چهارشنبه 26 تیر 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9606019
  • 18 دی 1396
  • 22:13
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
نمای ساختمان‌ها در شهر کرمان؛ ناهماهنگ و به‌هم‌ریخته

پرونده‌ی این هفته؛ سیما و منظر شهری

نمای ساختمان‌ها در شهر کرمان؛ ناهماهنگ و به‌هم‌ریخته

صفحه‌ی شهروند، مجالی‌ست برای بررسی همه‌ی آن‌چه که باید برای ساختن شهری امن، زیبا، با نشاط و پویا مورد توجه قرار گیرد. در این صفحه سعی می‌کنیم در پرونده‌ای مدت‌دار، ضمن بررسی خواسته‌ها، مطالبات، نظرها و پیشنهادهای شهروندان، نظر کارشناسان و مسئولان را در مورد مسائل شهری و شهروندی بشنویم و بخوانیم و امید داریم با این روش بتوانیم هم منعکس کننده‌ی نظر هم‌شهریان باشیم و هم شنونده‌ی حرف‌های گفته و ناگفته‌ی کارشناسان و مسئولان تا ما نیز سهم خویش را در ساختن شهر کرمان ادا کرده باشیم.

اولین پرونده‌ای که در صفحه‌ی شهروند گشوده‌ایم، مربوط به مساله‌ی سیما ومنظر شهری است.
منظر شهری مجموعه‌ای از عوامل طبیعی و مصنوعی است که تحت تاثیر ویژگی‌های طبیعی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی یک شهر شکل گرفته و یا می‌گیرند. منظر شهری یک از عوامل کیفی و مطلوبیت شهرها، واقعی و عینی بوده و حاصل مشاهده و درک مظاهر گوناگون و ملموس شهر اعم از بناها، فضاها، فعالیت‌ها، صداها، بوها و... هنگام مواجه شهروند با پدیده‌ی شهر ( در مقیاس‌های مختلف، اعم از دیدن شهر از دور دست یا هنگام قرار گرفتن در شهر و یا حتی استقرار در بناها) است؛ اما دلیل انتخاب این موضوع این است که در نظام مدیریت و برنامه‌ریزی شهری ایران، شهرداری مسئول مستقیم نظارت، کنترل و هدایت توسعه‌ی فضای شهرها در چارچوب قانون و در راستای اهداف و راهبردهای طرح‌های توسعه شهری(جامع، تفصیلی و هادی) است و نقش مهمی در انتظام و سامان‌دهی فضای شهرها بر عهده دارد.
در ماده‌ی 55 قانون شهرداری، وظایف حاکمیتی و نظارتی شهرداری‌ها در حوزه‌ی بهداشت شهری، مدیریت زیست محیطی و ساخت و سازهای شهری به عنوان یکی از نهادهای مسئول در حوزه‌ی مدیریت شهری تعیین و مشخص شده است، که عدم رعایت هر یک توسط شهروندان و یا عدم نظارت بر انجام آن‌ها توسط شهرداری‌ها بر زیبایی فضاها و سیمای شهر اثر نامطلوب خواهد داشت.
نکته‌ی قابل توجه این است که منظر شهری فقط نمای ساختمان‌ها و عناصر قابل رویت نیست؛ بلکه صداها، بوها، انواع عناصر طبیعی و مصنوع، خواه ثابت و خواه متحرک را در بر گرفته و شامل تمام آن چیزهائی است که توسط حواس انسان قابل درک است اما شاید در بین همه‌ی این موارد نمای ساختمان‌ها به دلیل فراگیرتر بودن تاثیر بیش‌تری در منظر شهری دارد.
این روزها بسیار اتفاق می‌افتد که با دیدن نمای یک ساختمان یا مکان، احساسات متفاوتی داشته باشیم. احساس تحسین یا احساس مصونیت و اطمینان و یا حتی حقارت. این موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری و بسیاری از متخصصان است و این که آیا در خصوص داشتن نمای زیبا برای ابنیه و فضاهای شهری، وجود ضوابط و مقررات قانونی ضرورت دارد و یا این‌که وجود قوانین و مقررات می‌تواند عاملی برای رعایت ضوابط مربوط به سیمای شهری باشد؟ نقش و وظایف مدیریت اجرایی شهر در خصوص سیمای شهری چیست؟ 
در این شماره سعی کردیم برای شروع پرونده سیما و منظر شهری با شهروندان مختلف در این‌باره گفت‌وگو کنیم و با نظرها و خواسته‌های آنان آشنا شویم. 

در این گفت‌وگوها چند سوال مطرح کردیم: 
1- نظر شما درباره‌ی وضعیت شهر کرمان از نظر نمای ساختمان‌ها چیست؟
2-آیا شما شرایط کنونی شهر را می‌پسندید؟
3- اگر جای مسئولان شهر بودید چه اقداماتی انجام می‌دادید و در حقیقت توقع شما از مسئولان در این رابطه چیست؟

• آقاي ميرزاجاني، 48 ساله، مهندس الکترونيک 
در بافت قديم کرمان اغلب با ساختمان‌هاي فرسوده و نماهاي در حال ريزش مواجه هستيم و در بخش جديدتر شهر هم هارموني و هماهنگي خاصي بين ساختمان‌ها و نماي آن‌ها وجود ندارد و به اصطلاح، هر کس ساز خود را مي‌زند و هيچ طرح مشترک و نظارتي در ميان نيست. در اين زمينه نه برنامه‌ي مشخصي از سوي دستگاه‌ها ارايه شده و نه الزامي در اين مورد وجود دارد در حالي‌که در شهرسازي مدرن بايد هماهنگي و نقشه‌ی خاصي در ساختمان و نماسازي وجود داشته باشد و مثلا يک بخش شهر براي آپارتمان‌سازی و انبوه‌سازي در نظر گرفته شود و بخشي براي ويلاسازي و به همین ترتیب تفکیک شود. 
اگر من جاي شهردار بودم اول محدوده‌ي شهر را مشخص مي‌کردم و براي آن محدوده تمام امکانات را فراهم مي‌کردم. البته نوع تابلوهايي که در خيابان‌هاي اصلي و مغازه‌ها هم استفاده مي‌شود طبق قانون و قاعده‌ی خاصي نيست که در اين مورد هم بايد طرح جامعي ارايه شود. ضمن اين‌که طرحي که در محدوده‌ي بازار کرمان براي نما و درب مغازه‌ها در نظر گرفته شده طرح خوب و جالبي‌ست. 
در مورد استفاده از مصالح قديمي و طرح‌هاي سنتي در معماري و نماسازي مدرن امروز هم معتقدم که به علت کيفيت مصالح قديمي امکان استفاده از اين مصالح در نماسازي شهري امروز وجود ندارد؛ البته کيفيت مصالح سنتي هم پايين است. 

• خانم علوي 61 ساله و خانه‌دار 
نماسازي شهري و زيبايي شهر و شکيل بودن و تميز بودن آن نماد و نشانه‌ي يک شهرموفق است و در شناساندن شهر به افراد تازه وارد و گردش‌گران نقش بسياري دارد. 
وضعيت اين نماسازي در شهر کرمان نسبت به سال‌هاي قبل بهتر شده و به‌ويژه کارها و طرح‌هايي که از سوي مسئولان در بافت قديم و بازار کرمان انجام شده قابل تحسين و تشکر است. 
به کارگيري طرح‌هاي سنتي در کنار رنگ‌هاي شاد و نشاط‌آور در نماسازي شهري کرمان بسیار مناسب است و  با اين‌کار مي‌توان روحيه‌ي نشاط بيش‌تري را به شهروندان تزريق کرد؛ به خصوص اين‌که اگر اين نماسازي از ساختمان‌هاي دولتي آغاز شود، باعث الگوگيري شهروندان در ساخت منازل شخصي‌شان می‌شود. 
در بسیاری از شهرها، نماسازی باعث شده این شهرها در مقایسه با شهرهای دیگر متمایز باشند؛ مثلا می‌توان از يزد يا ماسوله نام ‌برد که نماسازي خاص اين شهرها  آن‌ها را از ديگر شهرها متمايز کرده و باعث شناساندن بيش‌تر آن‌ها در کشور شده است. اگر اين طرح و اين شيوه‌ی نماسازي در شهر سنتي کرمان نيز مورد استفاده قرار گيرد حتما نتيجه‌ي خوبي خواهد داشت. 
برای بهتر شدن وضعیت شهر هم باید برای ارايه‌ي يک طرح جامع و هماهنگ براي نماسازي در شهر کرمان حتما از نظر کارشناسان و افراد با تجربه و صاحب‌نظر در اين رابطه استفاده شود؛ همين‌طور از معماران قديمي کرمان که در مرمت آثار باستاني دستي دارند و افراد صاحب خلاقيت و ابتکار و به اصطلاح کار را به دست کاردان بسپاریم. با این روش می‌توانیم به نماسازی شهر سرو سامان بدهیم.

• آقاي نيک‌دل، مهندس 54 ساله و ساکن بافت قديم شهر کرمان
از وضعيت نماسازي در بافت قديم چندان راضي نیستم و از رويکرد مسئولان در اين زمينه گلايه دارم. از من  خواسته شده بود که نماي خشت و گلي خانه‌ي خود را در بافت قديم به هر قيمت حفظ کنم البته بدون اين‌که کوچک‌ترين کمک مالي يا تسهيلاتي در اين زمينه در نظر گرفته شود و يا طرح خاصي براي حفظ اين نماي سنتي به من ارايه کنند. 
در واقع من نماي منزلم را با طرح و اجراي شخصي و با هزينه‌ی شخصی مرمت کردم و کمک خاصي از شهرداري و نهادهاي مربوط دريافت نکرده‌ام. 
به نظرم تعاليم و فرهنگ اسلامي و ايراني در نماسازي و معماري امروز باید نقش زیادی داشته باشد. در سال‌هاي دور و معماري قديم کرمان اين عناصر و نشانه‌هاي فرهنگ و هويت ما بسيار بيش‌تر به چشم مي‌آمد و نمونه‌ي آن منازل و ساختما‌ن‌هايي است که از آن دوره باقي مانده ولي در معماري و نماسازي امروز، از اين عناصر نشان چندانی نيست و به آب و هوا و اقليم کرمان نيز براي استفاده از مصالح مناسب توجه چنداني نمي‌شود. 
شاید برای نظم دادن به شهر کرمان در این زمینه بهترين و اولين کار، همراهي و هماهنگي و انسجام کامل دستگاه‌هايي مثل شهرداري و ميراث فرهنگي و ساير نهادهاي مرتبط با هم براي ارايه‌ی يک نقشه و برنامه‌ي کامل و کاربردي است که براي هميشه قابل اجرا باشد؛ چون معمولا با عوض شدن مديريت شهري، نظرها و برنامه‌ها هم به طور کل عوض مي‌شود و برنامه‌هاي قبلي ناتمام مي‌ماند. 

• محيا.م ، 25 ساله
به نظر من درسال‌هاي اخير نماسازي ساختمان‌ها نسبت به  گذشته بهتر شده اما هم‌چنان از شرايط مطلوبي برخوردار نيست. تقارن در نماسازي داخل شهر اصلا ديده نمي‌شود. 
به نظرم دست‌کم ساختمان‌هاي مجاورهم باید از مصالح يکسان و شکل ساختماني شبيه هم استفاده کنند تا نماسازي بهتر به چشم بيايد و هرکوچه يا خيابان نما و طرح منحصر به خود را داشته باشد. 
در نماسازي‌هاي سال‌هاي اخير توجه چنداني به مساله‌ي اقيلم کرمان و فرهنگ اسلامي و ايراني نشده و طرح قابل توجهي در اين زمينه ديده نمي‌شود. 

• آقاي اسماعيلي، 45 ساله، کارمند 
نماسازي در بافت قديم و جديد شهر کرمان هر کدام مشکلات مربوط به خود را دارند و اين نماسازي در بافت جديد تناسب چنداني با اقليم کرمان و فرهنگ ايراني و اسلامي ما ندارد. 
اگر من مسئول شهرداري بودم، شهر را منطقه‌بندي مي‌کردم تا هر منطقه طبق دستور و طرح خاص و مشخصي نماسازي شود؛ البته بدون اين‌که اجباري در کار باشد. به نظرم با ارايه‌ی تسهيلات و مصالح ارزا‌ن‌تر و با تاييد کارشناس و طبق نظر شهرداري مي‌توان شهروندان را به اين ‌کاري  و هم‌کاری در این زمینه تشويق کرد تا هر منطقه از شهر نماد و شاخصه‌ی خود را داشته باشد. 
مندر ساخت نماي منزل شخصي خودم سعي کردم از مصالحي که با اقليم کرمان سازگاري دارد استفاده کنم و همين‌طور کاشي‌کاري‌هايي منطبق با فرهنگ ديني و اسلامي در اين نماسازي به کار گيرم. 

• خانم مهدويان، 44 ساله، آموزگار 
در نماسازي شهر کرمان مشکلات زيادي ديده مي‌شود و همين‌ناهمگوني خستگي ديد را به همراه دارد. 
به عنوان يک معلم شاغل در مدارس کرمان نماسازي مدارس را چندان با سن و روحيه‌ي دانش‌آموزان هماهنگ نمي‌دانم و استفاده از  فضاي سبز، طرح‌ها و رنگ‌هاي شاد و نماسازي مدارس با عث افزايش روحيه‌ي نشاط در بچه‌ها مي‌شود. 
به نظرم هماهنگي و اجماع نظر بين مسئولان شهري بهترين راه حل براي مشکلات در اين زمينه است و عقیده دارم با ارايه‌ي طرح‌ها و راه‌کارهاي مناسب مي‌توان به نتايج خوبي در اين باره رسيد. 

• آسيه جوادي، 38 ساله دانشجوي کارشناسي ارشد مترجمي زبان انگليسي 
به نظرم بین نماسازي شهري و نشاط روح و روان همشهريان ارتباط وجود دارد. 
وقتي کسي از محيط بسته مثلا منزل براي دقايقي خارج مي‌شود و وارد محيط شهر مي‌شود، دوست دارد که با مناظر شهري زيبايي روبه‌رو شود ولي متاسفانه در بسياري از کوچه‌ها و خيابان‌هاي شهر ما اين اتفاق نمي‌افتد و با توجه به اقليم خشک شهر کرمان مساله‌ی فضاي سبز در نماسازي و زيباسازي کوچه‌ها و آپارتمان‌هاي ما جايگاه خاصي ندارد؛ هم‌چنين ناهماهنگي‌ نماي آپارتمان‌ها وشکل آن‌ها و جلوتر و عقب‌تر ساخته شدن ديوار بعضي منازل و آپارتمان‌ها حالتي از شکست و انحراف خط در ديد ايجاد مي‌کند که به ناخودآگاه باعث بهم ریختگی ذهن افراد مي‌شود. 
شاید استفاده از نماي سنتي و مصالحي مثل آجر و کاهگل اگر در کل شهر و حتي در بخش‌هاي جديدتر متداول شود بهتر باشد و چهر‌ه‌ي شهر را زيباتر و اصيل‌تر ‌کند. 
من اگر جاي شهردار بودم به بافت قديم از لحاظ ساختار کلي دست نمي‌زدم و اين بناها و خانه‌ها را فقط مرمت مي‌کردم و تمام شهرک‌هاي جديد را خارج از بافت سنتي مي‌ساختم. در نماهاي آپارتماني از گلدان استفاده مي‌کردم و بذر گل‌هايي سازگار با محيط کرمان را در اختيار آپارتمان‌نشين‌ها قرار مي‌دادم تا در نماي منزل خود از آن استفاده کنند. 
هم‌چنين از رنگ‌هاي شاد در خيابان‌ها و کوچه‌ها بيش‌تر استفاده مي‌کردم و نقاشي‌هاي ديواري زيبا و جذاب را هم جزوي از نماسازي شهري به حساب مي‌آوردم؛ ضمن اين‌که مي‌شود از گياهاني که به ديوارها می‌چسبند و حالت پيچک دارند برای زيباسازي نماي ديوارها استفاده کرد. 

• آقای حسینی رضایی، 70ساله، بازنشسته 
نماسازي در شهر کرمان بسيار متفاوت و در هم ريخته است که هيچ‌ هماهنگي هم با تاريخ و سنت ما ندارد. در بافت قديم که هيچ کار خاصي براي نماسازي صورت نگرفته و در بافت جديد هم هيچ استاندارد ثابت و مشخصي وجود ندارد و کاملا شخصي و سليقه‌ايست. 
برای بهتر شدن وضعيت نماسازي در شهر کرمان هم به نظرم بهترين کار در اين‌باره اين است که شهرداري و نظام مهندسي دستورالعمل يک‌نواختي براي نماسازي در هر منطقه ابلاغ‌ کنند و با توجه به بافت آن منطقه مالکان را به اجراي اين دستورالعمل تشويق و ترغيب کنند تا شهر از اين ناهماهنگي بيرون بيايد. 

• خانم تقوي، 26 ساله‌، دانشجو 
درباره‌ي وضعيت نماسازي در شهر کرمان باید بگویم در سال‌هاي اخير علوم هماهنگي و هارموني در نماسازي ساختمان‌هاي نوساز اعمال نشده است.
هر کدام از اين ساختمان‌هاي نوساز به تنهايي زيبايي خاص خود را دارند ولي وقتي کنار هم در يک منطقه يا خيابان قرار مي‌گيرند اين عدم هماهنگي بسيار به چشم مي‌آيد و زيبايي اين ساختمان‌ها جلوه نمي‌کند. 
نکته‌ی دیگری که باید به آن دقت شود، توجه به نماهاي کناري ساختمان‌ها است؛ يعني علاوه بر ساخت نماي جلويي ساختمان بر اساس طرح و استانداردهاي صحيح، بايد به نماهاي کناري ساختمان هم که در چشم عابران قرار مي‌گيرد توجه کرد و با استفاده از نقاشي‌هاي ديواري يا مصالح ارزان‌ترآن‌ها را هم به نوعي زيبا و چشم‌نواز کرد.
نکته دیگری که بسیاری از کارشناسان به آن توجه می‌کنند هم‌خواني بين نماسازي‌هاي جديد با اقليم و فرهنگ کرمان است که به نظر من در نماهايي که تمام از چوب يا شيشه استفاده کرد‌ه‌اند اين هماهنگي با اقليم و آب و هواي کرمان وجود ندارد چون به مرور زمان باعث ايجاد هزينه و مشکل مي‌شود در حالي‌که مصالح متناسب‌تر براي نماهاي شهر کرمان وجود دارد، مثل آجر يا سنگ يا سراميک که به نظرم بهتر است در کرمان از این مصالح استفاده شود و با آب و هواي کرمان سازگارترند. 
متاسفانه در نماسازی هم گاهی تقلیدهای غلطی دیده می‌شود؛ ضمن اين‌که صرف تقليد از بعضي مدل‌هاي نماسازي خارجي مناسب شهر کرمان نيست و با فرهنگ و هويت ما هم‌خواني ندارد. 
به نظرم با توجه به اين‌که شهر کرمان يک شهر گردش‌گرپذير است بهتر اسن براي بهبود وضعيت نماسازي در کرمان براساس يک‌سري برنامه‌ها در مراکز شهر و مناطق پر رفت وآمد از مصالح خاصي که متناسب با آب و هوا و فرهنگ کرمان است و بر زيبايي شهر هم مي‌افزايد، استفاده شود، این روش مناظری را ایجاد می‌کند که بسيار خوب و جالب است مانند ميدان مشتاق که مرمت آن بر زيبايي شهر افزوده است.
من از مسئولان شهرداري تقاضا دارم قوانيني وضع کنند که در معابر و خيابان‌هاي اصلي شهر نماهاي ساختمان‌ها با هم هماهنگ‌تر باشند و از مصالح بومي مثل آجر به صورت يک‌نواخت استفاده شود. يا اين‌که براي مالکيني که در نماسازي ساختمان‌ها و مغازه‌هاي خود از طرح‌هاي اسلامي و ايراني بيش‌تر استفاده مي‌کنند، طرح تشويقي در نظر بگيرند.

• خانم حاجي‌زاده، 25 ساله، خانه‌دار
وضعيت نماسازي در شهر کرمان در 3-2 سال اخیر نسبت به قبل بهتر شده است و مسئولان توجه بيش‌تري به آن مي‌کنند. در حالي‌که در سال‌هاي گذشته کساني که به عنوان مسافر يا مهمان وارد شهر کرمان مي‌شدند و وضع ظاهري شهر را با شهر خود مقايسه مي‌کردند، به اين عدم هماهنگي و پيش‌رفت در شهر کرمان اشاره مي‌کردند و آن‌را شايسته‌ي کرمان نمي‌دانستند. 
به نظرم در سال‌های اخیر به این نکته توجه بیش‌تری شده است.
 ترميم نماي ميدان ارگ و ميدان مشتاقيه (شهدا) در يکي دو سال گذشته به عنوان يکي از نقاط قوت کار مسئولان شهري است که قابل تقدير و سپاس است و اميدوارم که چنين نماسازي‌هايي در بافت قديم و تاريخي شهر کرمان ادامه پيدا کند. 
درباره‌ي هماهنگي نماسازي در شهر کرمان با اقليم و فرهنگ‌ ملي و مذهبي هم باید  بگویم به علت قدمت تاريخي شهر کرمان مي‌توان در بعضي محله‌هاي قديمي شهر نماسازي‌هاي سنتي را مرمت و حفظ کرد و به عنوان نمادي از فرهنگ و تاريخ کرمان آن‌ها را نگه داشت؛ ساختمان و نماسازي مدرن را در ساير بخش‌ها و مناطق شهر گسترش داد و آن مناطق را به صورت يک‌دست نوسازي کرد. پیشنهاد من این است که يک یا دو محله دربافت قديمي را نگه داریم که فقط شامل خانه‌ها و ساختمان‌هايي با تمام مصالح سنتي و قديمي باشند و طرح يک‌دست داشته باشند تا زيبايي آن مکان‌ها به طور کامل حفظ شود و جنبه‌ي گردش‌گري و جذب توريست را هم داشته باشند مانند شهر يزد که همين‌طرح براي بافت قديم ‌آن پياده شده و آثار مثبت زيادي را برای صنعت گردشگری این شهر داشته است. 
به نظرم روند اين نماسازي به خصوص در بافت قديم نباید مقطعي باشد و باید مستمر ادامه پيدا کند و همين‌طور توجه به نماسازي در بقیه‌ی نقاط شهر نيز مورد توجه قرار گيرد و به محله‌هاي خاص محدود نشود. ضمن اين‌که مي‌توان از تجربه‌ها و کارهاي شاخص و مثبتي که در اين زمينه در شهرهايي مثل يزد و شيراز که شرايطي شبيه کرمان دارند انجام گرفته نيز الگو گرفت و همين‌طور از ايده‌هاي جديد و خلاقانه نيز استفاده کرد. 
من از مسئولان شهري مي‌خواهم که براي بهبود وضعيت نماسازي در شهر کرمان به جوانان خلاق و با استعداد اعتماد کنند و همين‌طور از تجربه‌ی افراد متخصص و پيش‌کسوت نيز بهره بگيرند و ايده‌هاي تلفيقي از مصالح جديد و طرح‌هاي قديم را هم ناديده نگيرند زيرا همه‌ي اين طرح‌ها و راه‌کارها و پيشنهادها در نهایت مي‌تواند باعث زيباتر شدن شهر کرمان شود و هويت شهر را نيز حفظ کند. 

• آقاي سيد حامد، 35 ساله،
که نماسازي در شهر کرمان در سال‌هاي اخير رشد قابل توجهي داشته و ساخت و سازهاي جديد در حال شکل‌گرفتن است چه در بافت قديم و چه در مناطق جديد  و نوساز، ولي متاسفانه اين سازه‌ها از يک ساختار منسجم و  طرح هماهنگ برخوردار نيستند و تقريبا هر نمايي بسته به سليقه‌ی صاحب ملک يا مهندس و معمار آن کار مي‌شود و همين‌طور هزينه‌اي که براي آن در نظر گرفته شده است در صورتي‌که بايستي هماهنگي و همگوني بين ساختمان‌های جديد با ساختمان‌ها و نماهاي اطرافش  وجود داشته باشد.
به  عقيده‌ي من مي‌توان با تشکيل يک کارگروه ويژه در شهرداري، شهر کرمان را به چند منطقه تقسيم کرد و براي هر منطقه چند طرح هم‌خوان و هماهنگ را به مالکان و سازندگان بناها ارايه داد تا هر کدام به سليقه‌ی خود از اين طرح‌ها براي نماي ساختمان‌شان استفاده کنند و در اين زمينه از برنامه‌هاي تشويقي هم استفاده کنند و بهره‌ بگيرند تا افراد بيش‌تري از آن استقبال کنند و در نهايت هر منطقه سبک و نماي مخصوص به خود را داشته باشد. 
درباره‌ی اداره‌ها و اماکن عمومی هم باید بگویم که  سازه‌هاي شهري و عمومي و دولتي کرمان از نظر تناسب با اقليم و هويت ملي و ديني ما نشانه‌ی خاصي ندارند و اين مساله در نماسازي و طراحي ساختمان آن‌ها مورد توجه قرار نگرفته است و اغلب اين ساختمان‌ها طرحي ساده و معمولي دارند. در حالي‌که در شهرهای دیگر مانند یزد  اين مساله در ساخت ساختمان‌هاي دولتي مورد توجه قرار گرفته و همه‌ي آن‌ها نماي سفالي و يک‌دستي دارند. 
مساله‌ی دیگر درباره‌ی نماسازی بحث ارتفاع ساختمان‌ها است. به نظرم برای این مساله هم می‌توان براساس مناطق تصمیم گرفت مثلا در يک منطقه خانه‌هاي ويلايي ساخته شود و در منطقه‌ي ديگر ساخت و سازها فقط به صورت ساختمان‌هاي بلند و آپارتمان‌هاي ويلايي ساخته شود و در منطقه‌ي ديگر ساخت و سازها فقط به صورت ساختمان‌هاي بلند و آپارتمان باشد که اين امر به زيباسازي شهر بسيار کمک مي‌کند. البته شاید این طرح برای فضاهای ساخته شده عملی نباشد اما در مناطقی که هنوز امکان برنامه‌ریزی هست به نظرم باید مورد توجه قرار بگیرد. همين‌طور استفاده از رنگ‌هاي متنوع در نماها هم مساله‌ی مهمي است که اگر مورد توجه مسئولان و طراحان قرار گيرد شهر را از حالت  يک‌نواختي خسته کننده خارج مي‌کند و باعث تغيير روحيه‌ي مردم مي شود ضمن اين‌که نماسازي بر پايه‌ي فضاي سبز هم مي‌تواند گزينه‌ي خوبي براي شهر کرمان باشد و ديوارهاي سبز طبيعي جزو نماي آپارتمان‌ها باشد آن‌هم با توجه به اقليم خشک کرمان و نياز به فضاي سبز بيش‌تر در اين شهر چنین راه‌کارهایی می‌تواند موثر باشد.

• آرزو یغمایی، 47 ساله، استاد دانشگاه
من دوران دانشجویی در کرمان دانشجو بودم و سال‌هاست از کرمان رفته‌ام و این روزها مهمان کرمانی‌ها هستم، یکی از تفریحات من در دوران جوانی در کرمان قدم زدن در خیابان‌های قدیمی کرمان بود. از دیدن ساختمان‌های سنتی لذت می‌بردم. با این‌که رشته‌ام با مسایل مربوط به معماری هیچ تناسبی نداشت اما به مطالعه درباره‌ی معماری علاقه داشتم. آن روزها فکر می‌کردم کاش فضای شهر کرمان را همچنان سنتی نگه می‌داشتند اما حالا بعد از سال‌ها که دوباره به کرمان آمده‌ام از دیدن نمای ساختمان‌ها و به طور کلی نمای شهر دلگیر شدم. 
نمی‌دانم چرا وقتی در کرمان از آفتاب گرم می‌توانید استفاده کنید، طرحی را به کار می‌برید  که امکان استفاده از این نعمت خداداد را نداشته باشید؟ 
چرا وقتی در کرمان باران کم است، مدل سقف‌ها را به تقلید از شهرهای پرباران انتخاب می‌کنید؟
از این‌ها که بگذریم چرا دیوارهای قدیمی را همین‌طور رها کرده‌اید و فکری برایش نمی‌کنید؟
البته در بعضی مناطق دیدم که روی بعضی دیوارها نقاشی شده بود، که کار خیلی زیبایی است و حداقل چشم‌نوازتر از دیوارهای قدیمی است اما می‌توان نقش‌های زیباتری را انتخاب کرد و برای  حفظ آن برنامه‌ریزی کرد.

• محمد. ف، 56 ساله، مدیرعامل شرکت
همان‌طور که می بینید، در حال ساختن ساختمانی برای شرکت‌مان هستیم. در حقیقت شرکت را برای پسرم تاسیس کرده‌ام اما چون درآمدی ندارد خودم کارهایش را انجام می‌دهم. من تنوع را دوست دارم و از این‌که همه‌ی نماها یکسان باشد خوش‌ام نمی‌آید، اما این همه آشفتگی را هم نمی‌پسندم. مشکل اصلی در نمای شهری ما هارمونی نداشتن است. البته علت این مساله هم بیش‌تر تفاوت توان مالکان در هزینه کردن است. الان خود من به مهندسی که کار ساختمان سازی را برایمان انجام می‌دهد گفته‌ام که نمایی را انتخاب کند که زیبا باشد اما کم‌ترین هزینه را ببرد. ایشان پیشنهاد‌های خیلی خوبی داشت که تمام نکات مربوط به آداب و فرهنگ و دیگاه‌های سنتی ما کرمانی‌ها را دربر می‌گرفت اما توان مالی نداشتم و فقط با آه کشیدن این  تصویرها را تماشا ‌کردم؛ حتی از مهندس پرسیدم جایی برای نماسازی وام نمی‌دهند که خب ظاهرا بودجه‌ای برای این کار در نظر گرفته نشده است.
در مورد پیشنهادهای خودم هم نمی‌توانم پیشنهاد مشخصی بدهم چون تخصص ندارم و به‌خاطر همین فکر می‌کنم برای این بیماری شهری راه درمانی نیست، مگر بتوانیم از بدتر شدن بیماری جلوگیری کنیم. شاید متخصصان امر راهی بلد باشند که من نمی‌دانم ولی از آرزوهایم می‌توانم بگویم. دلم می‌خواهد وقتی با نوه‌هایم در شهر قدم می‌زنم بتوانم خانه‌ای را نشان‌شان بدهم و بگویم ما در این‌طور خانه‌ها بزرگ شده‌ایم. دلم می‌خواهد مهمانان شهرم وقتی در کرمان قدم می‌زنند از دیدن شهر لذت ببرند و از کرمان به عنوان شهری زیبا با قدمت فرهنگی زیاد یاد کنند. کرمانی‌ها لایق بهترین‌ها هستند و ما درهمه‌ی تصمیم‌هایمان باید این مساله را لحاظ کنیم.

• بهنام حسنی سعدی، 24 ساله، دانشجو
من فیزیک می‌خوانم اما به نقاشی و نگه‌داری گل و گیاه علاقه دارم، به‌خاطر همین در مسافرت‌ها به نقاشی‌های دیواری و استفاده از گل و گیاه در نمای ساختمان‌ها دقت بیش‌تری می‌کنم. 
در بسیاری از شهرها دیده‌ام که از نقاشی‌های سنتی برای زیبایی شهر استفاده می‌کنند و با این کار بخشی از فرهنگ و هنر خود را هم به نمایش می‌گذارند؛ مثل تابلوی نقاشی که در نمایشگاهی دائمی به نمایش گذاشته شود. در مورد استفاده از گل‌ها هم به نظرم طراوت و زیبایی خاصی  به شهر می‌دهد؛ مثلا در کوچه آسیاباد  بر روی دیوار یکی از خانه‌ها چند گلدان آویزان کرده‌اند، من هروقت از این مسیر رد می‌شوم از دیدن این صحنه لذت می‌برم؛ یا اگر در کوچه‌های خیابان مدیریت تردد کنیم، شاخه‌های درخت انگور را می‌بینیم که از روی دیوار به کوچه ریخته‌شده‌اند که بسیار چشم‌نوازند. 
 کاش به جای استفاده از نماهای آلمینیومی یا شیشه‌ای که روح ندارند، از نماهای سنتی و یا دست‌کم از نماهایی استفاده می‌کردیم که می‌توانستند جایی برای پرورش گل و گیاه باشند.

آن‌چه در این صفحه خواندید نظرها، انتقادها و پیشنهادهای اهالی کرمان بود که درباره‌ی نمای ساختمان‌ها بیان کردند. مرحله‌ی‌دیگر این پرونده شنیدن نظرها و راه‌کارهای متخصصان این امر است. از شما خواننده‌ی گرامی که در این زمینه تخصص دارید، دعوت می‌کنیم نظرها و پیشنهادهای خودتان را به شماره تلگرام09140602416  یا آدرس info@kerna.ir  ارسال کنید. 
در شماره بعد، منتظر خواندن دیدگاه‌های کارشناسان باشید.

 

سعیده رضایی

78.1255