امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 09:45
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
چهارشنبه 18 مرداد 1391 | 10:42
 شماره خبر :
9105135

کنترل صحیح هیجانات با آموزش اتومبیل‌رانی

کنترل صحیح هیجانات با آموزش اتومبیل‌رانی

فدراسیون اتومبیل‌رانی و موتورسواری در ایران، فعالیت خود را در سال 1354 به نام فدراسیون موتورسواری آغاز کرد و پس از مدتی به فدراسیون موتورسواری و اتومبیل‌رانی تغییر نام داد.
امروزه اتومبیل‌رانی جایگاه ویژه‌ای در بین سایر رشته‌های ورزشی پیدا کرده است. در کشور ما به علت آشنایی کم و نپرداختن به طور صحیح به این رشته‌ی ورزشی در شبکه‌های مختلف تلویزیونی و سایر رسانه‌ها، فقط به سوانح اتومبیل‌رانی و برخورد اتومبیل‌ها در مسابقات اکتفا شده و این تصور در ذهن بیش‌تر مردم به وجود آمده است که اتومبیل‌رانی یک عمل جسورانه و یادآور تصادف، جراحت و مرگ و هم‌چنین ویراژهای خیابانی است. در حالی که چنین نیست.
اما این رشته‌ی ورزشی، چگونه ورزشی است و لزوم و ضرورت پرداختن به آن چیست؟ سوالی است که آن‌را با مسئول کمیته‌ی اتومبیل‌رانی استان کرمان در میان گذاشتیم.
امید عنایی مسئول کمیته‌ی اتومبیل‌رانی استان کرمان در این‌باره گفت: با نگاهی دقیق به این رشته‌ی ورزشی درمی‌یابیم که اتومبیل‌رانی تنها رقابت در یک محیط خاص و یا صرف سرعت و هیجانات ناشی از آن نیست بلکه مهارتی است که شخص پس از انجام تمرینات مستمر و آموزش‌های لازم کسب می‌نماید. این رشته، همواره فرد را  در سطح جامعه به یکی از ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین راننده‌ها تبدیل می‌کند.
وی با بیان این‌که یک راننده‌ی حرفه‌ای همواره در شرایط بحرانی و در مواجهه با خطر، سعی می‌کند خسارت‌های جانی را به مالی و خسارت‌های مالی را به حداقل برساند؛ گفت: نگاهی به آمار روزانه‌ی تصادفات و خسارت‌های ناشی از این واقعه‌ی تلخ، لزوم بهره‌بردن از آموزش‌های کافی و تمرینات مستمر رانندگی را بیش‌تر نمایان می‌کند.
مسئول کمیته‌ی اتومبیل‌رانی استان کرمان افزود: پرداختن به رشته‌ی اتومبیل‌رانی، صرفا برای کسب مقام و انجام یک رشته‌ی ورزشی خاص در بعد قهرمانی نیست بلکه این رشته نقش بسیار مهمی را در سلامت جامعه ایفا می‌کند؛ به طوری که افزایش مهارت‌های به دست آمده در این رشته، باعث کاهش حوادث می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: عامل مهم دیگری که بر ضرورت آموزش این رشته‌ی ورزشی تاکید دارد؛ مسئله‌ی فرهنگ‌سازی و بسترسازی در زمینه‌ی ایجاد انگیزه‌ی پای‌بندی به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی است.
عنایی تصریح کرد: یک راننده‌ی حرفه‌ای برخوردار از آموزش‌های اصولی خود را بیش‌تر مقید به رعایت قوانین و مقررات می‌داند؛ زیرا در اثر تخلیه‌ی هیجانات ناشی از انگیزه‌ی رقابت در محیطی امن و استاندارد و تحت کنترل قوانین خاص، نیازی به رانندگی مخاطره‌آمیز و مهیج در سطح شهر نمی‌بیند و این نقطه‌ی عطفی است که جامعه را متقاعد می‌کند به سمت آموزش اصولی و پای نهادن در مسیر صحیح شناسایی این رشته گام بردارند.
وی ادامه داد: رانندگان برخی مشاغل خاص و حساس مانند رانندگان آمبولانس، آتش‌نشانی و پلیس که نقش مهمی در سلامت و امنیت جامعه دارند؛ باید از سطح بالایی از مهارت‌های رانندگی برخوردار باشند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن، وظیفه‌ی خود را انجام دهند.
مسئول کمیته‌ی اتومبیل‌رانی استان اظهار داشت: آشنایی خانواده‌ها با این رشته‌ی ورزشی و برخورداری آن‌ها از یک ذهنیت صحیح در خصوص اتومبیل‌رانی، موجب استقبال جوانان از این رشته‌ی ورزشی و افزایش ایمنی آنان در هنگام رانندگی خواهد شد.
وی با بیان این‌که اتومبیل‌رانی هنر سریع‌ راندن نیست بلکه هنر صحیح راندن است؛ گفت: هزینه‌ای که برای برخورداری از آموزش اتومبیل‌رانی پرداخت می‌شود؛ به مراتب بسیار کم‌تر از هزینه‌های خسارات ناشی از عدم کنترل صحیح و یا تخلیه‌ی نادرست هیجانات روحی به‌خصوص قشر جوان در جامعه است.
وی تاکید کرد: اتومبیل‌رانی تنها رشته‌ای است که به طور مستقیم با سلامت جامعه سر و کار دارد؛ زیرا برخورداری از مهارت‌های رانندگی، باعث کاهش تصادفات خواهد شد.
عنایی افزود: یک راننده‌ی حرفه‌ای در موقعیت خطرناک سعی می‌کند خسارت جانی را به مالی تبدیل کند و خسارت مالی را نیز به حداقل برساند.
وی با اشاره به این‌که اتومبیل‌رانی به بدن ورزیده و فکر و سرعت عمل بالا احتیاج دارد؛ گفت: این امر با تمرینات مداوم حاصل می‌شود.
وی افزود: ورزش اتومبیل‌رانی باعث تخلیه‌ی هیجانات، افزایش آدرنالین خون و ضربان قلب می‌شود و با سلامت فیزیکی بدن ارتباط مستقیم دارد.
عنایی با بیان این‌که آموزش مهارت‌های اتومبیل‌رانی در پیست کارتینگ شهرداری توسط هیئت‌ موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان انجام می‌شود؛ گفت: علاقه‌مندان به این رشته‌ی ورزشی دارای هر نوع اتومبیل شخصی، می‌توانند با مراجعه به این پیست، مهارت‌های رانندگی خود را افزایش دهند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از اصول آموزشی هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان، فرهنگ‌سازی در زمینه‌ی ایجاد روحیه‌ی ورزش‌کاری با شیوه‌ی درست و بردن ذهنیت فرد به سمت و سوی سالم‌ راندن است.
وی افزود: کلاس‌های آموزش رانندگی یک هفته در میان جمعه‌ها از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر در محل پیست اتومبیل‌رانی شهرداری کرمان واقع در مجموعه‌ی پردیسان قائم در محیطی امن و استاندارد برگزار می‌شود که تمام علاقه‌مندان اعم از زن و مرد می‌توانند برای آموزش از آن بهره ببرند.
عنایی با اشاره به استقبال بسیار خوب جوانان از این رشته‌ی ورزشی گفت: اتومبیل‌رانی در بخش حرفه‌ای بسیار پرهزینه است؛ اما در بخش آماتور هزینه‌های آن اندک است.
وی افزود: از بین شرکت‌کنندگان آماتور همواره طرح استعدادیابی برای شناسایی جوانان مستعد این رشته‌ی ورزشی انجام می‌شود.
وی داشتن خودروی شخصی، گواهی‌نامه‌ی رانندگی، بیمه‌ی ورزشی، مدارک خودرو بیمه‌نامه‌ی خودرو و کارت ماشین را برای شرکت در جلسات تمرین ضروری دانست.
مسئول کمیته‌ی اتومبیل‌رانی استان، هزینه‌ی استفاده از پیست کارتینگ را 10 هزار تومان برای هر جلسه تمرین عنوان کرد و گفت: مهم‌ترین سخت‌افزار آموزشی در اتومبیل‌رانی، وجود پیست اتومبیل‌رانی است.
وی با بیان این‌که برخوردار نبودن از پیست اتومبیل‌رانی، مشکلاتی را برای آموزش این رشته‌ی ورزشی ایجاد کرده بود؛ گفت با همت مهندس سیف‌الهی شهردار کرمان و مهندس حسین کردی قائم‌مقام شهردار و رییس هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان، خوش‌بختانه این مشکل رفع شد و در حال حاضر این هیئت از یک پیست اتومبیل‌رانی و موتورسواری استاندارد چند منظوره بهره می‌برد.
وی ادامه داد: در ساخت این پیست، استانداردها رعایت شده است و هم‌اکنون پاسخ‌گوی نیاز این هیئت است.
در گزارش بعدی به نحوه‌ی آموزش این رشته‌ی ورزشی خواهیم پرداخت.
شهلا پورامیری


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *