پنج شنبه 1 فروردین 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9606837
  • 21 تیر 1397
  • 11:18
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
150 واحد مسکونی ویژه معلولان کرمانی به بهره برداری می‌رسد

به مناسبت هفته بهزیستی؛

150 واحد مسکونی ویژه معلولان کرمانی به بهره برداری می‌رسد

مدیر کل بهزیستی استان کرمان گفت: امروز فقر آگاهی اجتماعی، سلامت جامعه را تهدید می‌کند و نارسایی یادشده در این استان گرفتاری‌هایی را به دنبال داشته است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، مدیر کل بهزیستی استان کرمان در نشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی گفت: بهبود شرایط اجتماعی نیازمند برنامه‌ی جدی‌تر از سوی برنامه ریزان کشور است و نوجوانان به دلیل کاهش دانش اجتماعی، با هدف کسب آرامش، به اعتیاد مواد صنعتی مبتلا می‌شوند.

عباس صادق‌زاده با بیان این‌که خشونت در استان کرمان نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته، افزود: 26.4 درصد افراد در استان دچار یک نوع اختلال روانی هستند و به دلیل نداشتن دانش اجتماعی اختلال‌های روانی ازجمله خشونت‌ها و اعتیاد در استان کرمان درحال رشد است که نیازمند توجه جدی است.

صادق زاده بیان کرد: 33 درصد از جامعه زنان شهر کرمان بر اساس آخرین تحقیق در منطقه‌های حاشیه‌ای، در معرض آسیب‌های پرخطر قرار دارند.

وی گفت: خاموشی مقابل حقوق زنان و خشونت کلامی در استان کرمان در حال رشد است و دامنه‌ی آن به جامعه کشیده شده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان افزود: امسال پذیرش در مرکز حمایت از زنان در معرض خشونت استان کرمان نسبت به سال‌های گذشته حدود پنج برابر شده است.

ی گفت: 80 درصد از زنان مبتلا به اعتیاد صنعتی اطلاعی از اعتیاد خود ندارند بنابراین مراجعه برای درمان را به سختی می‌پذیرند.

صادق زاده ادامه داد: مردم بدانند راه حفظ زیبایی، نشاط و شادابی پوست، مصرف مواد مخدر و روان گردان‌ها نیست و در این زمینه ظرف 10 روز در یک مرکز درمانی 14 مورد دختر 13 تا 17 ساله مبتلا به LSD ها و روان گردان‌ها پذیرش شدند.

 مدیرکل بهزیستی کرمان گفت: اختلال اوتیسم در استان کرمان نسبت به سال‌های گذشته بیش از 100 درصد رشد داشته است که آگاه سازی در این زمینه ضرورت دارد.

وی بیان کرد: استان کرمان 10 درصد مراکز اوتیسم کشور را دارد و تمامی زیرساخت‌های مرکز اوتیسم در این استان فراهم شده است.

صادق‌زاده افزود: یکی از آسیب‌های اجتماعی رشد سریع سالمندی در جامعه است و در سال 90 سالمندی در استان کرمان 6.7 درصد بوده و پس از سرشماری سال 95 به هشت درصد افزایش داشته که این میزان در کشور حدود 10 درصد ارزیابی شده و زنگ خطری جدی برای جامعه است.

وی ادامه داد: نباید سالمندی هزینه‌های درمانی را افزایش داده و نشاط را از خانواده بگیرد لذا باید از هم‌اکنون برای کنترل دوره‌ی سالمندی سالم فرهن‌گسازی شود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان به عدم استقبال خانواده‌ها از مهدکودک ها اشاره کرد و افزود: علی‌رغم فراهم کردن همه‌ی زمینه‌های فرهنگی از 340 هزار نفر کودک در استان کرمان 7 درصد در مهد کودک‌ها هستند.

وی در ادامه ضمن تشریح برنامه‌های سازمان بهزیستی استان کرمان به مناسبت هفته بهزیستی گفت: برگزاری نشست‌هایی در راستای قانون جدید حمایت از معلولان، حضور در گلزار شهدا و سخنرانی در نمازجمعه، دیدار با ائمه‌ی جمعه، استاندار و فرمانداران استان کرمان، ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای رایگان با خط 1480 و 123، اجرای تئاتر معلولان، مسابقات ورزشی فرزندان شبه خانواده، کارزار رسانه‌ای مسائل اجتماعی از جمله برنامه‌های این اداره کل در هفته بهزیستی است.

وی افزود: در این هفته، سرویس‌های گفتار درمانی، کلینیکی، شنوایی سنجی و بینایی بصورت رایگان به مردم خدمات ارائه می‌کنند و همچنین در این هفته بیش از 150 واحد مسکونی در اختیار زنان معلول و سرپرست خانوار قرار می‌گیرد.

 وی تاکید کرد: امسال ایجاد بانک اطلاعات خیر و برخی از بانک‌ها برای سپرده کردن نیت خیر در استان کرمان راه اندازی می‌شود و این پروژه در مرحله‌ی طراحی نرم افزار قرار دارد.

زهرا نجفی

0