امروز : جمعه 6 اسفند 1395 / 07:06
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

شهردار کرمان خبر داد:

ساخت 20 بوستان در شهر کرمان با کم‌ترین هزینه

شهردار کرمان گفت: 20 بوستان در شهر کرمان در دست ساخت است.

در محور کرمان- ماهان؛

7 کشته در اثر تصادف پراید با کامیون

تصادف خودروی سواری با کامیون در محور کرمان - ماهان هفت نفر را به کام مرگ کشاند.

شهردار کرمان در بازدید از نمایشگاه مطبوعات استان:

رسانه‌ها نقش مردم در مشارکت شهری را پررنگ کنند

شهردار کرمان در بازدید از نمایشگاه مطبوعات استان گفت: رسانه‌ها نقش مهمی در افزایش مشارکت مردم در اداره‌ی امور شهر دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان:

نمایشگاه خانه‌ی مطبوعات، حلقه‌ی واسط رسانه‌ها و مردم است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان: نمایشگاه خانه‌ی مطبوعات، حلقه‌ی واسطی قوی بین رسانه‌ها و مردم است و موجب نزدیکی بیش‌تر آن‌ها خواهد شد

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
سه شنبه 5 مرداد 1395 | 10:45
 شماره خبر :
950521

امام شیعیان و یک میدان آموزشیِ بی‌نظیر

امام شیعیان و یک میدان آموزشیِ بی‌نظیر

امام صادق (علیه‌السلام) مرد مبارزه بود، مرد علم و دانش بود و مرد تشکیلات بود. مرد علم و دانش بودنش را همه شنیده‌اید. محفل درس امام صادق(ع) و میدان آموزشی که آن بزرگوار به‌وجود آورد، هم قبل از او و هم بعد از او در تاریخ زندگی امامان شیعه بی‌نظیر بود. همه‌ی‌ حرف‌های درست اسلام و مفاهیم اصیل قرآن که در طول یک قرن و اندی به‌وسیله‌ی‌ مغرضان و مفسدان یا جاهلان تحریف شده بود، همه‌ی‌ آن‌ها را امام صادق(ع) به شکل درست بیان کرد.
اما مرد مبارزه بودنش را کم‌تر شنیده‌اید. امام صادق(ع) مشغول یک مبارزه‌‌ی دامنه‌دار و پی‌گیر بود. مبارزه برای قبضه‌کردن حکومت و قدرت و به‌وجود آوردن حکومت اسلامی و علوی. یعنی امام صادق(ع) زمینه را آماده می‌کرد تا بنی‌امیه را از بین ببرد و به‌جای آن‌ها حکومت علوی را که همان حکومت راستین اسلامی است، بر سر کار بیاورد. اما آن بعد سوم را که اصلاً نشنیده‌اید، مرد تشکیلات بودن امام صادق(ع) است که یک تشکیلات عظیمی از مؤمنان خود، از طرف‌داران جریان حکومت علوی در سراسر عالم اسلام از اقصای خراسان و ماوراءالنهر تا شمال آفریقا به‌وجود آورده بود. تشکیلات یعنی چه؟ یعنی این‌که وقتی امام صادق(ع) اراده می‌کند آن‌چه را که او می‌خواهد بدانند، نمایندگان او در سراسر آفاق عالم اسلام به مردم می‌گویند تا بدانند. یعنی از همه‌جا وجوهات و بودجه برای اداره‌‌ی مبارزه‌ی‌ سیاسی عظیم آل‌علی جمع کنند. یعنی وکلا و نمایندگان او در همه‌ی‌ شهرها باشند که پیروان امام صادق(ع) به آن‌ها مراجعه کنند و تکلیف دینی و هم‌چنین تکلیف سیاسی خود را از آن حضرت بپرسند.
تکلیف سیاسی هم مثل تکلیف دینی واجب‌الاجرا است. امام صادق(ع) یک‌چنین تشکیلات عظیمی را به‌وجود آورده بود و با این تشکیلات و به کمک مردمی که در این تشکیلات بودند با دستگاه بنی‌امیه مبارزه می‌کرد. در هنگامی‌ که پیروزی او بر بنی‌امیه حتمی بود، بنی‌عباس به‌عنوان یک جریان مزاحم و فرصت‌طلب آمدند، میدان را گرفتند و بعد از آن امام صادق(ع) هم با بنی‌امیه و هم با بنی‌عباس مبارزه کرد...
وقتى امام باقر(ع) از دنیا می‌رود، بر اثر فعالیت‌های بسیارى که در طول این مدت خود امام باقر(ع) و امام سجاد(ع) انجام داده بودند، اوضاع و احوال به سود خاندان پیغمبر(ص) بسیار تغییر کرد؛ نقشه‌ی‌ امام صادق(ع) این بود‌ که بعد از رحلت امام باقر(ع) کارها را جمع‌وجور کند، یک قیام علنى به‌راه بیندازد و حکومت بنی‌امیه را -که هر روزى یک دولتى عوض می‌شد و حاکى از نهایت ضعف دستگاه بنی‌امیه بود- واژگون کند و از خراسان و رى و اصفهان و عراق و حجاز و مصر و مراکش و همه‌‌ی مناطق مسلمان‌نشین که در همه‌ی‌ این مناطق شبکه‌ی‌ حزبى امام صادق(ع) -یعنى شیعه، شیعه یعنى شبکه‌ی‌ حزبى امام صادق(ع)- شبکه‌ی‌ امام صادق همه‌جا گسترده بود، از همه‌ی آن‌ها نیرو بیاید مدینه و امام لشکرکشى کند به شام، حکومت شام را ساقط کند و خودش پرچم خلافت را بلند کند و بیاید مدینه و حکومت پیغمبر(ص) را به‌راه بیندازد؛ این نقشه‌‌ی امام صادق بود. لذا وقتى که در خدمت امام باقر(ع) در روزهاى آخر عمرش صحبت می‌شود و سؤال می‌شود که قائم آل‌محمد کیست، حضرت یک نگاهى می‌کنند به امام صادق(ع) می‌گویند که گویا می‌بینم که قائم آل‌محمد این است. البته می‌دانید که قائم آل‌محمد یک اسم عام است، اسم خاص نیست، اسم ولی‌عصر (صلوات‌اللَّه‌علیه) نیست. حضرت ولی‌عصر (صلوات‌اللَّه‌علیه) قائم نهایى آل‌محمد است، اما همه‌‌ی کسانى که از آل‌محمد(ص) در طول زمان قیام کردند -چه پیروزى به‌دست آورده باشند چه نیاورده باشند- این‌ها قائم آل‌محمدند و این روایاتى که می‌گوید وقتى قائم ما قیام کند این کارها را می‌کند، این رفاه را ایجاد می‌کند، این عدل را می‌گستراند، منظور حضرت ولی‌عصر(عج) نبود آن‌روز؛ منظور این بود که آن شخصى از آل‌محمد که بناست حکومت حق و عدل را به‌وجود بیاورد، او وقتى که قیام بکند این کارها را خواهد کرد و این درست هم بود.
منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله خامنه‌ای


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *