امروز : جمعه 30 تير 1396 / 07:02
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

شهردار کرمان در حاشیه‌ی رونمایی از رطوبت‌ساز اونی‌ماک مطرح کرد:

حفظ محیط زیست؛ مهم‌ترین دلیل خریداری رطوبت‌ساز اونی‌ماک

صبح امروز با حضور شهردار کرمان و برخی مدیران شهرداری، رطوبت‌ساز اونی‌ماک شهرداری کرمان رونمایی شد.

شهردار کرمان در آیین افتتاح بوستان بهار خبر داد:

افتتاح بوستان‌های بیهقی، رُز، مالیات و آب‌نمای بزرگ پارک مادر؛ به‌زودی

بوستان بهار در ورودی شهرک خواجو افتتاح شد.

در راستای طرح عالی امنیت غذایی،

یکی از شیرینی فروشی‌های شلوغ کرمان پلمپ شد

نماینده‌ی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان از پلمپ یک واحد صنفی شیرینی فروشی شلوغ شهر کرمان به علت تهدید علیه بهداشت عمومی و عدم رعایت نکات بهداشتی خبر داد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
سه شنبه 5 مرداد 1395 | 10:40
 شماره خبر :
950520

مراحل اهدای خون

مراحل اهدای خون
اهدای خون یک روند ساده و ایمن است و تقریباً 30 تا 45 دقیقه زمان لازم دارد.


• اهدای خون یک روند ساده و ایمن است و تقریباً 30 تا 45 دقیقه زمان لازم دارد. وسایل مورد استفاده یک بار مصرف و استریل هستند. افراد برای اهدای خون خود به مرکز اهدای خون مراجعه می‌کنند. در آن‌جا خون‌های اهدا شده پس از جمع‌آوری، فرآوری و انجام دادن آزمایش‌های آماده سازی، در شرایط خاصی نگه‌داری می‌شوند تا بر اساس درخواست مراکز درمانی و بانک خون بیمارستان‌ها ارسال شوند.
• مراکز انتقال خون باید مطمئن شوند که اهدای خون، هیچ گونه زیانی به شما نمی‌رساند و نیز می‌باید اطمینان حاصل شود که خون شما برای شخصی که آن را دریافت می‌کند، کاملاً بی‌ضرر است، بنابراین قبل از اهدای خون، پیام‌های مهم سازمان را مطالعه کنید. شما به پذیرش راهنمایی می‌شوید. در این بخش معمولاً پس از خوش آمد گویی بروشورهایی به شما ارائه و از شما خواسته می‌شود آن‌ها را مطالعه کنید. با مطالعه‌ی این بروشورها شما اطلاعاتی درباره‌ی شرایط اهدای خون و موارد معافیت از اهدای خون بدست می‌آورید، بنابراین درصورت نداشتن هریک از شرایط اهدای خون و یا داشتن یکی از موارد معافیت، از اهدای خون خود صرف نظر کنید و درصورت لزوم با پزشک اهداکنندگان مشورت کنید؛ اما در صورتی‌که خود را واجد شرایط دانسته و بخواهید خون اهدا کنید ضمن درخواست ارائه‌ی کارت شناسایی معتبر، مشخصات شما پرسیده شده و ثبت می‌شود.
• پزشک اهداکنندگان برابر استاندارد و دستورات لازم، چندین سوال در مورد تاریخچه‌ی پزشکی، سلامت و روش زندگی شما در گذشته و حال می‌پرسد. این سوالات فقط به منظور حفظ سلامت شما و نیز سلامت بیماری است که خون شما را دریافت می‌کند. هرگونه سوال در مورد اطلاعات شخصی به صورت محرمانه حفظ شده و از آن به منظور دیگری استفاده نخواهد شد. برای تعیین میزان هموگلوبین، یک قطره خون از نوک یکی از انگشتان دست شما گرفته می‌شود. معاینه‌ی پزشکی مختصری از شما به عمل می‌آید تا ضربان نبض، فشار خون، درجه‌ی حرارت و وزن شما کنترل شود. سپس به شما گفته می‌شود که آیا برای اهدای خون، مناسب هستید و یا این‌که فعلا معافیت موقت دارید و در آینده می‌توانید خون اهدا کنید. بر اساس نظر پزشک اهدا کنندگان، در برخی موارد ممکن است فرد مراجعه کننده به یک مرکز بهداشتی یا مشاوره، برای مراقبت یا مشاوره بیش‌تر راهنمایی شود.
• تمامی اطلاعاتی که از شما دریافت می‌شود و پاسخ‌هایی که شما می‌دهید، کاملاً محرمانه خواهند ماند. با این وجود ممکن است شما به هر دلیلی از گفتن بعضی از حقایق یا رفتارهای خود، خودداری کنید، به همین دلیل در هنگام پذیرش، پرسش‌نامه‌ای به شما داده می‌شود که در آن از شما پرسیده می‌شود: آیا فکر می‌کنید بهتر است پس از انجام خون‌گیری، از خون شما برای مصرف بیماران استفاده شود یا خیر؟ برای دادن پاسخ "خیر" هیچ معذوریتی ندارید. در صورتی‌که بدانید به خاطر انجام دادن رفتارهای پر خطر ممکن است خون شما سالم نباشد، در کمال اطمینان و با خاطری آسوده پاسخ "مصرف نشود" را انتخاب و برگه را به درون صندوق ویژه‌ای بیاندازید. به این ترتیب خون دریافت شده از شما، از چرخه‌ی مصرف حذف می‌شود. در صورتی‌که از پاسخ‌هایی که به پزشک داده‌اید مطمئن هستید و طی 12 ماه گذشته مرتکب هیچ‌یک از رفتارهای پر خطر نشده‌اید، پاسخ "مصرف شود" را انتخاب و برگه را به درون صندوق ویژه بیاندازید. این راه کار که تاثیر به‌سزایی در افزایش ضریب ایمنی خون‌های گردآوری شده دارد، را به اصطلاح "خود حذفی محرمانه" می‌نامند . در برخی مراکز مجهز به سیستم های اتوماسیون، با استفاده از صفحه کلید و انتخاب کلید "بلی" و "خیر" خود حذفی صورت می‌پذیرد.
• در صورت داشتن شرایط اهدای خون، شما به اتاق خون‌گیری راهنمایی می‌شوید. یکی از کارکنان به شما کمک می‌کند تا به راحت‌ترین حالت ممکن بر روی تخت خون‌گیری قرار گیرید. کارشناس آموزش‌دیده‌، ناحیه‌‌ی داخل آرنج‌تان را با محلول‌های پاک کننده تمیز و ضد عفونی می‌کند. وی با دستکش استریل، سوزن استریل را که به یک کیسه‌ی مخصوص متصل است وارد ورید شما می‌کند. همه‌ی وسایل مورد استفاده استریل و یک بار مصرف است، بنابراین به هیچ وجه خطر آلودگی شما را تهدید نمی‌کند. یک واحد خون (حدود 450 میلی‌لیتر) از شما دریافت می‌شود. مدت زمان جمع آوری خون (یعنی از زمانی‌که سوزن وارد دست فرد می‌شود تا زمانی‌که کیسه‌ی خون به اندازه‌ی کافی پر شود) حدود 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد.
پس از پایان خون‌گیری لازم است به مدت 15 دقیقه هم‌چنان روی تخت استراحت کنید. در این مدت کارشناس خون‌گیری از شما مراقبت کرده و با آب میوه و شیرینی در محل جداگانه از شما پذیرایی می‌شود. کل زمان اهدای خون (خون گیری و استراحت) حدود 20 تا 25 دقیقه طول می‌کشد. اهدای خون بعدی با فاصله‌ی سه ماه ممکن خواهد بود.

علی اصغر صفری فرد
کارشناس‌ارشد خون شناسی و بانک خون


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *