سه شنبه 24 مهر 1397
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9606811
  • 12 تیر 1397
  • 18:32
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
کرمانی‌ها از مصرف شیرخشک قاچاق خودداری کنند

کرمانی‌ها از مصرف شیرخشک قاچاق خودداری کنند

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان، از مردم خواست از خرید و مصرف شیرخشک قاچاق خوداری کنند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، ابراهیم شهریاری با اشاره به این‌که طبق اعلام سازمان غذا و دارو، شیرخشک با نشان‌های تجاری شرکت lactalis Nutrition Santeشامل Picto،Milumel، Celia، Lactel فاقد مجوز ترخیص و مصرف هستند، در خصوص مصرف این شیرخشک‌ها هشدار داد.

وی افزود: پس از ارسال شکایت‌ها از نقاط مختلف جهان، شرکتlactalis Nutrition Sante در اواخر سال 2017 میلادی اقدام به فراخوانی 12 میلیون باکس از محصولات خود از بیش از 50 کشور جهان (ازجمله چین، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، ترکیه، پاکستان، افعانستان و عراق) کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به وجود حاشیه‌ی سود بالا در خرید محصولات آلوده و عرضه‌ی غیرقانونی در سایر کشورها، احتمال قاچاق محصولات از سایر کشورها به داخل کشور وجود دارد.

شهریاری با بیان این‌که مقادیری از مواد اولیه تولید شیرخشک مربوط به شرکت لاکتالیز، در سال گذشته به شکل قانونی به کشور وارد شده که تحت نظارت سازمان غذا و دارو با انجام آزمایش و پس از تایید مسئول فنی شرکت مربوط، مجوز مصرف را اخذ می‌کند، افزود: مصرف شیرخشک قاچاق و فاقد استاندارد، مخاطرات سلامت گسترده‌ای برای شیرخواران در پی دارد.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان هشدار داد: شیرخوارانی که شیرخشک قاچاق و غیرمجاز مصرف کنند، در معرض خطر آلودگی دستگاه گوارش، عفونت جدی باکتری سالمونلا و ابتلا به اسهال، تب و تشنج قرار می‌گیرند.

وی تاکید کرد: این مخاطرات در استفاده از محصولات غذایی که از شیرخشک و لبنیات قاچاق و غیرمجاز، به‌عنوان ماده‌ی اولیه استفاده می‌کنند نیز به قوت خود باقی است.

15.6258