امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 09:43
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
چهارشنبه 24 آبان 1391 | 09:14
 شماره خبر :
9108297

فراهم کردن بستر ورزش عزم همه‌ی مسئولان استانی را می‌طلبد

فراهم کردن بستر ورزش عزم همه‌ی مسئولان استانی را می‌طلبد
شاید کم‌تر کسی منکر اهمیت ورزش در سلامت جسمی و روحی انسان باشد؛ اما هستند افرادی که این مهم را از لابه‌لای لحظات زندگی خود به تدریج حذف کرده‌اند.
زنانی که حضور هم‌زمان در خانه و جامعه را به عهده دارند؛ به دلیل بار سنگین مسئولیت در دو عرصه‌، اضطراب‌هایی را تحمل می‌کنند که حاصل آن، افزایش آمار افسردگی زنان شاغل بوده است. به همین دلیل در اولین مرحله از درمان، ورزش و حرکات منظم بدن از سوی متخصصان به آن‌ها توصیه می‌شود.
معاون ورزش بانوان اداره‌ی کل ورزش و جوانان کرمان با تاکید بر این‌که زندگی ماشینی و کمبود اوقات فراغت و هم‌چنین افزایش هزینه‌ها، مردم را از ورزش کردن دور کرده است؛ می‌افزاید: «زن به عنوان محور خانواده، وقتی به ورزش کردن می‌پردازد؛ روی بقیه‌ی اعضای خانواده تاثیر می‌گذارد.
محبوبه نژادزمانی با بیان این‌که طبق توافقات، شهرداری کرمان با نصب تجهیزات ورزشی، احداث پارک بانوان و برپایی پیاده‌روی‌های عمومی، به کمک اداره‌ی ورزش و جوانان آمده است؛ می‌افزاید: تلاش کردیم با هم‌کاری سایر ارگان‌ها درباره‌ی  تاثیر ورزش همگانی آگاه سازی کرده و آن‌را توسعه دهیم.
وی با اشاره به تاثیر ورزش در افزایش هم‌دلی، تقویت مشارکت اجتماعی و تحکیم روابط خانوادگی، خاطرنشان می‌کند: زنان شاغل در معرض آسیب‌های جسمی و روحی بیش‌تری هستند؛ اما اگر مدیر مربوط نگاه ورزشی داشته باشد؛ شرایطی به وجود می‌آورد که کارمندانش از ورزش کردن و فواید آن حتی برای دقیقه‌ای بهره ببرند.
نژادزمانی هم‌چنین از غیبت زنان کرمانی در عرصه‌ی ورزش‌ همگانی انتقاد می‌کند و می‌گوید: زنان کرمانی هنوز به این باور نرسیدند که ورزش، نیاز اساسی است و می‌تواند با درمان بیماری‌ها و ناهنجاری‌های جسمی و روحی، بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهد.
مسئول امور ورزش زنان با اشاره به واگذاری مجموعه‌ی ورزشی بشری و پارک بانوان به بخش خصوصی و افزایش‌ هزینه‌های آن‌ها می‌گوید: طبق آخرین آیین‌نامه حداقل 40 درصد بودجه و امکانات اماکن ورزشی باید در اختیار بانوان قرار گیرد. ولی این امر نگاه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را صرفا اقتصادی کرده است.
نژاد زمانی با مثبت ارزیابی کردن مسابقات ورزش کارمندان دولت اظهار می‌دارد: این مسابقات در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله‌ی زیادی داریم.
وی با بیان این‌که به بهانه‌ی مناسبت‌های مختلف مسابقات ورزشی برای زنان برگزار می‌شود؛ می‌افزاید: کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی و مشاوره برای کارمندان زن برگزار می‌شود؛ ولی تنها ارگان‌های محدودی از آن‌ها استقبال می‌کنند.
نژادزمانی با اشاره به تدوین آیین‌نامه‌ای در شورای عالی ورزش استانداری در سال‌های قبل تصریح می‌کند: در بعضی از استان‌ها، کارمندان هفته‌ای سه روز، دقایقی را به ورزش می‌پردازند؛ اما این ضرورت هنوز در کرمان احساس نشده است.
معاون ورزش بانوان، نقش رسانه‌ها را در ترویج ورزش موثر می‌داند و خاطرنشان می‌کند: در سال‌های گذشته این رسالت در رسانه‌ای مثل صدا و سیما به خوبی ایفا شده است؛ اما با توجه به گسترش زندگی ماشینی و خصوصیات آن، این نقش می‌تواند بیش‌تر از این باشد.»
برای نهادی مثل شهرداری که اکثر امور شهروندان را به عهده دارد؛ تجهیز و توسعه‌ی اماکن ورزشی می‌تواند یک خدمت مفید باشد. گرچه نصب تجهیزات ورزشی در بوستان‌ها، احداث پارک‌ ویژه‌ی بانوان و برگزاری مسابقات ورزش همگانی در سال‌های اخیر، تاثیر زیادی در تغییر فرهنگ و باور مردم کرمان و افزایش حضور اجتماعی آنان داشته است.
رییس کمیسیون بانوان، جوانان و مشارکت‌های مردمی شورای شهر کرمان نیز با اشاره به اهمیت دادن مکتب اسلام و نظام جمهوری اسلامی به زن و سلامتی او می‌گوید: «زنان، رکن اساسی خانواده و عامل اصلی استحکام جامعه هستند و باید از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشند.
 به گفته‌ی زهرا ایرانمنش طبق قانون، شورا باید با گسترش مراکز تفریحی، فرهنگی و ورزشی برای اقشار مختلف به خصوص نسل جوان و زنان، قابلیت‌های جسمانی و مهارت‌های ورزشی را توسعه دهد.
وی با بیان این‌که ورزش به عنوان یک ضرورت در دستور کار این کمیسیون قرار گرفته است؛ می‌افزاید: در هم‌فکری با شهردار کرمان تصمیم گرفتیم ورزش را از حوزه‌ی طیفی خاص به سطح جامعه سوق داده و ورزش همگانی را گسترش دهیم. به همین دلیل در محلات مختلف، مسابقات ورزش همگانی را راه‌اندازی کردیم.
به گفته‌ی ایرانمنش در میان این برنامه‌ها، خلاء حضور زنان به خصوص دختران جوان به دلیل کمبود فضای مناسب احساس شد و طی هماهنگی لازم با سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها مثل آموزش و پرورش قرار شد حیاط مدارس مناطق مختلف شهر به ویژه مناطق محروم در اختیار شهرداری قرار گرفته و با ایجاد ایستگاه‌های تن‌درستی، شرایط مناسبی برای ورزش بانوان به وجود آید.
رییس کمیسیون جوانان، بانوان و مشارکت‌های مردمی شورا با اشاره به احداث اولین پارک ویژه‌ی بانوان در بوستان مادر اظهار می‌دارد: خوش‌بختانه با این اتفاق، بانوان کرمانی، از فضای مناسب و تجهیزات ورزشی موجود در پارک استفاده می‌کنند.
زهرا ایرانمنش معتقد است شورای شهر به منظور ایجاد روحیه‌ی نشاط و شادابی در بین زنان کارمند کرمانی و ارتقای سطح سلامت جسم و روان آنان هر آن‌چه در توان دارد؛ انجام می‌دهد.
وی با بیان این‌که بسیاری از برنامه‌های آموزشی و فرهنگی در قالب برگزاری نمایشگاه‌ها و مسابقات و توزیع بروشورهای مختلف اجرا می‌شود؛ می‌افزاید: بر همه‌ی مسئولان شهری آشکار شده است که بسترسازی مناسب برای ایجاد امکانات تفریحی و ورزشی و مدیریت مدبرانه، حضور مردم کرمان را به هم‌راه می‌آورد.
این عضو شورای شهر کرمان در ادامه تاکید می‌کند مسئولان با توجه به ظرفیت بالای مردم کرمان، این فرصت را غنیمت شمرده و با تمام توان، زمینه را برای گسترش فرهنگ ورزش همگانی در بین اقشار مختلف مردم فراهم کنند.»
فراهم کردن بستر ورزش و تامین سلامت افراد، رسالتی است که عزم همه‌ی مسئولان کشوری و استانی را می‌طلبد.
فاطمه آرا


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *