امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 20:05
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
چهارشنبه 7 تير 1391 | 08:53
 شماره خبر :
910455

کوه‌نوردی، ورزشی موثر برای توسعه‌ی ذهنی

کوه‌نوردی، ورزشی موثر برای توسعه‌ی ذهنی
رشد جمعیت و گسترش شهرنشینی، آلودگی هوا به دلیل گرد و غبار، دود ماشین‌ها و کارخانه‌ها و برخورد با عناصر شهری مانند آجر، سیمان و آهن نه تنها موجب بی‌ثباتی سیستم اکولوژی و فرسایش طبیعت شده بلکه باعث خستگی مستمر و آزردگی روانی انسان‌ها و در نتیجه کم حوصلگی و بی‌علاقگی به زندگی شده است.
با تحلیل نتایج یک‌سری از تست‌های نشان‌گر توسعه‌ی ذهنی، مشخص شده است که کاهش بزهکاری در دوران نوجوانی و افزایش موفقیت‌های آکادمیک، پیامد توسعه‌ی ذهن و فکر است و یکی از چیزهایی که توسعه‌ی ذهن و فکر را میسر می‌سازد؛ زندگی در محیطی برخوردار از عناصر طبیعی و سرسبز است.
در عصر ما که زندگی ماشینی، محیط زندگی انسان و موجودات زنده را به خطر انداخته است؛ بایستی ورزش‌هایی را ترویج نمود که علاوه بر تقویت قوای جسمانی، موجبات توسعه‌ی ذهنی را فراهم سازد؛ زیرا توسعه‌ی ذهنی به نوبه‌ی خود موجب توسعه‌ی پایدار محیط زیست و جامعه می‌شود.
«کوه‌نوردی» از جمله ورزش‌هایی است که توجه به آن می‌تواند راهی به سوی حفظ محیط زیست و توسعه‌ی پایدار باشد.
امروز نقش و اهمیت کوهستان‌ها به عنوان یکی از موثرترین زیست بوم‌ها برای کارشناسان و دوست‌داران محیط‌های طبیعی روشن گردیده است.
آب شیرین، تعدیل آب و هوا، چشم اندازهای زیبا و بدیع، همه از نعمت‌هایی هستند که انسان به واسطه‌ی کوه از آن‌ها برخوردار می‌شود. هم‌چنین بسیاری از میراث‌های جوامع بشری در کوه‌ها قراردارد.
کوه‌ها الهام بخش انسان‌ها در چیرگی بر موانع و دشواری‌ها بوده‌اند.
«کوه» مظهر مقاومت، استحکام، پایداری و سربلندی است. کوه‌ها محل نزول وحی و مکان‌هایی مقدسند.
کوه‌ها، زیباترین نقاط زمین و پناهگاه انسان برای فرار از فشارهای زندگی شهری و محل رسیدن به آرامش روحی، سکوت و تفریح و عرصه‌ای مناسب برای ورزش‌های مختلف هستند.
«کوه‌پیمایی» یکی از رشته‌های ورزش کوه‌نوردی است که همه‌ی افراد جامعه اعم از مرد و زن، پیر و جوان با پرداختن به آن، می‌توانند ضمن تقویت قوای جسمانی، به آرامش روحی نیز دست یابند.
اهمیت کوهستان
کوه‌ها سرچشمه‌های اصلی منابع آب شیرین جهان هستند. حیات دشت‌ها وابسته به کوه‌هاست. بدون آب‌هایی که از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرند، کشاورزی در دشت‌ها امکان‌پذیر نیست.
آب مهم‌ترین و اساسی‌ترین چیزی است که بدون آن حیات موجودات زنده ممکن نیست. کوه‌ها مناطق دریافت نزولات آسمانی هستند و این نزولات هم به شکل قابل رویت (رودها، برف‌چالها،‌ دریاچه‌ها) و هم به شکل غیر قابل رویت (آبی که در خاک نفوذ می‌کند) در دست‌رس و قابل استفاده‌ی انسان است و به همین دلیل است که کوه‌ها را «برج‌های آب» نامیده‌اند.
کوه‌ها در تعدیل شرایط اقلیمی (آب وهوا) نقش بسیار مهمی دارند. اگر رشته کوه‌های فلات ایران وجود نداشت؛ این منطقه فاقد هرگونه حیات و بارندگی و دارای آب و هوایی خشک و صحرایی می‌بود.
وجود ارتفاعات است که آب و سرسبزی را برای کشور ما فراهم کرده است. در  واقع اگر کوه‌ها نبودند؛ بخش وسیعی از کشور کویر بود.
کوه‌ها با ایجاد مانع در برابر جریانات هوا آن را به صعود وامی دارند و با سرد شدن هوا آب به صورت  بارش در سطح کوهستان‌ها می‌بارد. به این ترتیب بخش مهمی از آب‌های شیرین جهان از کوهستان‌ها منشا گرفته و به دشت‌ها جاری می‌گردد.
بیش از 65 درصد بارندگی‌های فلات ایران که البته بسیار اندک است؛ به صورت بارش زمستانی برف در ارتفاعات کوهستانی است. از نظر طبیعی کوهســـتان‌ها حلقه‌ی ارتباطی گردش آب (هیدرولوژی) میان رطوبت آسمان در ابرها با زمین و جریان‌های سطحی و زیرزمینی آن است. بنابراین اهمیت نقش این حلقه (آب‌خیزداری کوهستانی) در سلامت چرخه‌ی جهانی آب مشخص تر می‌شود.
نقش کوهستان‌ها به‌عنوان سرچشمه‌ی منابع آب در توسعه‌ی پایدار همه‌ی کشورها به ویژه ایران بسیار مهم است.
برآورد شده که از 413 میلیارد متر مکعب بارش متوسط سالانه‌ی کشور، 289 میلیارد متر مکعب آن (یعنی 70درصد) در نواحی کوهستانی صورت می‌گیرد. از آن‌جا که بخش مهمی از این بارش به‌صورت برف در ارتفاعات می‌باشد، ذوب تدریجی آن منجر به جاری شدن رودخانه‌های دایمی می‌شود.
کوهستان کانون میراث‌های تاریخی – فرهنگی
دشواری دست‌رسی به کوه‌ها، این مکان‌ها را به محلی امن برای سکونت و دفاع در مقابل حملات بیگانگان تبدیل نموده و اقامت معیشتی حیرت انگیزی را در بین جوامع کوه نشین به وجود آورده است. از دوران‌های گذشته یادگارهای فرهنگی ارزشمندی در جای جای کوهستان‌های کشورمان به جای مانده است.
کوه‌ها سرمایه‌های ملی کشور
امروزه نقش و اهمیت کوهستان‌ها به عنوان یکی از موثرترین زیست بوم‌ها برای کارشناسان و دوست‌داران محیط‌های طبیعی روشن گردیده است؛ ولی با وجود این همه تاثیرات زندگی بخش، متاسفانه نقش کوهستان‌ها درکشورمان نادیده گرفته شده و در مورادی عدم آشنایی و درک اهمیت کوهستان‌ها موجب تخریب گسترده‌ی این نواحی شده است.
تخریب مراتع کوهستانی، تخریب باقی مانده‌ی جنگل‌های کشور که عمدتا در نواحی مرتفع قراردارند؛ تخریب آب‌خیزها و سرچشمه‌های آب، گسترش بی‌رویه راه‌های کوهستانی و بهره‌برداری از منابع، خسارت جبران‌ناپذیری از جمله فرسایش میلیون‌ها تن خاک و بروز سیل‌های ویران‌گر را به بارآورده است.
کوه‌ها از جمله سرمایه‌های ملی کشور هستند. توجه به این نواحی از ضرورت‌های حیاتی در شرایط کنونی می‌باشد. بهره‌برداری از کوهستان‌ها می‌بایست به روش‌های پایدار و اصولی صورت پذیرد تا حق بهره‌مندی نسل‌های آینده از این موهبت‌های الهی محفوظ بماند.
توصیه می‌شود مسئولان ورزش کشور با سرمایه‌گذاری روی ورزش دانش‌آموزی با گرایش به ورزش‌هایی چون کوه‌پیمایی، زمینه‌ی توسعه‌ی ذهنی و مسئولیت پذیری آینده سازان این مرز و بوم را بیش از پیش افزایش داده و در نهایت افرادی فعال و آگاه نسبت به محیط زیست پرورش داده و زمینه‌های توسعه‌ی پایدار را فراهم سازند.
سعید شریفیان
کارشناس ارشد جغرافیا (برنامه‌ریزی توریسم)
و سرپرست گروه کوه‌نوردی استانداری

لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *