امروز : جمعه 6 اسفند 1395 / 00:08
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

شهردار کرمان خبر داد:

ساخت 20 بوستان در شهر کرمان با کم‌ترین هزینه

شهردار کرمان گفت: 20 بوستان در شهر کرمان در دست ساخت است.

در محور کرمان- ماهان؛

7 کشته در اثر تصادف پراید با کامیون

تصادف خودروی سواری با کامیون در محور کرمان - ماهان هفت نفر را به کام مرگ کشاند.

شهردار کرمان در بازدید از نمایشگاه مطبوعات استان:

رسانه‌ها نقش مردم در مشارکت شهری را پررنگ کنند

شهردار کرمان در بازدید از نمایشگاه مطبوعات استان گفت: رسانه‌ها نقش مهمی در افزایش مشارکت مردم در اداره‌ی امور شهر دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان:

نمایشگاه خانه‌ی مطبوعات، حلقه‌ی واسط رسانه‌ها و مردم است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان: نمایشگاه خانه‌ی مطبوعات، حلقه‌ی واسطی قوی بین رسانه‌ها و مردم است و موجب نزدیکی بیش‌تر آن‌ها خواهد شد

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
چهارشنبه 4 مرداد 1391 | 09:18
 شماره خبر :
910527

ترویج و توسعه‌ی ورزش با برپایی ورزش‌ صبحگاهی

ترویج و توسعه‌ی ورزش با برپایی ورزش‌ صبحگاهی
به نظر 45 ساله می‌آمد. به گفته‌ی خودش هر صبح از ساعت 4:30 دقیقه با دوچرخه از بولوار شیراز حرکت می‌کند و رکاب‌زنان خود را به پارک ریاضیات می‌رساند. نه این‌که خودرو نداشته باشد نه؛ دوچرخه‌سواری را بر سوار شدن بر هر خودرویی به خصوص در اوایل صبح ترجیح می‌دهد. زیرا هم تحرک بدنی دارد و هم از آلودگی هوا در اوایل صبح جلوگیری می‌کند.
اما دوچرخه‌سواری و ورزش صبحگاهی او به صورت انفرادی نیست. بلکه از در منزل که بیرون می‌آید؛ به هم‌راه چند نفر از اهالی محله که هم سن و سال او هستند؛ مسیر بولوار شیراز تا پارک ریاضیات را رکاب می‌زنند و در پارک ریاضیات هم گروهی ورزش می‌کنند.
«اسدالله فدایی» کارمند شهرداری منطقه‌ی یک از سال 1385 است که با همت و هم‌کاری شهردار وقت منطقه و با حمایت انجمن صبح ورزش، ورزش صبحگاهی را در پارک ریاضیات برپا کرده است.
او می‌گوید: ورزش صبحگاهی را با پنج نفر در پارک ریاضیات آغاز کردیم؛ ولی به مرور زمان، برپایی این ورزش در روزهای زوج از ساعت 5:45 تا 6:45 دقیقه باعث تشویق اهالی این منطقه برای شرکت در این برنامه شد و در حال حاضر 70 نفر زن و مرد (از کودک تا افراد 70 ساله و یا بیش‌تر) به صورت ثابت و 100 نفر به صورت متغییر در روزها و سر ساعت تعیین شده در این پارک حاضر می‌شوند.
وی می‌گوید: فضای ورزش صبحگاهی پارک ریاضیات با حضور این جمع شاد و سرزنده، فضای شاد، صمیمی، فعال، سالم و با امنیت کامل است. زیرا بیش‌تر افراد به صورت خانوادگی در این برنامه شرکت می‌کنند.
فدایی از برنامه‌های ورزش صبحگاهی می‌گوید؛ از این‌که در ابتدا 10 تا 15 دقیقه پیاده‌روی، 20 دقیقه حرکات ایروبیک و 10 دقیقه حرکات کششی تحت نظر کارشناس امور تربیتی و مربی ورزش که به صورت داوطلبانه در این جمع ورزشی شرکت دارند؛ انجام می‌شود.
پس از آن نیز یک پزشک و گاهی اوقات یک کارشناس بازنشسته‌ی بهداشت و تغذیه در مورد نحوه‌ی درست راه رفتن و ورزش کردن، تغذیه‌ی درست و اهمیت ورزش برای افراد حاضر سخن‌رانی می‌کند. زیرا در این جمع صمیمی و بانشاط، پزشک، کارشناس تغذیه و هم‌چنین کارمند و بازنشسته‌ی ارگان‌ها و نهادهای مختلفی حضور دارند.
وی ادامه می‌دهد: این جمع آن‌قدر صمیمی و بانشاط شده‌اند که با همت و هم‌کاری‌ معاونت فرهنگی اجتماعی و انجمن ورزش همگانی شهرداری تاکنون به چند سفر گردش‌گری داخل استانی رفتیم و با برپایی مسابقات مختلف ورزشی افراد بسیاری را به خانواده‌ی ورزش صبحگاهی اضافه نمودیم.
فدایی نزدیک10 سال است که قلبش را عمل کرده است؛ ولی او برخلاف گفته‌ی بعضی افراد مبنی بر این که بعد از عمل، باید فعالیت بدنی کم‌تری داشت و فشار زیادی به اعضای بدن نیاورد؛ معتقد است ورزش کردن باعث شده است که دوباره به زندگی طبیعی خود برگردد و زندگی سالم و با نشاطی داشته باشد.
فدایی هم‌چنین می‌گوید: علاوه بر خودش، 15 نفر دیگر نیز در جمع ورزش صبحگاهی او، عمل قلب انجام داده‌اند؛ ولی همه‌ی آن‌ها عضو ثابت این گروه هستند  و بخشی از ساعات روزانه‌ی خود را به ورزش کردن اختصاص می‌دهند و از این فعالیت خود، بسیار راضی و خوشحال هستند؛ زیرا ورزش، نقش موثری در سلامت جسم و روح دارد.
این ورزش‌کار، ورزش کردن را عامل اصلی سلامت جسم و روح افراد می‌داند و از شهرداران مناطق دیگر نیز می‌خواهد که ورزش همگانی را در کلیه‌ی پارک‌های مناطق راه‌اندازی کنند تا در آینده‌ای نزدیک، شاهد برپایی ورزش صبحگاهی در نقاط مختلف شهر کرمان باشیم.
نجمه ابراهیمی نژاد

لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *