دوشنبه 16 تیر 1399
  • اقتصاد
  • شماره خبر: 9606662
  • 8 خرداد 1397
  • 11:39
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
نمایشگاه بین المللی معدن و صنایع معدنی در کرمان برگزار می‌شود

نمایشگاه بین المللی معدن و صنایع معدنی در کرمان برگزار می‌شود

نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی برگزار می‌شود.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین آلات معدنی و راه‌سازی از سوم تا ششم تیرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کرمان برگزار می‌شود.

رئیس کمیته‌ی معدن کمیسیون صنعت و معدن اتاق در جمع اعضای این کمیسیون، گفت: برپایی نمایشگاه بین‌المللی معدن مهم‌ترین ابزار برای بازاریابی و همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی، عامل مهم در توسعه‌ی گردشگری و دانش فنی معدنی استان است و سبب افزایش تولیدات و درآمد عمومی و ایجاد رقابت سالم می‌شود.

رسول بهادر، با بیان این‌که این نمایشگاه زمینه‌ی مناسبی برای انتقال تکنولوژی و کاهش هزینه تجاری را فراهم می‌کند، افزود: ظرفیت شرکت در این نمایشگاه تکمیل شده و در صورت افزایش متقاضیان شرکت کننده در نمایشگاه، با برپایی چادرهایی ظرفیت را افزایش خواهیم داد.

در ادامه‌ی این نشست رئیس خانه‌ی معدن استان کرمان بیان کرد: برخی از معدن‌کاران استان توانایی تامین مالی شرکت در ششمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی کرمان را ندارند و در این زمینه پیشنهاد راه‌اندازی غرفه‌های گروهی و پشتیبانی مالی از آن‌ها برای معادن کوچک و متوسط مطرح می شود.

عبدالرضا تحسینی، با بیان این‌که تیرماه به دلیل گرمای هوا، فصل مناسبی برای برپایی نمایشگاه در کرمان نیست، خاطرنشان کرد: تغییر زمان برگزاری نمایشگاه در سال آینده و انتشار بولتن و کتاب‌چه‌ی این نمایشگاه می‌تواند در جذب اعضا موثر باشد.

در ادامه این نشست برگزار کننده ششمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی و فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته در کرمان گفت: تاکنون حدود 110 شرکت برای حضور در این نمایشگاه نام نویسی کرده‌اند که 75 درصد از شرکت کنندگان مربوط به خارج از استان کرمان هستند.

محمود بندرچی تصریح کرد: همچنین 15 درصد از شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه، نمایندگان شرکت‌های خارجی از 8 کشور چین، ایتالیا، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، سوئد، آلمان و فرانسه خواهند بود.

وی با اشاره به این‌که همایش معدن و فرصت‌های معدنی استان در حاشیه‌ی برپایی نمایشگاه برگزار خواهد شد، ادامه داد: این نمایشگاه باید وسعت بیش‌تری داشته باشد ولی مشکل کمبود فضا و امکانات سایت این نمایشگاه اجازه‌ی توسعه‌ی آن را نمی‌دهد.

بندرچی، با بیان این‌که زنجیره‌ی تامین مواد مورد نیاز معادن در کرمان فراهم نیست و 80 درصد نیازهای این استان از سایر نقاط کشور تامین می‌شود، ادامه داد: همچنین خطوط تولید معادن در این استان محدود و سنتی است و واحد ریخته‌گری با ظرفیت بیش از پنج تن در استان کرمان وجود ندارد.

در بخش دیگری از نشست که به موضوع معادن زغال‌سنگ استان کرمان اختصاص داشت، عضو هیات مدیره انجمن زغال‌سنگ ایران گفت: ۱۴ هزار نفر در صنعت زغال‌سنگ کشور اشتغال دارند و در حال حاضر یک و نیم میلیون تن کنسانتره و 2 میلیون تن زغال خام در کشور تولید می شود که ۴۰۰ هزار تن کنسانتره سهم استان کرمان است.

حسن منصوری، با بیان این‌که وضعیت خوبی در زغال‌سنگ کشور وجود ندارد، بیان کرد: انجمن زغال‌سنگ ایران برای ساماندهی، برنامه‌ریزی و پیگیری مشکلات این صنعت در سال گذشته شکل گرفت و همچنین طرح جامع زغال‌سنگ کشور در حال تدوین است و نوسازی و تجهیز معادن زغال از سوی وزیر دنبال می‌شود‌.

وی به مشکل قیمت پایین فروش زغال به ذوب آهن اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: با پیگیری انجمن در نیمه‌ی دوم سال گذشته قیمت زغال از 450 هزار تومان در هر تن به 510 هزار تومان افزایش یافت و تلاش می‌کنیم امسال این نرخ به ۶۱۰ هزار تومان برسد.

 منصوری تصریح کرد: برای خروج زغال‌سنگ از این وضعیت باید به فکر صادرات این محصول بود که در گام نخست کنسانتره زغال از طبس صادر شد و اگر خریدار داخلی زغال را با قیمت مناسب خریداری نکند، فرصت صادرات وجود دارد.

 

15.6262