امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 09:40
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
چهارشنبه 15 شهريور 1391 | 09:21
 شماره خبر :
9106165

زیرساخت‌های ورزش موتور کراس در کرمان مهیاست

زیرساخت‌های ورزش موتور کراس در کرمان مهیاست
ورزش موتورسواری در رشته‌ی موتور کراس برای نخستین بار در سال 1352 به کرمان آورده شد و در سال 62 کمیته‌ی موتورسواری استان تشکیل گردید و از آن‌ زمان تاکنون با فراز و فرودهایی روبه‌رو بوده است.
پس از آن در سال 1364 کمیته‌ی موتورسواری استان به هیئت موتورسواری تغییر نام داد و در نهایت در سال 1368 پس از ادغام با هیئت اتومبیل‌رانی، به «هیئت موتوسواری و اتومبیل‌رانی» تغییر نام داد.
ریاست کمیته‌ی موتورسواری استان در سال 64 را «محمدرضا نیک‌زاد» نایب رییس فعلی این هیئت برعهده داشت. پس از آن در سال 78 مهندس ابوالقاسم سیف‌الهی شهردار فعلی، ریاست این هیئت را عهده‌دار شد. در سال 84 ریاست این هیئت به دکتر محمد تکلوزاده معاون خدمات شهری وقت و معاون برنامه‌ریزی فعلی استاندار کرمان رسید و در نهایت از سال 88 تاکنون ریاست این هیئت را مهندس «حسین کردی» قائم مقام و معاون خدمات شهری شهردار برعهده دارد.
نایب رییس هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان درباره‌ی این ورزش گفت: موتورسواری، ورزشی، گران و پرطرف‌دار است و طرف‌داران خاص خود را دارد.
محمدرضا نیک‌زاد افزود: در حال حاضر40 نفر در شهر کرمان و 120 نفر در استان در رشته‌ی موتور کراس فعال هستند و در رشته‌ی موتور ریس نیز 40 ورزش‌کار در شهر کرمان و 300 نفر در استان فعالیت می‌کنند.
وی از موتورکراس، موتورریس، موتور اسپیدوی، تریال (پاریس داکار و موتور صخره‌‌نوردی)، استریت، تریل و ITV (موتورهای چهارچرخ) به عنوان انواع موتور نام برد و گفت: در حال حاضر ورزش‌های موتورکراس و موتور ریس در استان کرمان انجام می‌شود.
نیک‌زاد از راه‌اندازی پیست مسابقات آفرود در ضلع جنوبی پیست کارتینگ شهرداری کرمان واقع در مجموعه‌ی پردیسان قائم خبر داد و گفت: این پیست با همت شهرداری کرمان ساخته می‌شود.
وی با اشاره به پیش‌رفت 50 درصدی این پیست گفت: عملیات ساخت این پیست از یک ‌ماه گذشته آغاز شده است و در صورت تامین بودجه، ظرف یک ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی با بیان این‌که این پیست خاکی پنج مسیر یا باند دارد؛ گفت: با راه‌اندازی این پیست، مسابقات آفرود با موتورهای چهارچرخ و ماشین‌های دو دیفرانسیل در این مکان انجام خواهد شد.
نیک‌زاد در خصوص شرایط لازم برای پرداختن به ورزش موتورسواری گفت: همه می‌توانند با داشتن موتور مخصوص و بیمه‌نامه‌ی ورزشی، به تمرین در پیست موتورکراس و کارتینگ شهرداری کرمان بپردازند.
وی با بیان این‌که رقابت‌های قهرمانی کشور موتور کراس به صورت فصلی برگزار می‌شود؛ گفت: رقابت‌های قهرمانی کشور موتورکراس اواخر شهریور ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به برگزاری رقابت‌های موتورکراس قهرمانی آسیا به میزبانی تهران گفت: به منظور آمادگی برای شرکت در این رقابت‌ها در حال حاضر تمرینات موتورسواری به صورت فشرده انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: به همین منظور تمرین موتورکراس روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 17 تا 18:30 در پیست موتورسواری شهرداری کرمان واقع در مجموعه‌ی پردیسان قائم انجام می‌شود و تمرینات موتور ریس نیز دوشنبه‌ها ساعت 22 شب و یک جمعه در میان از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر در پیست کارتینگ شهرداری کرمان واقع در پردیسان قائم برگزار می‌شود.
نیک‌زاد تصریح کرد: پرداختن به این ورزش از سن پنج سالگی به بعد انجام می‌شود و به دلیل وجود موتورهای کوچک ساخت ایران برای خردسالان هزینه‌ی چندانی ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انجام حرکات نمایشی توسط جوانان در خیابان‌ها با موتورسیکلت‌های معمولی گفت: برای جلوگیری از انجام این حرکات در معابر عمومی و با هدف ایجاد مکانی مناسب برای تخلیه‌ی هیجانات جوانان قصد داریم موتورسیکلت‌های معمولی را سامان‌دهی کرده و برای آن‌ها مسابقه برگزار نماییم.
وی با بیان این‌که در حال برنامه‌ریزی این طرح هستیم؛ گفت: تحقق این امر با هم‌کاری شهرداری و نیروی انتظامی میسر خواهد بود و هم‌چنین وجود مکانی برای اجرای این طرح ضروری است.
وی با بیان این‌که موتورکراس جزو سخت‌ترین ورزش‌های دنیا است؛ گفت: یک ورزش‌کار حرفه‌ای برای پرداختن به این ورزش، به انجام ورزش‌های مانند بدن‌سازی، انجام روزی 10تا15 کیلومتر دوچرخه‌سواری و انجام هفته‌ای 2 بار صخره‌نوردی و هم‌چنین کوه‌نوردی (به منظور تنظیم تنفس) برای بالا بردن قدرت بدنی خود نیاز دارد.
نیک‌زاد استفاده از لوازم ایمنی از جمله کلاه را برای انجام این ورزش ضروری دانست و گفت: قبل از هر جلسه تمرین، موتورسوار (با انجام حرکات کششی) و موتور باید گرم شوند و هم‌چنین به لوازم ایمنی مجهز باشند تا اجازه‌ی تمرین داده شود.
وی با بیان این‌ در رشته‌ی موتورکراس شتاب صفر تا 100 و در رشته‌ی موتور ریس شتاب و سرعت حایز اهمیت است؛ گفت: رقابت‌های موتورکراس در کلاس‌های 65 ، 85، 125 و 250 سی سی و در رده‌های خردسالان، جوانان، نوجوانان، بزرگ‌سالان و پیش‌کسوتان برگزار می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که کوچک‌ترین ورزش‌کار موتورسوار استان پنج سال دارد؛ گفت: در این رشته‌ی ورزشی محدودیت سنی وجود ندارد.
نیک‌زاد با اشاره به وجود زیرساخت‌های مناسب این ورزش در استان کرمان گفت: در حال حاضر حدود 13 پیست موتورسواری در استان کرمان وجود دارد و این ورزش از نظر زیرساخت‌های لازم  مشکلی ندارد.
وی نبود حامی مالی بخش خصوصی را یکی از مشکلات این هیئت ذکر کرد و گفت: از انجام تبلیغات شرکت‌ها و موسسات در اطراف پیست کارتینگ و موتورکراس استقبال می‌کنیم.
وی با بیان این‌که شهرداری کرمان تنها حامی این ورزش است؛ گفت: راه‌اندازی پیست موتورکراس و کارتینگ از جمله کارهای ماندگاری است که توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری کرمان صورت گرفت و زحمات شورای شهر و شهرداری به خصوص علی مهاجری رییس شورای اسلامی شهر کرمان و مهندس ابوالقاسم سیف‌الهی در این زمینه قابل تقدیر است.
وی با بیان این‌که تیم موتورسواری شهرداری کرمان همواره جزو سه تیم اول کشور است؛ گفت: تیم موتورسواری شهرداری کرمان همواره در کشور موفق به کسب افتخار برای استان شده است.
وی در پایان ضمن تشکر از زحمات مهندس حسین کردی رییس هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان گفت: در این جا لازم است از نجار استاندار کرمان، موحد دادستان عمومی و انقلاب استان، سعیدی فرماندار کرمان، چناریان فرمانده انتظامی استان، خالقی معاون اجتماعی دادستان عمومی و انقلاب استان و شورای تامین استان و شهرستان کرمان به دلیل حمایت‌های بی‌شائبه‌شان برای پیش‌رفت این ورزش تقدیر و تشکر کرد.
شهلا پورامیری

لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *