امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 19:53
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
سه شنبه 22 مهر 1393 | 11:26
 شماره خبر :
9307297

70 درصد دروغگویی کودکان به دلیل ترس از تنبیه است

70 درصد دروغگویی کودکان به دلیل ترس از تنبیه است

روان‌پزشک و متخصص اعصاب و روان گفت: بر اساس نتایج برخی تحقیقات صورت گرفته بر روی افراد از سنین کودکی تا نوجوانی، حدود 70 درصد علت دروغگویی آنها ترس از تنبیه و توبیخ شدن است.
دکتر غلامرضا حاجتی اظهار کرد: کودکان تصور می‌کنند با دروغ گفتن می‌توانند از تنبیه شدن فرار کنند، به همین دلیل به دروغگویی روی می‌آورند.
وی گفت: در دوران کودکی دروغ‌گویی ممکن است مساله چندان مهمی نباشد چراکه دروغ‌های کودکان بی‌ضرر است اما اگر دروغگویی استمرار یابد و تبدیل به عادت شود، در آن صورت باید آن را درمان کرد.
عضو انجمن روان‌پزشکان ایران تاکید کرد: والدین باید به رفتارهای فرزند خود توجه داشته باشند و در صورت مشاهده ادامه دروغگویی، برای پیشگیری از پیامدهای آن در بزرگسالی درصدد رفع این رفتار ضد ارزشی و ضد اجتماعی برآیند.
حاجتی افزود: کودکان از حدود چهار سالگی به تفاوت بین راستگویی و دروغگویی پی می‌برند و اگر در خانواده‌ای قرار گیرند که افراد آن دروغگو باشند، آنها نیز دروغگویی را به سرعت یاد می‌گیرند.
وی با بیان اینکه هیچ یک از افراد دارای ژن دروغگویی نیستند و به مرور با قرار گرفتن در محیط دروغگویی را فرامی‌گیرند؛ ادامه داد: یکی از عوامل موثر در فراگیری دروغگویی الگوهای نامناسب است که کودکان در مرحله اول در خانواده و در محله دوم در جامعه مانند مدرسه و محیط‌های آموزشی در آن قرار می‌گیرند.
حاجتی اظهار کرد: زمانی که دروغگویی یاد گرفته می‌شود، به تدریج به یک عادت تبدیل می‌شود و جزو شخصیت افراد قرار می‌گیرد. حتی در برخی افراد به دروغگویی‌های بیمارگونه تبدیل می‌شود.
وی ادامه داد: افرادی که به دروغگویی بیمارگونه دچار می‌شوند، به راحتی دروغ می‌گویند، قوانین را رعایت نمی‌کنند و وجدان خود را از دست می‌دهند؛ این افراد دارای شخصیت ضد اجتماعی هستند که با برخورد مامورین قضایی مواجه می‌شوند بر همین اساس 90 درصد زندانی‌ها را گروه شخصیتی ضداجتماعی تشکیل می‌دهند.
حاجتی در مورد عوامل دروغگویی گفت: یکی از عوامل دروغگویی خود کم‌بینی، حس حقارت و کاهش اعتماد به نفس است؛ اگر فردی نگاه به خودش از آنچه که هست کمتر باشد، ممکن است برای ثابت کردن خود به دیگران و جلب توجه آنها به دروغگویی روی بیاورد.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که دروغگویی در شخصیت افراد نهادینه شود، فرد تا جایی پیش می‌رود که حتی دروغ‌های خود را باور می‌کند که در این مرحله درمان با سختی و پیچیدگی خاصی روبه‌رو می‌شود.


** راه‌های ترک دروغگویی
متخصص مغز و اعصاب و روان‌پزشک در مورد راه‌های ترک دروغگویی اظهار کرد: فرد دروغگو ابتدا باید باور کند که این رویه رفتاری او یک مشکل است و خود خواهان رفع این مشکل باشد.
حاجتی افزود: دروغگو باید نسبت به این موضوع آگاه شود که دروغگویی برای او پیامدهای اجتماعی دارد، به مرور زمان اعتبار او را پایین می‌آورد و ضررهای بیش‌تری را برای او به همراه خواهد داشت.
وی توصیه کرد: برای ترک این عادت ناپسند فرد مبتلا به دروغگویی پیش از برقراری ارتباطات اجتماعی آرامش داشته باشد و اضطراب خود را کنترل کند تا احتمال دروغگویی او کاهش یابد.
حاجتی ادامه داد: در صورتی که فرد اشتباهی مرتکب شده باشد باید آن را بپذیرد و پیش از بیان حقیقت آمادگی پذیرش واکنش‌ها را داشته باشد. این امر کمک می‌کند راحت‌تر با افراد مواجه شود و به این ترتیب احتمال دروغگویی کاهش می‌یابد.
وی برنامه‌ریزی و مدیریت زمان را به عنوان یکی از راه‌های پیش‌گیری از دروغگویی عنوان کرد و افزود: افراد باید برای پیش‌گیری از دروغگویی برنامه‌ریزی و زمان‌بندی داشته باشند؛ این یکی از مکانیسم‌های دفاعی قوی و پیشرفته است که می‌توان با استفاده از آن مانع از دروغگویی شد.
روان‌پزشک گفت: یکی دیگر از راه‌های پیش‌گیری از دروغگویی تقویت شهامت و روحیه عذرخواهی کردن است که افراد می‌توانند از طریق آن از دروغگویی در مواجهه با موارد مختلف دوری کنند.
وی استفاده از الگوهای مناسب اجتماعی و دینی و پیروی از رفتارهای شخصیتی آنها را یکی دیگر از راه‌های پیش‌گیری از دروغگویی عنوان کرد و افزود: هر فرد می‌تواند یک شخصیت والا را به عنوان الگو قرار دهد و از رفتارهای او الهام بگیرد.


** کمک اطرافیان برای رفع دروغگویی
عضو انجمن روان‌پزشکان ایران به نقش اطرافیان در ترک دروغگویی اشاره کرد و گفت: آنها با تذکر و لحن مناسب وی را به ترک دروغگویی تشویق کنند.
حاجتی افزود: تشویق راه‌های مختلف دارد که یکی از آنها تشکر کردن است به این صورت که اگر فرد دروغگو در پاسخ به سوالی حتی اگر موقعیت او به خطر بیافتد، حقیقت را بیان کند، باید او را تشویق کرد.
وی با بیان اینکه اطرافیان نیز باید از دروغگویی پرهیز کنند، ادامه داد: علاوه بر این باید پیامدهای دروغگویی را یادآور شد تا این عادت ناپسند با طی زمان و تمرین زیاد کنار گذاشته شود.
منبع: ایرنا


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *