امروز : پنج شنبه 8 تير 1396 / 08:11
نظر و پیشنهاد

امام علی علیه السلام: عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستیها دور نگه مى دارد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان؛

با کلیات اجرای 100 میلیارد تومان پروژه‌ی عمرانی توسط جهاد نصر موافقت شد

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، امشب با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.زمان انتشار :
چهارشنبه 26 مرداد 1390 | 19:07
 شماره خبر :
9005274

بهداشت استخرها تضمین‌کننده‌ی سلامت شناگران

بهداشت استخرها تضمین‌کننده‌ی سلامت شناگران

«شنا» یکی از ورزش‌ها و سرگرمی‌های بسیار مناسب و لذت‌بخش برای کلیه‌ی افراد در سنین مختلف به ویژه در فصل گرما است. اما یکی از مسایل مهم و اولویت‌دار در شنا، رعایت اصول بهداشتی در استخرها است و نظارت بر بهداشت آب و تجهیزات استاندارد در استخرها، امری مهم و ضروری محسوب می‌شود.
مسئول بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان کرمان در گفت‌وگویی با کرنا گفت: به طور کلی آب استخرهایی که مورد استفاده‌ی شناگران مختلف قرار می‌گیرد، حتی اگر سالم هم باشد، در اثر اضافه‌شدن موادی از بدن شناگران مانند چربی، مو، میکروب‌های دستگاه تنفس، گوارشی و تناسلی و سایر باکتری‌ها و ویروس‌های مضر و مواد زائد موجود در روی پوست بدن، آلوده می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد بیماری در فرد شناگر شود.
عبدالرضا آستانی افزود: آب استخرها اگر چه به مصرف شرب نمی‌رسد، اما در صورت آلوده بودن به خصوص در مواردی که آب فاقد مواد گندزدای موثر و فعال مانند کلر باشد، در اثر تماس با بدن انسان یا بلع اتفاقی، موجب انتقال بیماری به انسان می‌شود.
وی تصریح کرد: از مهم‌ترین بیماری‌های منتقل شده توسط آب آلوده‌ی استخرهای شنا به افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1ـ بیماری‌های جلدی و پوستی
بیماری‌هایی که بیش از سایر امراض در استخرهای شنا دیده می‌شود و شناگران را تهدید می‌کند، عفونت‌های پوستی و بیماری‌های قارچی مانند کچلی، زرد زخم، ضایعه قارچی مزمن پوستی (دورسیکالر)، عفونت پوستی (پزودومونایی) و خارش بین انگشتان و کشاله‌ی پای شناگران و انواع زگیل‌ها است.
2ـ بیماری‌های گوارشی و اسهال
میکروب مولد بیماری‌های دستگاه گوارش، برای زنده‌ماندن در آب استخر قدرت بیش‌تری دارد. بنابراین بزرگ‌ترین خطر هنگامی پیش می‌آید که بیماری‌های عفونی روده‌ای بین مردم شایع باشد و هم‌چنین استخر شلوغ‌تر باشد.
3ـ عفونت‌های چشم، گوش، حلق و بینی
بیماری‌های مربوط به گلودرد چرکی و ورم ملتحمه‌ی چشم از متداول‌ترین امراض بین شناگران است. بنابراین بی‌توجهی به درجه‌ی حرارت آب استخر و محیط اطراف آن و نبودن کلر آزاد در آب استخر، شرایط را برای رشد و تکثیر عوامل این‌گونه بیماری‌ها فراهم می‌کند.
4ـ بیماری‌های انگلی
یکی از مهم‌ترین بیماری‌های انگلی، بیماری خونی به نام «شیستوزمیازیس» است و در مناطق گرمسیر احتمال دارد چنان چه استخر با آب رودخانه‌ای پر شود و عامل این بیماری در آن آب وجود داشته باشد، افراد سالمی را که در چنین آب‌هایی شنا می‌کنند، آلوده کند.
وی گفت: هم‌چنین محققان معتقدند که آب استخرها می‌تواند موجب آلرژی یا تشدید بیماری آسم شود. در واقع موادی که برای تصفیه و میکروب‌زدایی آب استخرها استفاده می‌شود، به ویژه کلر باعث ایجاد برخی آلرژی‌ها می‌گردد.
وی افزود: اما نکته‌ی مهم این است که میزان مصرف کلر از نظر بهداشتی، استاندارد مشخصی دارد و مصرف کم آن باعث ازدیاد میکروب‌ها و قارچ‌ها می‌شود و مصرف زیاد آن، آلرژی‌زا و تشدید کننده‌ی بیماری است.
آستانی تصریح کرد: این آلرژی‌ها علائم چشمی به صورت قرمزی، خارش، ریزش اشک، تحریک و سوزش چشم و یا علایم دیگری مانند عطسه زدن، آبریزش، خارش و گرفتگی بینی ایجاد می‌کنند و در بیماران مبتلا به آسم نیز علایمی چون سرفه، خس‌خس و تنگی نفس دیده می‌شود که این علایم زمانی که فرد در آب است و یا حتی ساعت‌ها بعد از تماس با آب، می‌تواند بروز کند یا تشدید شود.
وی خاطرنشان کرد: کیفیت شیمیایی آب استخرهای شنا، مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه‌ی آب استخر به خصوص گندزداها، مواد حاضل از واکنش این مواد با مواد آلی و معدنی موجود در آب خام و مواد آزاد شده از شناگرها مانند باقیمانده‌ی پاک‌کننده‌های مواد آرایشی، ترشحات بدن شناگران (عرق و ادرار) از جمله مواردی است که بیماری‌های  ناشی از تماس با مواد شیمیایی را به دنبال دارد.
آستانی در خصوص اقدامات بهداشتی لازم برای پیش‌گیری از آلودگی در استخرها گفت: برای جلوگیری از انتشار آلودگی‌های میکروبی و انگلی حاصل از انتقال بیماری شناگران به آب استخرها، باید این اقدامات بهداشتی را انجام داد:
1ـ آب استخرها باید دائم تصفیه و گندزدایی شود.
2ـ از پذیرش مراجعان بیش از حد ظرفیت استخر جلوگیری شود.
3ـ حوضچه‌ی اطراف استخر، محل‌های رخت‌کنی و مکان دوش‌های آب به طور دایم نظافت و ضدعفونی شود.
4ـ حوضچه‌ی کوچکی برای ضدعفونی کردن پاهای شناگران قبل از ورود به استخر برای مبارزه با بیماری‌های قارچی احداث شود.
5ـ هر شناگر باید از مایو، کلاه شنا، حوله، دمپایی مجزا و مخصوص به خود استفاده کند و نباید به صورت مشترک از این وسایل استفاده شود.
6ـ شناگران پیش از ورود به استخر از نظر ظاهری در خصوص سرماخوردگی، جوش، تب‌خال و سایر بثورات پوستی، التهاب چشم‌ها و یا هر عفونت دیگری که بر اثر آن باعث آلودگی آب و در نهایت آلودگی سایر شناگران می‌شوند، معاینه شوند و در صورت داشتن بیماری، از ورود آن‌ها به استخر جلوگیری شود.
7ـ کیفیت فیزیکی و باکتریولوژیکی آب استخر در تمام مدت باید آزمایش شود.
8ـ برای بازدید کننده، ورودی و خروجی جدا در نظر گرفته شود.
9ـ درجه‌ی حرارت مناسب برای آب استخر رعایت شود.
10ـ شناگران باید قبل از ورود به استخر دوش بگیرند و پس از خروج از استخر نیز بدن خود را با مواد شوینده خوب بشویند و سپس در صورت دارا بودن پوست خشک از لوسیون‌های نرم‌کننده‌ی بدن استفاده کنند.
مسئول بهداشت محیط و حرفه‌ای شهرستان کرمان در ادامه گفت: لازم است که شناگران نیز به یک سری مسایل توجه داشته باشند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:
1ـ اگر فرد شناگر به بیماری اسهال مبتلا است، از رفتن به داخل آب خودداری کند. توجه به این امر به ویژه برای کودکانی که هنوز کنترل بر دفع ندارند، مهم است چرا که ممکن است در صورت وارد شدن به داخل آب، محیط را آلوده کرده و دیگران را بیمار کنند.
2ـ آلودگی‌ها و مواد آرایشی بدن فرد می‌تواند با ترکیب شدن با مواد گندزدای موجود در آب استخر، ترکیبات سمی ایجاد کند. بنابراین قبل از ورود به استخر، بدن خود را با یک شوینده‌ی مناسب شست‌وشو دهید و هم‌چنین بعد از استفاده از آب استخر، مجدداً بدن خود را با آب گرم و صابون برای پیش‌گیری از انتقال بیماری‌ها و آلودگی‌های احتمالی بشویید.
3ـ قبل از ورود به استخر، پای خود را داخل حوضچه کلر قرار دهید.
4ـ به همه‌ی کسانی که به استخر می‌روند، توصیه می‌شود پیش از ورود به استخر مثانه خود را تخلیه کنند.
5ـ از پرتاب آب دهان به داخل آب استخر و مزه‌مزه کردن آب، شستن و خارج کردن ترشحات بینی خودداری کنید، در هنگام شنا خلط گلوی خود را به آب استخر وارد نکنید و در واقع هنگام ابتلا به بیماری توأم با خلط عفونی به شنا نروید.
6ـ اگر مبتلا به بیماری پوستی از قبیل بیماری‌های قارچی و کهیر هستید، به هیچ عنوان به استخر عمومی مراجعه نکنید.
7ـ به شفافیت آب استخر توجه داشته باشید و در واقع آب استخر باید به گونه‌ای باشد که خطوط کف استخر در عمیق‌ترین قسمت آن قابل رؤیت باشد و در صورتی که آب استخر کدر باشد، از وارد شدن به آب خودداری کنید.
8ـ از شنا کردن در استخرهایی که کاملاً آب‌گیری نشده و یا این که نجات غریق در محوطه استخر حضور ندارد، خودداری کنید.
9ـ از مصرف هرگونه موادغذایی در محوطه‌ی داخلی استخر خودداری کنید.
آستانی افزود: متصدیان استخر نیز باید با حفظ شرایط بهداشتی لازم در استخرهای شنا، محیط مناسبی را برای شناگران فراهم کنند و به طور مرتب محیط استخر را تمیز نگه دارند و آب آن را به دفعات کافی تخلیه و تعویض کنند.
وی تصریح کرد: هم‌چنین باید به میزان کلر آب توجه داشته باشند. کلر آزاد باقیمانده‌ی استخر حداقل باید بین 3 تا 1/5 میلی‌گرم در آب باشد و مقادیر کم‌تر از این میزان، ممکن است برخی از قارچ‌ها و آلودگی‌ها را از بین نبرد و هم‌چنین لازم است آب استخرها به جهت وجود باکتری‌های مختلف کنترل شود.
وی در مورد حفظ ایمنی شناگران گفت: خودداری از دویدن در محیط استخر، شنا کردن در عمق مناسب با توانایی شناگران و اجتناب از بازی و شوخی‌های خطرناک، می‌تواند ایمنی نسبی افراد را تأمین کند و استفاده از وسایل مورد نیاز شنا از قبیل عینک، گوشی و دماغی لازم است و چنان‌چه فرد دچار خستگی و گرفتگی عضلانی شد، باید از شنا کردن در قسمت‌های عمیق خودداری کند.
آستانی با اشاره به این که نظارت بر بهداشت استخرها، امری بسیار مهم و ضروری است، افزود: نظارت بهداشتی بر استخرهای شنا از جنبه‌های مختلف دارای اهمیت است. نظارت بر ساختمان استخر، تجهیزات و تسهیلات جنبی استخر، نظافت عمومی و رعایت نکات بهداشت عمومی و محیط همه دارای اهمیت است.
وی تصریح کرد: هم‌چنین یکی از موارد مهم نظارت بر استخر شنا، نظارت بر بهداشت آب آن است که این نظارت از سوی ماموران بهداشت محیط به طور مستمر انجام می‌گیرد.
آستانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 20 استخر شنا در شهرستان کرمان وجود دارد که از این تعداد 15 استخر فعال هستند و نظارت بر فعالیت آن‌ها به صورت منظم و ماهانه صورت می‌گیرد.
وی هدف از نظارت بر بهداشت آب استخرها را حفظ سلامت شناگران و جلوگیری از انتقال بیماری‌های منتقله از آب و حفظ شرایط بهداشتی آب از نظر فیزیکی و مطلوب بودن آن از نظر ظاهری دانست و افزود: این اقدام سبب می‌شود تا شناگران از آبی با کیفیت مناسب بهداشتی و ظاهری تمیز، زلال و خوشایند استفاده کنند.
آستانی تصریح کرد: در بازدیدهای دوره‌ای جهت نظارت بر آب استخر، نمونه‌های آب توسط ناظران بهداشتی برداشته شده و مورد آزمایش‌های مختلف شامل اندازه‌گیری میزان قلیایی، کدر بودن، pH، کلر آزاد، درجه‌ی حرارت و آزمایش‌های میکروبی قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: مردم در صورت مشاهده‌ی هرگونه تخلف در این زمینه مراتب را هر روز صبح و عصر به شماره تلفن 3311366 واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمان اطلاع دهند.
مریم ایرانمنش


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *