پوکی استخوان، سندروم کوشینگ(گوژپشتی)، مشکلات کبدی و پوستی، غدد جنسی آقایان را در پی دارد؛ ضمن این‌که مشکلاتی که در دفع این مواد از کلیه پیش می‌آید، موجب آسیب به کلیه هم می‌شود. متاسفانه استفاده‌ی نابه‌جا و غیرمجاز از مکمل‌ها منجر به مرگ هم شده و می‌شود. اما اگر مکمل‌ها به میزان اندک، بنا به شرایط و نیاز بدن و تحت نظر مشاور تغذیه و پزشک متخصص مصرف شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

تشخیص این‌که چه فردی نیاز به مصرف هر یک از این مکمل‌ها دارد و مقدار مورد نیاز او، به عهده‌ی چه کسی است؟ این‌که مربیان در باشگاه‌ها مصرف این مکمل‌ها را توصیه می‌کنند، صحیح است؟

مربیان باشگاه در صورتی می‌توانند چنین تجویزی داشته باشند که با نظر و تایید متخصص و مشاور تغذیه باشد. ورزش‌کاران باید مراقب افراد سودجو در باشگاه‌ها یا مراکز عرضه در سطح شهر باشند و تحت تاثیر صحبت‌های عوام‌فرییانه‌ی آن‌ها قرار نگیرند...

مکملهای استاندارد و مجاز را از چه جاهایی میتوان تهیه کرد؟ فروش در باشگاهها و توسط مربیان، قانونی است؟

مکمل‌هایی که دارای مجوز وزارت بهداشت و برچسب اصالت کالا هستند، استانداردند. مکمل‌هایی که به‌صورت زیرزمینی، در مراکز عرضه و باشگاه‌ها فروخته می‌شود اصلا مجاز نیست. عرضه‌ی مجاز مکمل‌ها در ایران فقط توسط داروخانه‌ها انجام می‌شود. داروخانه‌ها تحت کنترل هستند و از آن‌ها بازدید می‌شود؛ هر چیزی اجازه‌ی فروش در داروخانه را ندارد و توصیه‌ی ما این است که مکمل‌ها را فقط از داروخانه تهیه کنند.

 

نظارت شما بر فروش غیرمجاز مکملها چگونه اعمال میشود و مردم در صورت مشاهدهی هر نوع فروش غیرمجاز مکملهای ورزشی چگونه میتوانند گزارش دهند؟

عمده‌ی نظارت ما بر داروخانه‌هاست؛ شرکت‌های توزیع‌کننده‌ی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و کالاهای مجاز دارای شماره‌ی پروانه‌ی ساخت وزارت بهداشت در داخل یا دارای پروانه‌ی ورود کالا کنترل می‌شوند. فروش زیرزمینی، بیش‌تر به‌صورت قاشقی و گرمی و با قیمت‌های گزاف فروخته می‌شود. طرف یک قوطی از مکمل‌ها را نمی‌خرد؛ ما با نمایندگان سازمان تعزیرات و نیروی انتظامی بازدیدهای متعددی از مراکز عرضه‌ی غیرمجاز داشته‌ایم و در این بازدیدها دیدیم که قوطی‌های بزرگ و کوچک مکمل در این مراکز، همه خالی هستند و فروش آن‌ها به‌صورت بسته‌بندی‌های گرمی است.

گزارش‌هایی مبنی بر فروش داروهای آنابولیک غیرمجاز برای ورزش‌کاران داشتیم؛ به یک مغازه مراجعه کردیم و دیدیم در کل این مغازه‌ی خالی فقط 15 آمپول وجود داشت؛ هر آمپولی را یک میلیون تومان می‌فروشند. فروش غیرمجاز این مکمل‌ها، سود هنگفتی برای‌شان دارد که صرفه‌ی اجاره‌ی مغازه و سایر هزینه‌ها را دارد؛ مغازه‌ای را اجاره کرده و تا ساعت 12 شب کار می‌کنند. البته با این موارد، برخورد کرده و جمع‌آوری‌شان کرده‌ایم.

مردم هم می‌توانند هر موردی از فروش و عرضه‌ی غیرمجاز مکمل‌ها را ازطریق شماره‌ی پیامک 1000341210562 و یا تلفن 31325915-8 اطلاع دهند.

آیا مصرف مکملها توسط خانمها عوارض متفاوتی از مردان دارد؟ نظر شما در مورد مصرف این مکملها توسط خانمها چیست؟

مکمل‌ها به هر منظوری ازقبیل پرورش اندام و دوپینگ که مصرف شود، در آن‌ها از آنابولیک‌های مردانه استفاده شده و خانم‌هایی که این مواد را مصرف کنند، دچار عوارض مردانه می‌شوند و به‌هم‌ریختگی هورمونی پیدا می‌کنند. رویش موی نابه‌جا، تغییر تارهای صوتی حنجره، تغییر شکل آناتومی بدن به فرم‌های مردانه و کاسته شدن از فرم‌های زنانه در بدن این افراد مشاهده می‌شود. خانم‌ها هم فقط در شرایط خاص از مکمل‌های مجاز، آن هم تحت نظر پزشک استفاده کنند.

 

توصیهی شما به جوانان و کسانی که مصرفکنندهی این مکملها هستند یا تصمیم به مصرف دارند، چیست؟

متاسفانه آمار مرگ و میر بر اثر مصرف این مواد زیاد است؛ سالانه بیش از شش نفر در استان بر اثر مصرف این مکمل‌ها جان خود را از دست می‌دهند. به‌خصوص به جوان‌ها توصیه می‌کنم که تا حد امکان از مصرف غیرضروری این مکمل‌ها پرهیز کنند. با یک جوانی که مکمل مصرف می‌کرد، حرف می‌زدم، می‌گفت من که رفتم پی این کار، دیگر فاتحه‌ی کبدم را خوانده‌ام. این افراد با خود فکر کنند که چرا می‌خواهند به‌خاطر خوش‌هیکلی و پرورش اندام آن هم برای یک مدت کوتاه، هزینه‌های سنگین مالی و جسمی پرداخت کنند و سلامت خود را برای همیشه از دست بدهند؟ گاهی از روی ناآگاهی است اما برخی افراد هم با آگاهی از بیماری‌ها و عوارض خطرناک ناشی از مصرف این مکمل‌ها، فقط به‌خاطر این‌که شش ماه بازوی‌شان کمی پهن‌تر بشود، این خطرات را به جان می‌خرند، بعد هم دچار افتادگی پوست و آسیب‌های جدی به اندام داخلی می‌شوند که جبران‌پذیر نیست.

بهتر است ورزش را به‌صورت اصولی و فقط برای سلامت انجام دهیم. ماهیچه‌ای که با ورزش ایجاد شود، ارزش دارد و زیباست. زیبایی‌ای که با استفاده از دارو و پف‌آلود کردن بدن به دست آید، نه‌تنها زیبا نیست، بلکه بسیار زودگذر است و زیبایی و سلامتی فرد را هم از او می‌گیرد و عوارض ماندگاری دارد؛ به‌خصوص برای نوجوانان که در سن رشد و دوره‌ی بلوغ هستند، مصرف مکمل‌ها زندگی آینده‌ی آن‌ها را دچار مشکلات جدی می‌کند.

فهیمه رضاقلی

[object Object]
نظرات »
  • ناشناس در تاریخ 15 دی 1395 ساعت 14:57:10 نوشته:
    سلام راه پیشگیری نظارت کامل برباشگاه های بدنسازی وفروشندگان وسودجویان داخل این باشگاههاوهمچنین محل هاومراکز فروش غیرازباشگاهها وکنترل جدی واطلاع رسانی به افرادی که به باشگاهای بدنسازی مراجعه میکنن درگذشته واکنون زورخانه هاالگوی یک بدنسازواقعی ازنظرجسم وروح معنوی بودندکه بایدنهادینه بشه
لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *