سه شنبه 30 مرداد 1397
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9606808
  • 11 تیر 1397
  • 13:45
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
2هزار روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شوند

مدیرعامل شرکت آبفار کرمان:

2هزار روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شوند

مدیرعامل شرکت آبفار کرمان گفت: 2هزار روستای استان کرمان در تابستان امسال با تانکر آبرسانی می‌شوند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مدیرعامل شرکت آبفار کرمان با اشاره به افت منابع آبی در تمام کشور گفت:آب یک صنعت حادثه‌پذیر و سرمایه‌براست و دائم نیاز به پایش و نگه‌داری دارد.

علی رشیدی افزود: ما درشرایط بحرانی وکم آبی شدید هستیم و اوضاع تامین و توزیع آب روز به روز خطرناک‌تر می‌شود.

رئیس هیات مدیره شرکت آبفار استان کرمان گفت: شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمان با تشکیل کمیته‌های سازگاری با کم آبی تلاش دارد مردم را بیش‌ترنسبت به بحران موجود حساس کند.

رشیدی تاکید کرد: 849روستا درتابستان 97با کمبود شدید آب روبرو هستند و پیش‌بینی ما این است که بیش‌تر منابع آب‌های سطحی را در تابستان از دست می‌دهیم، تعداد زیادی از چاه‌ها خشک شده وچاه‌هایی که ناشی از بارش‌ها هستند نیاز به کف‌شکنی دارند که باید در بحث نگه‌داری چاه‌های آبی نیز فکر ویژه‌ای کرد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی این شرکت برای عبور از بحران کم آبی، افزود:350تانکر ثابت باید در روستاها نصب شوند،20حلقه چاه جابجا شود و20حلقه‌ی چاه نیز تعمیر و بازسازی شود.

مدیرعامل شرکت آبفار استان از نیاز به 40دستگاه تانکر اجاره‌ای برای آب‌رسانی سیار به روستاهای کم آب استان خبر داد و تاکید کرد: تمام تانکرهای آب‌رسانی شرکت که 29 تانکر است تعمیرشده  و 40دستگاه تانکرباید اجاره شود تا آب حدود 2هزار روستا را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت آبفار استان کرمان با بیان این‌که آب‌رسانی سیار به روستاهای فاقد آب و یا افت منابع آبی با 70 تانکر انجام می‌شود، بیان کرد: با توجه به کمبود آب کشاورزی در روستاها  شاهد هجوم مردم به استفاده از آب شرب جهت آبیاری درختان و دیگر مصارف غیرشرب هستیم که نگران کننده است.

وی تصریح کرد: نرخ آب بها در روستا پایین‌ترین نرخ را دارد و مردم به دلیل نبود آب کشاورزی در برخی مناطق به  ناچار از آب شرب برای کشاورزی و سایر مصارف استفاده می‌کنند.

رئیس هیات مدیره شرکت آبفار کرمان با بیان این‌که درتعداد زیادی از روستاها تامین آب با توزیع آن هم‌خوانی ندارد،؛ تصریح کرد: در واقع درتعداد زیادی از روستاها نیازمصرفی روستا تامین می‌شود اما در نهایت در مصرف کمبود داریم که به دلیل همین مصارف غیرمجاز است.

رشیدی بیان کرد: از مردم روستاهای استان کرمان خواهش می‌کنم برای گذر از بحران کم آبی تابستان به شکل جدی صرفه‌جویی کنند و مصارف خود را کنترل کنند.

وی خاطرنشان کرد: اکیپ‌هایی نیز در استان در حال برخورد با انشعاب‌های غیرمجاز هستند ،علی رغم برخورد با انشعابات غیرمجاز در4سال اخیر ماه مچنان شاهد این پدیده نابهنجاز در روستاها هستیم.

15.6224