امروز : پنج شنبه 8 تير 1396 / 08:11
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان؛

با کلیات اجرای 100 میلیارد تومان پروژه‌ی عمرانی توسط جهاد نصر موافقت شد

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، امشب با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.زمان انتشار :
چهارشنبه 8 بهمن 1393 | 11:01
 شماره خبر :
9311140

ویژگی‌های یک استخر مناسب و استاندارد

ویژگی‌های یک استخر مناسب و استاندارد
شما هم ممکن است وقتی می‌خواهید به استخر بروید؛ نگران بهداشت و یا مناسب بودن فضای آن باشید و ندانید که یک مکان مناسب برای ورزش شنا، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

به طور کلی اماکن ورزشی بایستی دارای یک سری استانداردهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باشند که دانستن آن‌ها برای افرادی که می‌خواهند یک مکان مناسب برای ورزش را انتخاب کنند؛ ‌مفید است. در این شماره‌ی نشریه با «امیررضا آشورماهانی» سرپرست گروه توسعه‌ی امور ورزش استان و مدرس تربیت بدنی در دانشگاه، در خصوص ویژگی‌های یک استخر مناسب گفت‌وگو کردیم.

وی ویژگی‌های یک استخر مناسب از لحاظ سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را شامل موارد زیر دانست:

 

الف) ویژگی‌های سخت‌افزاری

1- باتوجه به این‌که فضای داخلی استخرها مرطوب است؛ باید از مصالحی در ساخت آن‌ها استفاده شود که در مقابل رطوبت، مقاوم باشند. این مسأله شامل مصالح به کار رفته در خود استخر، در فضای دوش‌ها، در سقف رختکن و سایر اماکن و محدوده‌های مربوط به استخر است. زیرا اگر این مصالح استحکام و مقاومت در برابر رطوبت نداشته باشند؛ به راحتی جدا و کنده شده و می‌افتند. عدم استفاده از مصالح ضدرطوبت، باعث شوره زدن دیواره‌ها و سقف و ریختن این شوره‌ها در استخر و محدوده‌ی آن می‌شود.

2- رعایت بهداشت: در استخرها برای نظافت و بهداشت بهتر، بایستی لبه‌های داخل استخر، ساختمان فضا و رختکن‌ها به شکل هلالی و دایره‌ای ساخته شوند تا به راحتی نظافت و شست‌وشو انجام شود و گوشه‌ای نباشد که در آن‌جا چیزی به عنوان زباله بماند و یا قابل نظافت کامل نباشد.

3- روشنایی مناسب: استخرها بایستی برای رشته‌های مختلف (شنا، واترپلو، شیرجه و...) روشنایی مناسب داشته باشند. به‌طور کلی هر رشته‌ی ورزشی از لحاظ لوکس (واحد سنجش میزان روشنایی فضاها چه ورزشی و چه اداری) باید استاندارد و متناسب با رشته‌ی ورزشی باشند.

4- تعداد سرویس‌های بهداشتی باید متناسب با تعداد افراد حاضر در یک سانس تمرین باشد.

5- مساحت رختکن‌ها و تعداد کمدهای وسایل باید متناسب با تعداد  افراد ورزش‌کار حاضر در آن سانس باشد.

6- استخر بایستی در ایام سرد سال به سیستم گرمایشی مناسب، مجهز باشد و در ایام گرم سال هم بایستی تهویه‌ی مطبوع و متناسب با دمای بدن داشته باشد.

برای تسویه‌ی آب استخر و استریل آن، از گاز «ازن» و «کلر» استفاده می‌شود. میزان این‌ها هم استانداردی دارد که بایستی رعایت شود. ضمن این‌که آب استخر باید متناسب با استفاده‌ی افراد تسویه شود و البته  بیش‌تر از یک حد استفاده، باید به طور کلی آب عوض شود تا سالم و بهداشتی باشد.

8- تأسیسات استخر، عمر مفیدی دارند؛ بنابراین باید در زمان‌های مناسب بازرسی شوند و کوچک‌ترین مسأله، باید در نظر گرفته شود و تعمیرات لازم انجام شود.

9- زیرسقف سوله‌ی استخر، بایستی سقف کاذب اجرا شود؛ زیرا آهن به دلیل وجود رطوبت، خورده می‌شود و وجود این سقف، مانع از زود خورده شدن و نیز مانع از ریخته شدن خورده‌های آهن به داخل استخر و مجموعه می‌شود. سقف کاذب هم بایستی با مصالح ضد رطوبت ساخته شود.

10- مصالح به کار رفته در دیواره‌ها و کلا فضای استخر، بایستی قابل شست‌وشو باشند. یک‌سری سیستم‌های جداکننده ذرات مو و آلودگی‌ها از آب باید در استخرها وجود داشته باشد و اگر نباشد جداسازی و تمیز شدن آب انجام نمی‌شود که وجود این سیستم‌ها و رسیدگی به آن‌ها هم ضروری است.

11- درجه حرارت آب استخرها بایستی بر طبق سن افراد و نوع بازی و رشته‌ی آن‌ها مختلف باشد. کلا درجه حرارت برای کودکان، دانشجویان، بزرگ‌سالان و یا برای بازی‌ها مانند واترپلو باید متفاوت باشد. معمولا درجه حرارت آب باید بین 26 تا 28 درجه سانتی‌گراد باشد.

(نکته: در استخرهای استان، درجه حرارت آب طوری تنظیم شده که برای همه‌ی افراد مناسب باشد.)

 

ب) ویژگی‌های نرم‌افزاری

1- حضور ناجی غریق که در آزمون‌های آمادگی شرکت کرده است. ناجیان غریق باید هر سال در یک‌سری آزمون‌های آمادگی شرکت کنند و مجوز شرکت در دوره‌ی آن‌ سال را دریافت کنند. در غیر این‌صورت ناجی مناسب نیستند.

هم‌چنین تعداد ناجیان حاضر در سانس تمرین بایستی متناسب با جمعیت حاضر در استخر باشد.

2- وسایل کمکی نجات غریق مثل تیوپ‌هایی که در آب می‌اندازند و یا چوب‌های مخصوص نجات افراد، باید به میزان متناسب در استخر وجود داشته باشد.

3- اگر سانس آموزشی است؛ حضور مربیان متخصص، متعهد و مجرب ضروری است. مربی‌ها باید هم متخصص، هم مجرب و هم متعهد باشند و هم در سانس آموزشی حضور داشته باشند.

4- استفاده از وسایل کمک آموزشی در سانس‌های آموزشی

5- به طور کلی حضور یک مدیریت متخصص در استخر، ضروری است تا در اداره‌ی فضاهای ورزشی و منابع انسانی، صاحب نظر و توان‌مند باشد. تا از منابع انسانی یعنی نیروهای انسانی متعهد و خوب برای هر بخش از مجموعه‌ی خود استفاده کند. ابزار و امکانات مناسب داشته باشد و از تأسیسات آن محل به درستی بازرسی کند.

در پایان توصیه می‌شود افراد برای انتخاب یک مکان ورزشی، به مصالح ضدرطوبت به کار رفته در مکان، حضور ناجی در استخر، دمای مناسب آب، بهداشت، خدمات و امکانات آن و... توجه و دقت کنند.

کرمان دخت


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *