جمعه 1 تیر 1397
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9605241
  • 16 شهریور 1396
  • 10:04
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
کیفیت محصولات خونی ایران بالاتر از آمریکا است

مدیرکل انتقال خون استان کرمان:

کیفیت محصولات خونی ایران بالاتر از آمریکا است

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: افزایش کیفیت محصولات خونی ایران هم تراز با اروپا و بالاتر از آمریکا است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، روح‌الله میرزایی در نخستین نشست مشترک پدافند سایبریاستان افزود: سازمان انتقال خون یکی از مهم‌ترین بانک‌های اطلاعاتی کشور را دارد، به همین دلیل اداره کل انتقال خون به‌عنوان یک دستگاه مهم برای رزمایش سایبری انتخاب شد و این سازمان در امر نگه داری اطلاعات قدم‌های خوبی برداشته و شاهد این امر اقدامات پلیس فتای استان کرمان است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان با بیان این که در بازرسی‌های اخیر به جز مشکلات مخابراتی در زمینه‌ی اطلاعات امنیتی در استان مشکلی نداشتیم، ادامه داد: سازمان انتقال خون از بدو تاسیس در سال 53 اقدامات خوبی در زمینه‌ی تهیه فرآورده‌های خونی انجام داده است و در آسیا 12 کشور در زمینه‌ی فرآورده‌های خونی به خودکفایی رسیده‌اند که یکی از این کشورها ایران است.

میرزایی خاطرنشان کرد: در کشور ما فرآیند اهدای خون به‌صورت کاملاً داوطلبانه است و اهداکننده‌ها با رضایت قلبی اقدام به اهدای خون می‌کنند، اما در گذشته به دلیل پرداخت هزینه برای اهدای خون بی‌شتر افراد فقیر به سمت اهدا می‌رفتند که هم‌اکنون این‌گونه نیست.

وی ادامه داد: این سازمان از پشتیبانی مالی برخوردار نیست و مصرف بهینه‌ی خون برای این سازمان بسیار مهم است و با اقداماتی که در این زمینه انجام شده سال گذشته 17 میلیون دلار به دلیل ارسال پلاسما در ایران صرفه‌جویی شد و استان کرمان جزو استان‌هایی است که پلاسما ارسال می‌کند.

میرزایی گفت: افزایش کیفیت محصولات خونی ایران هم تراز با اروپا و بالاتر از آمریکا است و در استان کرمان 60 درصد اهدا کنندگان خون مستمر هستند یعنی سالی دوبار خون اهدا می‌کنند.

وی با بیان این که خون هم می‌تواند عوارض ایجاد کند، خاطرنشان کرد: استان کرمان یک‌هزار و 500 نفر بیمار خاص دارد که ماهانه حدود دو واحد خون مصرف می‌کنند بنابراین بسیار مهم است که خون اهدا شده از کیفیت بالا برخوردار بوده و دارای عوارض کمی باشد.

15.6253