یک شنبه 25 آذر 1397
  • جامعه
  • شماره خبر: 9607241
  • 12 آبان 1397
  • 13:57
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
50 کارگاه مرمت بناهای تاریخی در استان کرمان فعال است

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان:

50 کارگاه مرمت بناهای تاریخی در استان کرمان فعال است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از فعالیت 50 کارگاه مرمت بناهای تاریخی در این استان خبر داد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در جلسه کارگروه گردشگری بخش ماهان گفت: در حال حاضر استان کرمان به بزرگ‌ترین کارگاه مرمت بناهای تاریخی در سطح کشور تبدیل شده است.

غلامرضا فرخی با اشاره به راه اندازی 50 کارگاه مرمت بناهای تاریخی در سطح استان کرمان افزود: بیش‌تر این کارگاه‌های مرمتی در مناطق کرمان، بم، انار، رفسنجان، بافت، ارزوئیه، شهربابک، جیرفت، منوجان، کوهبنان، راور، راین و غیره فعال می‌باشند.

وی با تاکید بر وجود 7 هزار اثر تاریخی شناحته شده در این استان، تصریح کرد: استان کرمان بیش‌ترین تعداد آثار تاریخی در سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

فرخی با بیان این‌که اعتبارات فعلی پاسخ‌گوی نیازهای مرمتی استان کرمان نیست، تصریح کرد: میراث فرهنگی نمی‌‌تواند به تنهایی  به حفظ و احیای تمامی بناهای تاریخی اقدام کند.

وی با اشاره به این‌که تعداد زیادی از آثار تاریخی استان کرمان وقفی یا دارای مالکیت خصوصی می‌باشند، افزود: این مساله در مواردی مانع از ورود میراث فرهنگی برای مرمت و بازسازی این قبیل از آثار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خواهان همکاری بیش‌تر اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در راستای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی این خطه شد و تصریح کرد: با مرمت و تغییر کاربری بناهای تاریخی می‌توان در ایجاد زمینه‌های اشتغال گام برداشت.

فرخی در ادامه از ماهان به عنوان دومین شهر گردشگرپذیر استان کرمان نام برد و گفت: وجود محور هفت باغ علوی، باغ ثبت جهانی شاهزاده، آستانه شاه نعمت الله ولی و ده‌ها اثر تاریخی دیگر موقعیت خاصی به این منطقه داده است.

وی با بیان این‌که در دولت تدبیر و امید روستای دستکند میمند، بیابان لوت شهداد، قنوات اکبرآباد و قاسم آباد بم در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند، افزود: در حال حاضر پرونده‌ی ثبت جهانی آستانه شاه نعمت الله ولی ماهان در حال تکمیل است که امید می‌رود پس از تایید کارشناسان و بازرسان یونسکو در لیست انتظار آثار در نوبت ثبت جهانی قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان این‌که ظرفیت‌های اقامتی، تفریحی و گردشگری منطقه ماهان مطلوب است، خاطرنشان کرد: باید با افزایش سطح نظارت‌ها، کیفیت خدمات ارائه شده به گردشگران در این منطقه افزایش یابد.  

15.6273