امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 20:06
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
دوشنبه 13 مهر 1394 | 10:29
 شماره خبر :
9407128

آنچه باید در مورد بیماری پدیکولوزیس بدانیم

آنچه باید در مورد بیماری پدیکولوزیس بدانیم
با توجه به افزایش مراجعه‌کنندگان در رابطه با بیماری «پدیکولوزیس» دکتر فکری مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رابطه با نشانه‌های این بیماری، راه‌های انتقال و درمان مطالبی را ارایه کرد.

به گزارش کرمان‌شهر آن‌لاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر فکری در یادداشتی در خصوص این بیماری آورده است:
آلودگی به شپش در مراکز تجمعی مانند مدرسه‌ها، ورزشگاه‌ها، پادگان‌ها، پرورشگاه‌ها و خوابگاه ها شایع بوده و آگاهی از علائم و نشانه‌های آن در مهار و حذف آلودگی‌های انسانی بسیار مؤثر است. شپش، از خون انسان تغذیه می‌کند و بزاق آن حاوی موادی است که ضمن این‌که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند، باعث ایجاد حساسیت و خارش شدید می‌شود. شپش قادر به پریدن و جهیدن نیست و حرکت لغزشی/ آهسته دارد.

 

ویژگی‌های شپش:
شپش حشره‌ای کوچک، بدون بال و خون‌خوار است و از آن‌جاکه سطح خارجی پوست و مو را آلوده می‌کند، انگل خارجی اجباری انسان محسوب می‌شود.
طول عمر متوسط شپش ماده 30 روز و رنگ آن بین خاکستری تا قرمز متغیر است و می‌تواند سر، بدن و عانه (دستگاه تناسلی خارجی) را در انسان آلوده کند.

آلودگی به شپش، به‌دنبال تماس نزدیک بین فردی یا هنگامی که افراد خانواده در فصل‌های سرد و برای تأمین گرما لباس بیش‌تری می‌پوشند، شایع می‌شود. شپش به جامعه یا طبقه‌ی خاصی محدود نبوده و تمام طبقات را مبتلا می‌کند. شپش در آب قادر به تنفس نبوده و زنده نمی‌ماند، به همین دلیل از طریق شنا در استخر منتقل نمی‌شود.
اگرچه به‌طور معمول شپش در جوامع فقیر و متراکم شایع‌تر است، ولی کلیه‌ی طبقات اجتماعی می‌توانند در معرض خطر آلودگی با شپش قرار گیرند.
به‌طور کل، وجود شپش سر، بدن یا عانه را آلودگی به شپش یا پدیکولوزیس گویند. تخم شپش که رشک (Nit ) نامیده می‌شود، بیضی شکل، سفید رنگ و به اندازه‌ی ته سنجاق است و به ساقه‌ی مو در نزدیکی پوست سر و درز لباس فرد آلوده می‌چسبد و به‌راحتی کنده نمی‌شود.

 

شپش سر:
آلودگی در تمام گروه‌های سنی دیده می‌شود، ولی شپش سر در کودکان (سنین مدارس ابتدایی) شیوع بیش‌تری دارد. دختربچه‌ها به علت تماس بیش‌تر سر با سر یا تماس پوشش‌های سر بیش از پسرها به شپش سر آلوده می‌شوند.

شپش تقریباً هر 4 ساعت یک‌بار خون‌خواری می‌کند
پای شپش به‌گونه‌ای است که می‌تواندبه مو چنگ بزند و شانه زدن باعث شکسته شدن پاها و مرگ آن خواهد شد.
طول بدن شپش 1 تا 3 میلی‌متر است (کوچک‌تر از مورچه‌های خیلی کوچک)و با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.
طول عمر شپش ماده حدود یک ماه و روزانه 4 تا 6 تخم می‌گذارد. این تخم‌ها در نزدیکی پوست سر که دما و رطوبت مناسب است، به موها می‌چسبند (برخلاف شوره یا سایر پوسته‌های سر که به‌راحتی با برس جدا می‌شود). محل شایع این تخم‌ها در موهای پشت سر و پشت گوش است. گاه تعداد این تخم‌ها آن‌قدر زیاد است که مانند سفیدی مو بروز می‌کند. غیر از تخم شپش، در موارد آلودگی شدیدتر خود شپش نیز در روی موها مشهود است. نوزاد شپش پس از هفت روز از تخم خارج شده و پس از سه بار پوست‌اندازی بالغ می‌شود.

 

نشانه‌های آلودگی به شپش سر:
خارش مداوم پشت سر و گردن ناشی از واکنش حساسیتی پوست بدن فرد به بزاق شپش است.
باید توجه داشت که عفونت جدید همیشه سبب خارش سر نمی‌شود. در بیش‌تر موارد، آلودگی به شپش سر بدون علامت است و آلودگی را والدین، آموزگاران یا مربیان بهداشت مدرسه تشخیص می‌دهند.
شپش سر بیش‌تر در نواحی پشت گوش و پس سر زندگی و تخم‌گذاری می‌کند، از این‌رو در هنگام بیماریابی باید به این نکته توجه کرد.
گاهی در موارد پیش‌رفته غدد لنفاوی اطراف سر در ناحیه‌ی گردن برجسته می‌شود و گاهی خارش شدید سر باعث کنده شدن پوست و خراشیدگی شده و با اضافه شدن عفونت، ممکن است زرد زخم نیز بروز کند. در چنین مواردی باید به فکر شپش سر بود و سر بیمار از لحاظ وجود شپش یا تخم آن معاینه شود.

 

راه‌های انتقال:
تماس مستقیم افراد سالم با افراد آلوده (بیش‌تر در ازدحام جمعیت رخ می‌دهد)؛ تماس غیرمستقیم، مانند استفاده‌ی مشترک از وسایل شخصی آلوده (لباس‌ها، بالش، پتو، ملحفه، شانه، برس، حوله، کلاه، گیره مو، گل سر، مقنعه، شال، روسری و چادر، کلاه، حوله حمام و....). هم‌چنین زمانی که شیوع شپش در جامعه بالاست، صندلی اتوبوس‌های شهری و بین شهری، تاکسی‌ها و سالن‌های اجتماعات نیز در انتقال و انتشار شپش نقش دارند.

 

درمان شپش سر:
اساس درمان در انواع شپش رعایت اصول بهداشتی فردی، حمام کردن و تعویض منظم البسه و درمان موارد بیماری است. از بین بردن و درمان شپش به دو روش فیزیکی و دارویی امکان‌پذیر است. «پرمترین»، داروی انتخابی است که به‌صورت شامپو، محلول سرشوی، پودر، لوسیون و کرم موجود است.

 

درمان دارویی شپش سر:
مهم‌ترین داروی انتخابی در درمان شپش فراورده‌های پرمترین است که به‌صورت شامپو و کرم 5 درصد در بازار موجود است.

 

نحوه‌ی استفاده از شامپوی پرمترین:
دوبار درمان به فاصله 8 تا 10 روز لازم است. اگرچه با درمان نخست، شپش‌های سر و اکثر تخم‌های آن از بین می‌روند، اما از آن‌جاکه امکان خروج آن‌ها از تخم تا 8 روز بعد وجود دارد، لازم است به فاصله‌ی 8 تا 10 روز درمان مجدد انجام شود.
ابتدا بایستی همانند شامپوی معمولی، شامپو پرمترین یک درصد کاملاً به کف سر و ساقه‌ی موها مالیده و ماساژ داده شود (اگر موها کم پشت باشد، مستقیم شامپو مالیده شود، ولی برای موهای پرپشت به منظور آغشته شدن تمام مو با شامپو بایستی موها خیس یا مرطوب باشد) و پس از گذشت مدت 10 دقیقه، با آب به خوبی شسته شود، سپس موها با شانه‌ی دندانه‌ریز شانه شود. مواد موجود در شامپو می‌تواند تا یک هفته در مو بماند و روی رشک (تخم شپش) نیز اثر کشندگی دارند. ضرورت دارد پس از 10 روز درمان تکرار شود.
تمام موارد تماس احتمالی و کلیه‌ی افراد آلوده باید درمان شوند؛ در غیر این صورت، احتمال آلودگی مجدد وجود دارد.
در استفاده از پرمترین برای خانم‌های باردار و شیرده و نوزادان مانند هر داروی دیگر لازم است با پزشک مشورت شود.
به خاطر داشته باشید، اگر پس از درمان مجدداً بیش از دو بار به شپش آلوده شدید، بدان معنی است که فرد مبتلای درمان نشده‌ای در نزدیکی شما وجود دارد. به هر حال با آلودگی مجدد، دو دوره‌ی درمان لازم است.
برای جدا کردن رشک‌ها، استفاده از شانه‌های دندانه‌ریز ترجیحاً چوبی ضرورت دارد. برای کسب نتیجه‌ی بهتر بایستی از نخ اصلاح که به‌طور یک درمیان از دندانه‌های شانه رد می‌شود، استفاده شود.

 

درمان شپش سر با سرکه و سس مایونز:
تمام سر و موها را با سرکه خیس کرده، پس از نیم ساعت آب‌کشی کنید. سرکه باعث رفع چسبندگی و سست شدن کپسول تخم‌ها شده و شانه‌ی دندانه‌ریز به جدا کردن آن‌ها از موها کمک می‌کند.
هم‌چنین می‌توان هنگام شب سر و موها را به خوبی با سس مایونز آغشته کرد؛ به‌طوری که در تمام طول شب، با استفاده از کلاه روی سر باقی مانده و روز بعد شست‌وشو داده شود. مایونز باعث بسته شدن سوراخ‌های تنفسی شپش و از بین رفتن آن می‌شود.

 

لوسیون دایمتیکون چهار درصد:
لوسیون دایمتیکون روغن گیاهی است که مصرف دارویی دارد و به‌عنوان ضد نفخ در فراورده‌های دارویی استفاده می‌شود. این لوسیون با مکانیسم ایجاد پوشش کامل اطراف شپش و خفه کردن آن، آلودگی به شپش سر را برطرف می‌کند.
طریقه‌ی مصرف لوسیون دایمتیکون: ابتدا باید لوسیون دایمتیکون 4 درصد از ریشه تا نوک موهای خشک مالیده شود (موها نباید خیس یا مرطوب باشد). باید دقت کرد تمامی پوست سر کاملا توسط لوسیون پوشانده شود، پس از 8 ساعت بایستی موها را با شامپو شست‌وشو داد و با شانه‌ی دندانه‌ریز، شپش‌های مرده و تخم‌ها را جدا کرد. برای اطمینان از درمان، بایستی یک هفته بعد به همان روش قبلی درمان با لوسیون دایمتیکون را تکرار کرد. ضمناً در صورتی‌که فرد دیگری در خانواده‌ی آلوده شده باشد، به همین روش درمان شود.

 

راه‌های پیش‌گیری از شپش سر:
- شست‌وشوی لباس‌ها و ملحفه‌ها در آب جوش به مدت 10 تا 20 دقیقه و یا استفاده از ماشین لباس‌شویی و خشک و اتو کردن درزهای لباس
- رعایت بهداشت فردی (به خصوص استحمام مرتب)
- شست‌وشوی منظم لباس‌ها، روسری، کلاه و....
- شانه کردن روزانه‌ی موی سر (ترجیحاً با شانه‌ی دندانه‌ریز چوبی)
- تمیز کردن همه‌روزه‌ی برس و شانه
- استفاده نکردن از لوازم شخصی دیگران مثل برس و شانه، حوله‌ی حمام، روسری، شال، مقنعه، چادر، کلاه، شال گردن
- پرهیز از تماس با اشیا و لباس‌های فرد آلوده
- معاینه‌ی مرتب موهای دانش‌آموزان و افراد تازه‌وارد در مدرسه‌ها، پرورشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، خوابگاه‌ها
- گزارش و مراجعه‌ی موارد آلوده به مراکز بهداشتی درمانی
- درمان به‌موقع افراد آلوده جهت پیش‌گیری از آلوده شدن سایر افراد

 

برای کمک به درمان:
شست‌وشوی مرتب سر در افراد آلوده با شامپو معمولی و آب گرم تعداد شپش‌های بالغ را به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد؛ هر چند تخم انگل خیلی مقاوم است.
تراشیدن موی سر پسربچه‌ها و کوتاه کردن موی سر دختربچه‌ها به کاهش شپش و تخم آن کمک می‌کند.
لوازم شخصی فرد مبتلا از قبیل چادر، مقنعه، شال، روسری، ملحفه، کلاه، وسایل خواب، شانه، برس و گل سر را بایستی به مدت 30 دقیقه جوشاند.
هم‌چنین اتوی کاملا داغ کشیدن یا در معرض نور خورشید قرار دادن لوازم باعث از بین رفتن شپش و تخم آن می‌شود.


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *