امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 09:38
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
سه شنبه 12 مرداد 1395 | 11:02
 شماره خبر :
950580

حضرت معصومه (س) در سخن عالمان به‌مناسبت زادروز آن حضرت

حضرت معصومه (س) در سخن عالمان به‌مناسبت زادروز آن حضرت

اشاره: چنان‌که عالمان بزرگ شیعی خود اعتراف کرده‌اند، بخشی از رشد علمی و معنوی خود را وام‌دار توسل به حضرت معصومه (علیهاالسلام) و زیارت مزار شریف آن حضرت بوده‌اند. شناختِ بالای این بزرگان از آن حضرت موجب شد که آن‌ها در مقایسه با دیگران، فیض و برکت بیش‌تری از آن بزرگوار دریافت کنند. از این رو، یکی از برنامه‌های دائم آن‌ها، شتافتن به زیارتِ آن بانو بوده است. وصیت بسیاری از این بزرگان، خاک‌سپاری آنان در جوار مرقد حضرت معصومه (علیهاالسلام) بوده است، چنان‌که امروز شمار فراوانی از بزرگ‌ترین مراجع تقلید و حتی فلاسفه و عارفان بزرگ در جوار تربت نورانی آن بانو آرمیده‌اند، که این خود، سندی گویا بر والایی شأن و جایگاه حضرت معصومه (علیهاالسلام) است. از بسیاری از این بزرگان، هم سخنانی در توصیف منزلت والای حضرت معصومه علیها السلام وجود دارد و هم حکایت‌هایی در تقیّد آنان به زیارت بارگاه ملکوتی آن بانو.
آن‌چه در ادامه خواهد آمد، بخشی از سخنان برخی علما و بزرگان است در این‌باره.

• آیت‌الله خامنه‌ای
ما باید از حضرت معصومه (علیهاالسلام)، بیش‌تر استفاده کنیم؛ به هر صورت ایشان امام‌زاده‌ی بلافصل است. دختر امام، خواهر امام، عمه‌ی امام، خیلی عظمت دارد. در همین زیارت‌نامه‌ی ایشان آمده است: « یا فاطِمَةُ اِشْفَعِی لی فِی الْجَّنَّةِ فَاِنّ لَک عِنْدَاللهِ شَأْنَاً مِنَ الشّأن؛ ای فاطمه‌ی معصومه! تو برای ورود من به بهشت شفاعت کن، چون نزد خدا دارای شأن و مقام بزرگی هستی.» بنابراین باید خیلی مغتنم بشمارید. همه‌ی مسلمانان و پیروان اهل‌بیت عصمت، به‌خصوص مردم قم و بالاخص طلاب و علما باید زیارت او را مغتنم بدانند و از آن حضرت استمداد بنمایند. امیدوارم خداوند به همه‌ی ما توفیق عنایت فرماید تا بتوانیم از این نعمت بزرگ، بیش‌تر بهره‌مند گردیم. (یوسفی، 1389: 141)

• آیت‌الله جوادی آملی
امام هشتم (علیه‌السلام) در تجلیل از خواهرش ـحضرت معصومه علیهاالسلام-مستقیماً دخالت کرده و زیارت مأثور برای او دارد. فرمود: خواهرم را زیارت کنید. تمام این برکات 1200 ساله‌ای که از این بانو به امت اسلامی رسیده، به خاطر وجود قبر او در این شهر است و نشانگر آن است که حیات و ممات این‌ها یکسان است. به زیارت این بزرگوار بسنده‌کردن، حداقلِ آن است. این‌ها به علوم زیادی اِشراف دارند و خیلی چیزها یاد می‌دهند، خیلی مشکل هم حل می‌کنند. کرامت واقعی آن‌ها در این نیست که چهارتا مریض را شفا می‌دهند، یا مشکل مالی کسی را برطرف می‌کنند، کرامت واقعی آن حضرت در این است که بیابانی خشک و غریب، به برکت وجود او می‌شود چیزی همانند حوزه‌ی کهن‌سال نجف. (همان: 142)

• آیت‌الله فاضل لنکرانی (رحمه‌الله)
به نظر من، نباید دایره‌ی کرامت حضرت معصومه (علیهاالسلام) را به اموری مادی محدود کنیم، به این‌که مثلاً ایشان کوری را بینا می‌کند یا مریضی را شفا می‌دهد و مسائل دیگری مثل این‌ها که بسیار فراوان است. ولی ایشان کرامت‌های بالاتر از این دارند که آن‌ها باید مورد توجه واقع شود. ما قمی‌ها می‌دانیم که واقعاً در کنار سفره‌ی آن حضرت نشسته‌ایم و این‌همه آثار و برکاتی که شامل ما شده، همه به برکت حضرت معصومه (علیهاالسلام) است والّا قم، نه آب‌وهوای مناسبی دارد و نه جای دیدنی حسابی دارد. وجود قبر مطهر کریمه‌ی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) در این‌جا مزیتی است که در جاهای دیگر پیدا نمی‌شود جز آن‌جایی که امام مدفون است. (همان: 142)

• آیت‌الله میرزاجواد تبریزی (رحمه‌الله)
حضرت معصومه (علیهاالسلام) پرورش‌یافته‌ی امامت و دختر امام و عمه‌ی امام است که از هر جهت که بررسی شود او مرتبط به پرچم‌داران امامت شیعه است و همگی آنان اسوه‌ی تقوا و فضیلت و ولایت‌اند. این شخصیت گران‌قدر به عبادت، خشوع، شب‌زنده‌داری و روزه‌داری معروف بود و از خصوصیات دیگر این بانوی گرامی، محدثه بودن است. (همان: 142 و 143)

• آیت‌الله مکارم شیرازی
درباره‌ی حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) مطالبی است که درباره کمتر کسی از امام زادگان دیده می شود. امام صادق علیه السلام فرمود: «فرزندی از ما در قم دفن می شود که به برکت او شیعیان وارد بهشت می شوند.» این، تعبیر خیلی وسیع و گسترده ای دارد که شامل آنان که قابل شفاعتند و لیاقت شفاعت را دارند، می شود. در زیارت نامه آن حضرت می خوانیم: «یا فاطِمَةُ اِشْفَعِی لی فِی الْجَنَّةِ» ای فاطمه! معصومه برای من برای ورود به بهشت، شفاعت کن! و باز می خوانیم: «فَإنَّ لَک عِندالله شأناً مِن الشأن» که این عبارت، گویای نهایتِ عظمتِ آن حضرت است. (همان: 143)

• آیت‌الله علوی گرگانی
از روایات می توان به وضوح فهمید که حضور حضرت معصومه علیها السلام در قم، یکی از دلایل مهم حرم بودن قم است؛ زیرا در روایت به آن اشاره شده است. بنابراین روایت حرم بودن قم برای اهل بیت علیهم السلام با حضور کریمه اهل بیت علیهم السلام ارتباط تنگاتنگ دارد. (همان: 145)

• آیت‌الله احمدی میانجی (رحمه‌الله)
زندگی در کنار حرم مطهر بی‌بی فاطمه معصومه (علیهاالسلام) قابل قیاس نیست با شهری که به ظاهر دارای آب و هوای خوب و امکانات زیاد است. تنفس در این حرم مطهر، عبادت است. (همان: 144)

• آیت‌الله مسعودی خمینی
در مقام و منزلت این بانوی بزرگ، حضرت فاطمه معصومه (علیهاالسلام) همین بس که چهار امام معصوم (علیهم‌السلام) از جلال و مقام شفاعت او در آخرت مژده داده و به زیارت‌کنندگان قبر مطهرش، مژده‌ی بهشت دادند. چه بسیار مردمان دل‌سوخته که از کرامات و عنایات خاصه‌ی آن حضرت در این دنیا بهره‌مند شدند، و چه بسا عالمان بی‌شماری که از برکات حرم مطهرش فیوضاتی را دریافت نموده و افتخارشان این بوده است که در سایه‌ی مضجع شریفش به خاک سپرده شوند. او کریمه‌ی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و محدثه‌ی آل‌طه و مریم آل‌رسول و دارای صفات زیبای فراوانی است که هریک نمادی از شخصیت روحانی آن حضرت است. (همان: 146)
منابع:
حسن‌زاده آملی، حسن. 1386. اتحاد عاقل به معقول. قم: مؤسسه‌ی بوستان کتاب. چاپ اول.
رجایی، غلام‌علی. 1385. برداشت‌هایی از سیره‌ی امام‌خمینی رحمه‌الله. تهران: مؤسسه‌ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی رحمه‌الله. چاپ چهارم.


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *