امروز : پنج شنبه 8 تير 1396 / 08:10
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان؛

با کلیات اجرای 100 میلیارد تومان پروژه‌ی عمرانی توسط جهاد نصر موافقت شد

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، امشب با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.زمان انتشار :
چهارشنبه 5 شهريور 1393 | 10:23
 شماره خبر :
930681

مد‌یرکل ورزش و جوانان د‌ر گفت‌وگوی اختصاصی با کرنا:

هیأت‌های ورزشی، بازوان اداره کل ورزش و جوانان

هیأت‌های ورزشی، بازوان اداره کل ورزش و جوانان
روزهای پایانی خردادماه سال‌جاری بود که سرانجام پس از انتظاری طولانی، تکلیف ریاست جدید ساختمان شیشه‌ای ورزش روشن شد و  پس از کش و قوس‌های  فراوان، گزینه‌ی نهایی مدیریت ورزش استان، مشخص و معرفی شد. این بار فردی با کارنامه‌ای کاملاً ورزشی، مسئولیت گرفت تا نوسازی و به‌سازی بنای فرسوده و رو به تخریب ورزش  و جوانانی را عهده‌دار شود که طی چند سال گذشته بر خلاف تبلیغات فراوان، روزگار خوشی را سپری نکرده بود. صحبت از «محمود محمودی‌نیا» مدیر کل ورزش و جوانان استان کرمان است؛ فردی که هنوز از زمان امضای حکم مسئولیتش، سه ماه نگذشته است. به سراغ «محمودی‌نیا» رفتیم تا به بهانه‌ی هفته‌ی دولت و شروع دوران کاری در محیطی پرحاشیه، با وی گفت‌وگو کنیم.

آقای محمودی‌نیا، از حضور شما در مدیریت ورزش استان، چند ماه سپری شد. در این زمینه و شناختی که شما از فضای ورزش استان به‌دست آورده‌اید؛ صحبت کنید.
همان‌طور که اطلاع دارید؛ ورزش کرمان با شرایط دلخواه و مورد رضایت بسیاری از اهالی این خانواده‌ی بزرگ، فاصله دارد و باید با آسیب‌شناسی و  انجام کارهای مختلف، «چرایی» این اتفاقات را بررسی کرد. البته یافتن نقاط ضعف، ترمیم و رفع  موانع،  از مهم‌ترین اقداماتی است که موجب خواهد شد تا  شور و نشاط به واسطه‌ی رونق ورزش، بار دیگر در دل اهالی این خانواده‌ی بزرگ زنده شود. ما در ابتدای کار با ارائه‌ی برنامه‌های کوتاه‌مدت، در حوزه‌ی اداره کل ورزش و جوانان، تلاش و توان خود را در راستای افزایش بهره‌وری از نیروی انسانی موجود به کار گرفته‌ایم.  در همین خصوص با برگزاری نشست‌های هفتگی مختلف و برگزاری یک جلسه در هفته با عنوان صبحگاه مشترک قبل از هر کاری، بررسی و نظارت را از کارکنان دستگاه ورزش استان شروع کرده‌ایم تا نخستین مرحله‌ی نظارت و ارزش‌یابی را از درون مرکز اصلی ورزش آغاز کرده باشیم. در همین خصوص حتی با تغییر اشخاص در برخی سمت‌ها و جایگزین ساختن نفرات جوان و با انگیزه، مسیر را برای حضور  افراد  توان‌مند و متخصص هموار کردیم تا زمینه را برای توسعه‌ی ورزش بهتر دنبال کنیم. در این بین همان‌گونه که بارها  عنوان کرده‌ام؛ هیأت‌های ورزشی را به عنوان بازوان اداره کل ورزش و جوانان می‌دانم  و برنامه‌ی حرکتی ورزش را به شکلی تنظیم کرده‌ایم که هیأت‌ها، از محورهای اصلی توسعه‌ی ورزش  باشند.
بر این اساس با برگزاری جلسات منظم و هدف‌مند با حضور اعضای هیأت‌های ورزشی مختلف، در ابتدا عملکرد هیأت‌های ورزشی را مورد سنجش و ارزیابی قرار داده‌ایم. یکی دیگر از اهداف برگزاری این نشست‌ها، درخواست ارائه‌ی برنامه‌ی‌کاری و تقویم ورزشی هیأت‌های ورزشی است. تاکنون بیش از 12 هیأت با حضور در محل اداره‌ کل ورزش و جوانان، این مراحل را پشت سرگذاشته‌اند، بنده اعتقاد دارم در صورتی که هیأت‌های ورزشی ما از نظام برنامه‌ای منسجم و هدف‌مند برخوردار باشند و  افراد دلسوز و ورزشی، درون بدنه‌ی هیأت‌ها فعالیت کنند؛ بیش از نیمی از مشکلات ورزش استان برطرف خواهد شد.

شناخت شما از میزان توانمندی‌های ورزش کرمان تا چه اندازه است ؟
در این خصوص نیز می‌توان به جرأت از توانایی و پتانسیل بالای ورزش‌کاران و مربیان کرمانی سخن گفت. البته باید قبل از هر چیز برای شکوفایی این توان و ظرفیت، همه‌ی ابعاد را مورد بررسی قرار داد. ما برای آن‌که بتوانیم از این سرمایه‌های عظیم، نهایت بهره‌برداری را داشته باشیم؛ باید برنامه‌ریزی داشته باشیم. باید فضا را برای ورود علم و دانش به ورزش استان هموار کنیم تا مربیان و ورزش‌کاران ما با جدید‌ترین مسایل علمی و آموزشی آشنا شوند. باید امکانات ورزشی خوبی داشته باشیم تا بتوانیم این ظرفیت‌ها را در مسیر درستی به حرکت درآوریم اما باید این موضوع را عنوان کنم که کرمان در بخش امکانات سخت‌افزاری و شاخصه‌های ورزش‌کاری، جایگاه متوسطی دارد و شاید در برخی مناطق، مشکلاتی وجود داشته باشد اما می‌توان با برنامه‌ریزی و مطالبه‌ی اعتبارات، از مسیرهای مشخص این مشکلات را مرتفع کرد.

میزان توجه مسئولان استان به دستگاه ورزش را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اداره کل ورزش و جوانان، یکی از دستگاه‌های مهم و تأثیر‌گذار در حوزه‌ی جوانان است. آیا در این بین هم‌کاری، حمایت و تعامل مطلوب و مدنظر شما در بین دستگاه‌ها  با این حوزه وجود دارد؟
قطعا مسأله‌ی ورزش و جوانان، از مهم‌ترین اولویت‌های مسئولان استان است. همین که «علی‌رضا رزم‌حسینی» استاندار کرمان، دیدگاه مثبتی در قبال ورزش دارد و دستور آغاز به کار شورای سیاست‌گذاری ورزش استان را صادر کرده، نشان‌دهنده‌ی اهمیت موضوع ورزش و جوانان در بین مسئولان ارشد استان است. خوش‌بختانه شورای سیاست‌گذاری ورزش استان به ریاست «ذکا اسدی» معاون سیاسی امنیتی استاندار تاکنون جلسات خوب و رضایت بخشی را در خصوص سیاست‌گذاری‌های توسعه‌ی ورزش استان پشت سرگذاشته است. در این شورا بحثی مطرح شد مبنی بر این‌که برای سال اول، تشکیلات اقتصادی استان و کارخانه‌های توانمند از هشت رشته‌ی انفرادی و تیمی در ورزش استان حمایت کنند. این رشته‌ها به دلیل برخورداری از سوابق خوب در ورزش استان و کشور با رویکرد قهرمانی و پایه، در گام نخست باید مورد حمایت مالی تشکیلات اقتصادی استان قرار گیرند. در این بین با توجه به دیدگاه استاندار کرمان  در طرح توسعه‌ی ورزش، برخی رشته‌های  ورزشی، به هشت بنگاه اقتصادی استان متصل می‌شود تا در برنامه‌ای با چشم‌انداز 2 تا هشت ساله، این هشت رشته در استان مورد حمایت و توجه در همه‌ی ابعاد قرار گیرند.

برنامه‌ی تغییر مدیریت در شهرستان‌ها آغاز شده است. مهم‌ترین انتظاری که می‌توان از مدیریت ورزش در شهرستان‌ها داشت چیست؟ و  آیا این تغییرات ادامه خواهد داشت؟
یکی از مواردی که همواره به دنبال آن بوده‌ام و بر اهمیت آن، تاکید داشته‌ام، نیروی انسانی پرانرژی و با برنامه است. وقتی شما می‌خواهید وضعیت ورزش یک شهرستان را به فردی بسپارید؛ باید حتما این ویژگی را داشته باشد. نیروی با برنامه می‌تواند زمینه‌ساز تحول و خلاقیت باشد. به نظر من حرف اول را در ورزش شهرستان‌ها، مدیران با کفایت و لایق خواهند زد. مدیرانی که  بتوانند از حمایت و هم‌راهی نهادهایی هم‌چون شهرداری‌ها و نمایندگان مجلس برای توسعه و رونق  ورزش شهرستان خود  بهره‌مند شوند. به نظر من اگر مدیری نتواند خواسته‌های ورزش را برآورده کند؛ همان بهتر که  برود و فردی دیگر برای کمک به ورزش جایگزین او شود. در حال حاضر شهرستان‌های جیرفت و رفسنجان، با تغییراتی روبه‌رو شده‌اند و احتمال انجام چند تغییر دیگر نیز در شهرستان‌ها دور از تصور نیست.
 
آیا این سیاست نیز در هیأت‌های ورزشی دنبال می‌شود؟
هیأت‌های ورزشی را به چند دسته تقسیم کرده‌ایم و نظارت ویژه‌ای بر عملکرد آن‌ها داریم. باید گفت در بسیاری از هیأت‌ها، اثری از برنامه و کار دیده نمی‌شود و قطعا اداره کل در برابر بی‌توجهی برخی‌ها، سیاست سکوت را در پیش نخواهد گرفت. هیأت‌ها باید با داشتن تقویم ورزشی، برنامه‌های خود را از همان ابتدای سال به ورزش‌کاران خود اعلام کنند. وقتی پای برنامه‌ریزی در هیأت‌ها به میان آید؛ قطعا ورزش‌کاران با انگیزه‌تر، تمرینات خود را دنبال می‌کنند و در این بین شاید بتوان حامیان مالی و اسپانسرها را با ترغیب بیش‌تری به میدان حمایت از ورزش آورد. پس همه‌ی این موضوع‌ها به یک اصل مهم مربوط است و آن هم، برنامه‌ریزی است. در خصوص هیأت‌های ورزشی نیز باید این نکته را یادآور شوم که افرادی می‌توانند در هیأت‌ها حضور داشته باشند که با برنامه و پرکار ظاهر شوند. این‌که فردی 15 یا 20 سال است رییس یک هیأت ورزشی است؛ برای من مهم نیست. آنچه مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد؛ میزان توان‌مندی و کارایی است.

توجه به ورزش پایه و آموزشگاه‌ها، از نکات مهم و اثرگذاری است که اگر مورد توجه قرار گیرد، ترسیم آینده‌ی روشن برای ورزش استان، دور از تصور نخواهد شد. در این خصوص اداره‌ کل ورزش و جوانان چه سیاستی را دنبال می‌کند؟
 آموزش و پرورش در ورزش، جایگاه آکادمیک و حساسی دارد. تقریبا 540 هزار نفر از افراد جامعه را دانش‌آموزان سنین 6 تا 18 سال تشکیل می‌دهند. وقتی نظام برنامه‌ای مشخصی داشته باشیم؛ خواهیم دید بهترین دوران یادگیری همین سنین 10 تا 14 سالگی است و آموزش و پرورش می‌تواند جامعه‌ی هدف خوبی برای رسیدن به این مقصد باشد. ارتباط قوی و دو طرفه  با معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش، تعامل و هم‌کاری در خصوص واگذاری فضاهای ورزشی، تربیت نیروی انسانی و ... می‌تواند موجب کشف، رشد و پرورش استعدادهای زیادی شود.
 
در حوزه‌ی جوانان، اقدامات و سیاست‌گذاری شما متفاوت است؟
کار کردن در حوزه‌ی جوانان، شیرینی خاصی دارد. ما باید برای جوانان با جان و دل برنامه‌ریزی کنیم. حوزه‌ی جوانان حوزه‌ی متفاوتی است و می‌توان با استفاده از توان و ظرفیت‌های موجود در سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در این خصوص نیز به برنامه‌های قابل قبولی رسید. یکی از دغذغه‌های ما در حوزه‌ی جوانان، مسایل مربوط به اشتغال و ازدواج است. به نظر من باید با هماهنگی و تعامل همه‌ی دستگاه‌های استان  از جمله  استانداری در این حوزه‌، سیاست‌های جدیدتری را تعریف کرد تا برای  اوقات فراغت، اشتغال، ازدواج و مسایلی دیگر این حوزه برنامه‌های قوی‌تری داشت.
عباس آقاملایی


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *