امروز : سه شنبه 14 ارديبهشت 1395 / 22:40
نظر و پیشنهاد

امام عسکرى (علیه‏ السلام):بهترین برادر تو کسى است که خطایت را فراموش کند و احسان تو را به خود، به یاد آورد.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان:

مدیریت قوی می‌تواند شهر را متحول کند

رییس شورای اسلامی شهر کرمان گفت: مدیریت قوی با استفاده‌ی صحیح از نیروی انسانی می‌تواند شهر را متحول کند.

شهردار کرمان خبر داد:

سرمایه‌گذاری 2 هزار میلیارد تومانی در شهر کرمان

شهردار کرمان گفت: پروژه‌های سرمایه‌گذاری بزرگی به‌ارزش 2 هزار میلیارد تومان در شهر کرمان و توسط شهرداری در حال اجراست.

استاندار کرمان:

سازندگی استان در گرو مشارکت مردم است

استاندار کرمان گفت: سرمایه‌ی انسانی بسیار باارزش‌تر از قدرت اقتصادی است و استان کرمان برای سازندگی، به مشارکت مردم و سرمایه‌ی انسانی خود احتیاج دارد.

سفر معاون رییس‌جمهور و برترین جراح مغز جهان به کرمان

اهدای لوح شهروند افتخاری به پروفسور سمیعی/ ساخت مرکز علوم اعصاب در کرمان

روز گذشته رییس مرکز تحقیقات بین‌المللی علوم اعصاب هانوفر به‌هم‌راه معاون علمی و فن‌آوری رییس‌جمهور به کرمان سفر کرد.

با حضور استاندار کرمان؛

روند بازسازی بازار بزرگ کرمان مورد بازدید و بررسی قرار گرفت

استاندار کرمان به‌هم‌راه معاونان استاندار و مدیران دستگاه‌های مربوط، از روند بازسازی بازار بزرگ کرمان بازدید کرد.زمان انتشار :
چهارشنبه 24 فروردين 1390 | 12:56
 شماره خبر :
9001122

در منطقه‌ی دو شهری کرمان در سال جاری انجام می‌شود:

اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ

 اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ

رشد روزافزون جمعیت، افزایش و تنوع محصولات و کالاهای مصرفی، روند صعودی مصرف‌گرایی در بین شهروندان، متداول شدن الگوی نامناسب مصرف در جامعه و بسیاری از عوامل دیگر باعث شده است تا امروز با معضل جدی و پیچیده‌ای به عنوان زباله یا مواد زاید شهری روبه‌رو باشیم. دفن زباله‌ها صرف‌نظر از خطرات بهداشتی، زیان‌های اقتصادی کلانی را نیز در بردارد. اما جداسازی زباله‌های خشک و تر و برگشت آن‌ها در چرخه‌ی بازیافت نقش موثری در کمک به اقتصاد کشور دارد. طی سال‌های اخیر شهرداری کرمان اقدام به بازیافت زباله‌های خشک و تر کرده است و فعالیت‌های چشم‌گیری در این زمینه انجام داده است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان در گفت‌وگو با کرنا با تأکید بر اهمیت جداسازی زباله‌های خشک و تر برای استفاده‌ی بهینه از آن‌ها از اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در منطقه‌ی دو شهرداری کرمان خبر داد.
احمد نخعی افزود: جمع‌آوری زباله‌های خشک به صورت جداگانه از سطح شهر یکی از طرح‌های اصولی در جهت ارتقای سطح خدمات ارائه شده است و نقش موثری در کاهش اثرات سوء زیست محیطی و هم‌چنین پاسخ‌گویی به بخشی از هزینه‌های سنگین دفع زباله دارد.
وی تصریح کرد: به طور کلی زباله‌های تر شامل پس‌مانده‌های سبزی، میوه، غذا و غیره است که به دلیل فسادپذیری سریع این دسته از مواد زائد می‌توان از آن‌ها در تهیه‌ی کود کمپوست استفاده کرد و حدود 65 تا 70 درصد زباله‌های شهری را زباله‌های تر تشکیل می‌دهند.
نخعی ادامه داد: زباله‌های خشک نیز شامل فلزات، شیشه، کاغذ، مواد سلولزی، لاستیک، پلاستیک و غیره است که  حدود 25 تا 30 درصد زباله‌های شهری را شامل می‌شود.
وی تصریح کرد: با اجرای طرح جمع‌آوری و تفکیک از مبدأ زباله‌های خشک، به میزان 25 تا 30 درصد از حجم زباله‌های دفنی کاهش می‌یابد و این طرح از لحاظ زیست محیطی و هم‌چنین اقتصادی مقرون به صرفه است. به همین منظور برنامه‌ریزی لازم برای اجرای این طرح در منطقه‌ی دو کرمان انجام شده است.
وی با اشاره به این که بیش از 25 هزار خانوار در منطقه‌ی دو شهرداری کرمان سکونت دارند، گفت: بنابراین فرهنگ‌سازی در جهت جداسازی زباله‌های خشک و تر امری ضروری به نظر می‌رسید، به همین منظور طرح تفکیک زباله از مبدأ از اردی‌بهشت ماه سال جاری در منطقه‌ی دو کرمان اجرا می‌شود.
وی هدف از اجرای این طرح را حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از انتشار آلودگی‌ها برشمرد و افزود: جلوگیری از هدررفتن سرمایه‌های ملی و منابع طبیعی، کاهش حجم زباله‌های شهری، اشتغال‌زایی و ارتقای سطح فرهنگ عمومی شهروندان در زمینه‌ی مواد زائد از دیگر اهداف اجرای این طرح است.
نخعی خاطرنشان کرد: در این طرح جمع‌آوری و تفکیک زباله‌های خشک از مبدأ در 5 فاز زمانی تقسیم و تعریف شده است.
وی تصریح کرد: اولین گام در راستای اجرای این طرح آموزش و اطلاع‌رسانی به شهروندان است. در واقع اشاعه‌ی فرهنگ جداسازی پسماندها در تمام سطوح به ویژه مراکز آموزشی و مدارس بسیار مهم و ضروری است.
وی گفت: با آموزش و اطلاع‌رسانی به مردم زمینه‌ی مشارکت و هم‌کاری شهروندان در اجرای بهینه‌ی طرح فراهم می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهری در ادامه افزود: آموزش و فرهنگ‌سازی در زمینه‌ی پس‌ماند با هدف تغییر باورهای غلط و متداول در میان اقشار مختلف مردم انجام می‌گیرد.
وی گفت: سازمان مدیریت پسماند شهرداری برنامه‌هایی برای ارتقای فرهنگ عمومی و موفقیت در اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در نظر گرفته است که در این راستا آموزش چهره به چهره همه‌ی خانوارهای شهری، واحدهای تجاری و اداری از طریق نیروهای رابط به صورت مجزا در هر فاز در دو نوبت دو هفته‌ای انجام می‌شود.
وی در ادامه به کارگیری روش‌های تشویقی و انگیزشی نظیر مسابقات، اهدای جوایز به شهروندان، برگزاری سمینارها و همایش‌های علمی در زمینه‌ی بازیافت و تفکیک مواد زائد خشک از مبدأ برای معلمان، مربیان و اولیا و دانش‌آموزان را از برنامه‌های این سازمان برای اجرای این طرح برشمرد و گفت: هم‌چنین اطلاع‌رسانی و پخش بروشورهای آموزشی، نصب و ارائه‌ی مخازن ثابت مخصوص پسماندهای خشک در مجتمع‌های مسکونی، اداری و مدارس، توزیع سطل و یا کیسه‌های زباله‌ی رنگی آرم‌دار مخصوص پسماندهای خشک در بین همه‌ی خانوارهای شهری به صورت رایگان، نصب مخازن ثابت مخصوص زباله‌های خشک در سطح شهر و ارائه‌ی کد اشتراک به شهروندان جهت شناسایی و ارائه‌ی خدمات، از دیگر برنامه‌های این سازمان در راستای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری در خصوص نحوه‌ی اجرای طرح جمع‌آوری و تفکیک زباله از مبدأ گفت: پس از آموزش‌های لازم به شهروندان،. ناوگان جمع‌آوری پس‌ماندهای خشک که شامل چهار دستگاه خودرو هم‌راه با هشت نیروی آموزش‌دیده است برای جمع‌آوری زباله‌های خشک در روزهای مشخص که از قبل به اطلاع شهروندان رسیده است؛ اقدام می‌کنند و در صورت دریافت زباله‌ی خشک، یک کارت برای شرکت در قرعه‌کشی که ماهیانه انجام می‌شود، به شهروندان ارائه می‌شود.
نخعی افزود: جمع‌آوری مواد زائد خشک از درب منازل در دو مرحله‌ی زمانی از ساعت 9 صبح الی 14 و 16 الی 30/18 و در مدارس از ساعت 8 صبح الی 13 و از واحدهای تجاری از ساعت 30/18 الی 20 به صورت روزانه انجام می‌گیرد و بعد از جمع‌آوری مواد زائد خشک، جهت عملیات جداسازی، بازیافت و تبدیل مواد به سوله و کارخانه‌ای که به همین منظور پیش‌بینی شده است، انتقال داده می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: به طور کلی هزینه‌های لازم برای اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ در چهار منطقه‌ی شهر کرمان 13 میلیارد و 210 میلیون ریال برآورد شده است.
نخعی ادامه داد: با توجه به این که اجرای این طرح می‌تواند بسیار درآمدزا و مفید باشد، سازمان آمادگی لازم را جهت واگذاری طرح تفکیک زباله از مبدأ، به بخش خصوصی با ارائه‌ی طرح زمان‌بندی شده دارد، تا گامی در جهت رفع مشکلات زیست محیطی و برگشت سرمایه‌ی ملی برداشته شود.
وی افزود: اجرای این طرح می‌تواند 36 میلیارد و 472 میلیون و 625 هزار ریال درآمد داشته باشد.
نخعی گفت: این طرح به دلیل پرهزینه بودن در سال جاری فقط در منطقه‌ی دو شهرداری کرمان اجرا می‌شود.
وی افزود: بیش از 12 درصد از ترکیبات زباله‌های شهری کرمان را کاغذ و مقوا تشکیل می‌دهد که با بازیافت آن‌ها می‌توانیم به حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی کمک بزرگی بکنیم.
وی خاطرنشان کرد: در بازیافت یک تن کاغذ باطله 400 هزار لیتر آب صرفه‌جویی می‌شود و هم‌چنین با این اقدام می‌توان در مصرف چهار هزار کیلووات انرژی برق صرفه‌جویی کرد.
نخعی تصریح کرد: با مشارکت شهروندان طرح جمع‌آوری و بازیافت کاغذهای باطله با موفقیت انجام می‌شود.
وی در پایان با اشاره به استقبال خوب شهروندان از طرح بزرگ جمع‌آوری کاغذهای باطله در 20 اسفند سال 89 و جمع‌آوری حدود 40 هزار کیلوگرم کاغذ باطله از سطح شهر گفت: به همین منظور طرح بزرگ جمع‌آوری کاغذهای باطله هر سال در دو نوبت شهریور و اسفند ماه اجرا می‌شود.
مریم ایرانمنش


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *