امروز : دوشنبه 5 تير 1396 / 20:00
نظر و پیشنهاد

امام صادق علیه السلام:هر گاه بنده فراوان استغفار کند، نامه عملش در حالی بالا رود که می درخشد.

رییس پلیس آگاهی استان کرمان:

کشفیات قاچاق 42 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است

رییس پلیس آگاهی فرماندهی نیروی انتظامی استان کرمان گفت: کشفیات قاچاق درسه ماهه‌ی نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 42 درصد افزایش داشته است.

استاندار کرمان:

کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی خانه شهر به کرمان می‌آیند

استاندار کرمان گفت: در گفت‌وگو با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور مقرر شد،کارشناسان برجسته‌ی میراث فرهنگی کشور برای بررسی جنبه‌های میراثی ملموس و غیرملموس خانه‌ شهر به کرمان سفر کنند.

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:

دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راهپیمایی روز قدس گفت: دشمن از موشک‌های ما می‌ترسد، زیرا می‌داند جمهوری اسلامی ایران انبارهایی از این موشک‌ها دارد.

در نشست عمومی شورا؛

بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بودجه‌ی سال آینده‌ی شهرداری کرمان 650 میلیارد تومان مصوب شد.

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان مطرح کرد:

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در تقاطع‌های غیرهم‌سطح شهر کرمان

جانشین مدیر پروژه‌های خاتم در شهر کرمان گفت: از 389 نفر نیرویی که به‌وسیله‌ی قرارگاه خاتم در کرمان به کار گرفته شده‌اند، فقط پنج نفر غیربومی هستند.زمان انتشار :
چهارشنبه 6 بهمن 1389 | 11:46
 شماره خبر :
891145

کمبود امکانات دلیل ناکامی هیئت شنا

هیئت شنای استان کرمان یکی از هیئت‌های ورزشی است که متأسفانه به دلیل کمبود امکانات لازم، کارنامه‌ی چندان درخشانی در زمینه‌ی جذب هر چه بیش‌تر کودکان و جوانان به این ورزش در سطح قهرمانی نداشته است و هم‌چنین با توجه به پتانسیل‌های موجود در استان در رنکینگ کشوری نیز جایگاهی شایسته‌ی کرمان ندارد.
برای بررسی علل عدم موفقیت هیئت شنا، با دبیر هیئت شنای استان و شهرستان کرمان به گفت‌وگو نشستیم.
سیدمحسن مدرس‌نژاد درخصوص دلایل عدم موفقیت شنای استان کرمان در کشور گفت: عدم برنامه‌ریزی صحیح و نبود اعتبارات لازم از جمله مشکلات ورزش شنا در استان کرمان است که طرح جامع راه‌بردی توسعه و تحول شنای کرمان توسط هیئت شنای شهرستان کرمان در حال حاضر در دست بررسی است که امیدواریم با تسریع و عملیاتی شدن آن شنای استان متحول شود.
دبیر هیئت شنای استان کرمان عامل اصلی در توسعه‌ی ورزش شنا را وجود استخرهای مناسب برای تمرین شنا دانست و گفت: به دلیل فرسودگی ساختمان استخر نشاط امکان تمرین برای تیم‌های شهر کرمان وجود ندارد.
وی گفت: سن قهرمانی ورزش‌کاران در رشته‌ی شنا تا 23 سالگی است.
دبیر هیئت شنای استان کرمان کودکان زیر 10 سال را پشتوانه‌ی ورزش شنا دانست و گفت‌: با هم‌کاری اداره‌ی کل تربیت بدنی و اداره‌ی کل آموزش و پرورش قرار است طرح آموزش ورزش شنا از دبستان آغاز شود.
مدرس‌نژاد در توضیح این طرح گفت: براساس این طرح دانش‌آموزان مقطع دبستان در ساعات ورزش مدارس در استخرهای شنای سطح شهر آموزش داده می‌شوند که امیدواریم با تخصیص کامل اعتبارات لازم از سوی وزارت آموزش و پرورش و هم‌کاری استخرهای بخش خصوصی، طرح شنای دانش‌آموزان پایه‌ی سوم ابتدایی عملیاتی شود.
وی هم‌چنین گفت: در سال گذشته استان کرمان در رشته‌ی ورزشی شنا در رده‌ی سنی زیر 17 سال مقام پنجم کشور، در رده‌ی عموم مقام 9 کشور و در رده‌ی سنی زیر 14 سال مقام پانزدهم کشور را به دست آورده در حالی که در سال جاری در رده‌ی سنی زیر 10 سال، مقام سیزدهم و در رده‌ی سنی زیر 14 سال مقام شانزدهم کشور را به دست آورده‌ایم و در رده‌های سنی دیگر نیز به علت مشکلات مالی شرکت کننده نداشتیم.
مدرس‌نژاد ضمن اشاره به این که در شهر کرمان دو استخر شنا (بشری و شهید مرتضی نشاط) متعلق به اداره‌ی کل تربیت‌بدنی است گفت: استخر مجموعه‌ی بشری در اختیار هیئت آمادگی جسمانی و استخر شهید مرتضی نشاط در اختیار هیئت شنای استان است که استخر بشری با مساعدت اداره‌ی کل تربیت‌بدنی، قرار است در اختیار هیئت شنا قرار گیرد.

وی با بیان این که قدمت استخر نشاط به بیش از 40 سال قبل برمی‌گردد و تا 20 سال قبل روباز بوده است گفت: استخر شهید مرتضی نشاط (تنها استخری که در شهر کرمان در اختیار هیئت شنا است) که در سال‌های گذشته به آن رسیدگی نشده و تنها جایگاه مصرفی داشته است، به طوری که موتورخانه‌ و سقف آن کاملاً فرسوده شده و باید کاملاً بازسازی و تعمیرات اساسی در آن صورت گیرد، هم‌چنین کانال هدایت دود ندارد و مشعل‌هایش نیز خراب است.
مدرس‌نژاد با بیان این که ساختمان این استخر فرسوده و در حال فرو ریختن است گفت: سقف استخر نشاط، در حال ریختن در استخر است که از نظر بهداشتی مشکلاتی ایجاد می‌کند و کاسه‌ی استخر نیز سیمانی است که باید کاشی‌کاری شود.
وی با اشاره به این‌که سیستم کلرزنی استخر نشاط، دستی است و از نظر بهداشتی مناسب نیست، گفت: استخر نشاط از نظر ابعاد، تنها استخری است که در شهر کرمان قابلیت انجام ورزش واترپلو در آن وجود دارد.
مدرس‌نژاد خاطر نشان کرد: راه‌کارهایی توسط فتح‌الله نژادزمانی قائم مقام هیئت شنا داده شده است که سال آینده مبلغی برای تعمیر استخر نشاط در بودجه منظور کنند.
وی از پیش‌نهاد هیئت شنا به اداره‌ی تربیت‌بدنی به منظور در اختیار گرفتن استخر بشری خبر داد و گفت: تا اوایل سال آینده استخر بشری در اختیار هیئت آمادگی جسمانی است و قرار است پس از طی این مدت مجموعه بشری به هیئت شنا واگذار شود.
مدرس‌نژاد تعداد استخرهای موجود در شهر کرمان اعم از خصوصی و دولتی را 21 استخر عنوان کرد و گفت: طول بیش‌تر این استخرها 25 تا 33 متر است و از این تعداد 3 استخر در حال ساخت و 8 استخر با خطر تعطیلی مواجه هستند.
وی با بیان این که طول یک استخر شنای استاندارد 50 متر است گفت: برای انجام ورزش قهرمانی به یک استخر 50 متری در کرمان نیاز است که ساخت آن بین 4 تا 5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
اما برای توسعه‌ی این ورزش و قرار گرفتن استان کرمان در رده‌های بالای رنکینگ کشوری علاوه بر توسعه‌ی زیرساخت‌ها باید سازمان تربیت‌بدنی به عنوان متولی اصلی ورزش، منابع مالی لازم را تأمین و زمینه را برای رشد بعد قهرمانی و همگانی فراهم کند و فدراسیون شنا به عنوان مهم‌ترین و بالاترین رکن تخصصی، برنامه‌ها، قوانین و مقررات لازم را تدوین نماید و هم‌چنین هیئت‌های شنا نیز باید به عنوان عامل اجرایی برنامه‌های فدراسیون شنا، در صحنه باشد.
حال با نگاهی گذرا به وضعیت شنا در استان و جایگاه آن در کشور در می‌یابیم که برای توسعه‌ی این ورزش باید از کودکان شروع کرد و احداث استخر اختصاصی برای کودکان، در توسعه‌ی این ورزش بسیار موثر خواهد بود چرا که بسیاری از خانواده‌ها به دلیل مسایل بهداشتی حاضر نیستند کودکان‌شان را به استخرهای بزرگسالان بفرستند.
و باید متذکر شد تا زمانی که وضعیت تنها استخری که در مرکز استان در اختیار هیئت شنا است این گونه باشد، و آموزش کودکان در استخرهای اختصاصی صورت نگیرد (یعنی استعدادیابی از سنین پایین انجام نشود) نباید انتظار رشد چشم‌گیر این ورزش در کرمان و هم‌چنین قرار گرفتن در رده‌های بالای رنکینگ کشوری را داشته باشیم.
شهلا پورامیری


لطفاً نظر خود را درباره این مطلب بنویسید:
نام :


پست الکترونیکی :


نظر شما : *