شنبه 14 تیر 1399
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9607829
  • 20 خرداد 1398
  • 13:34
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
نظارت، ذات اصلی شوراها

در نشست علنی شورای اسلامی شهر کرمان تأکید شد؛

نظارت، ذات اصلی شوراها

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، یک‌شنبۀ هفتۀ جاری با حضور رییس و سایر اعضا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، رییس شورای اسلامی شهر کرمان ضمن خیرمقدم به زهرا لری، عضو جدید شورای اسلامی شهر کرمان گفت: طبق قانون شوراها، آقای مؤیدی باید از هیأت‌مدیره اتاق اصناف استعفا دهند.

محمد فرشاد در نشست عمومی شورا با بیان این‌که تکلیف آقای مؤیدی تا فردا مشخص می‌شود، افزود: در صورتی که وی تصمیم ورود به شورا داشته باشد، در جلسه آیندۀ شورا حضور پیدا می‌کنند؛ در غیر این صورت عضو دیگر علی‌البدل دعوت خواهد شد.

وی با اشاره به عضویت حداقلی 5 عضو در کمیسیون‌ها تأکید کرد: با استعفای سه عضو شورا و حضور اعضای علی‌البدل، کمیسیون‌های قبلی در قالب جدید شکل گرفته و جانشینی خانم ایرانمنش در شورای شهرستان نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.

در این نشست با 9 رأی موافق، کمیسیون‌های «فرهنگی، هنری و بانوان» و «اجتماعی، ورزش، جوانان» در هم ادغام شد و کمیسیون واحد «فرهنگی و اجتماعی » شکل گرفت.

هم‌چنین قرار شد حوزه‌های بانوان و ورزش و جوانان در صورت صلاحدید اعضا، در قالب کمیته‌هایی زیرمجموعۀ کمیسیون‌ها شکل بگیرد.

در ادامه، کمیسیون بهداشت با کمیسیون خدمات ‌شهری ادغام شد و بررسی تشکیل کمیسیون نظارت و حقوقی به جلسۀ بعد و با حضور عضو دیگر موکول شد.

گفتنی است؛ تعداد کمیسیون‌های هشت‌گانۀ شورای اسلامی شهر در این نشست با 9 رأی موافق به شش کمیسیون کاهش یافت.

دومین عضو علی‌البدل شورای پنجم شهر کرمان نیز در این نشست گفت: برای پیشرفت اهداف شورای شهر و ارتقای وضعیت فرهنگی و اجتماعی شهروندان کرمان، در این عرصه حضور یافتم.

زهرا لری با بیان این‌که شهر به بالندگی و رشد نیاز دارد، افزود: با کار جمعی مسئولیت‌ها به بهترین نحو انجام می‌شود و معتقدم با منش و توانمندی ریاست و تخصص اعضای شورا گام‌های بزرگی برمی‌داریم.

وی با اشاره به حضور در سه دوره در شورای شهر گفت: هم‌اکنون نیز جا برای کار کردن وجود دارد و ضروری است برای کاهش مشکلات شهر و ارتقای زندگی شهروندان، گام‌های مؤثری برداریم.

به گفتۀ لری تعامل شورای شهر با استاندار و مدیران دستگاه‌های دولتی در این دوره، مدیریت واحد شهری را شکل داده است.

حسین چناریان نیز بررسی کمیسیونی مستقل با عنوان حقوقی و نظارت را ضروری دانست و گفت: مباحث حقوقی جنبه‌های فنی و کارشناسی دارند، اما تاکنون در حوزه‌های مالی و شهرسازی مطرح شدند.

وی تأکید کرد: نظارت به‌عنوان وظیفۀ اصلی شوراها، جای کار بیشتری دارد.

احمد حسن‌زاده، عضو شورای اسلامی شهر کرمان نیز آگاهی اعضای شورا بر مبانی مطرح‌شده در کمیسیون‌های تخصصی را قبل از نشست علنی ضروری دانست و گفت: در جلسات کمسیون‌های تخصصی ساعت‌ها بحث و گفت‌و‌گو می‌شود؛ بنابراین، لازم است اعضایی که عضو کمیسیون‌ها نیستند، قبل از رأی دادن به مصوبات، از آگاهی لازم نسبت به مصوبات بهره‌مند شوند.

وی هم‌چنین توجه بیشتر به موضوعاتی هم‌چون حوزۀ جوانان، بانوان و ورزش را در ادغام دو کمیسیون قبلی خواستار شد.

علی‌اکبر مشرفی، دیگر عضو شورا نیز با بیان این‌که اعطای هویت مستقل به موضوع نظارت لازم است، گفت: نظارت ذات اصلی شوراهاست و باید گزارشی در این زمینه در جلسات ارائه شود.

وی با اشاره به خشک شدن درختان مناطقی از شهر کرمان افزود: شهرداری با بررسی کارشناسی دلایل این موضوع، گزارشی به شورای شهر ارائه دهد.

مشرفی هم‌چنین پیشنهاد داد: گزارشی نیز از عملکرد بودجه‌ای شهرداری و میزان تحقق یا عدم تحقق آن در بازه زمانی سه‌ماهه ارائه شود.

منصور ایرانمنش، عضو دیگر شورا هم با اشاره به افزایش عوارض نوسازی شهرداری گفت: شهروندان زیادی نسبت به این موضوع اعتراض دارند؛ بنابراین، پیشنهاد می‌شود تقسیط عوارض مورد بررسی شورای شهر قرار گیرد.

وی در ادامه، خواستار تجدید نظر در این موضوع و استفادۀ طیف بیشتری از شهروندان از تخفیف‌های شورا شد.

علی خدادادی، رییس کمیسیون خدمات شهری شورا نیز از بررسی تخفیف‌های موردی در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر خبر داد.

رامین ارجمند کرمانی، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا هم با بیان این‌که ارقام عوارض شهرداری به‌صورت نجومی افزایش یافته است، گفت: مقرر شد دو مصوبۀ معماری و شهرسازی که توسط فرمانداری برگشت داده شده، با گزارش مجدد شهرداری بر این اساس به شورای شهر ارائه شود.

لازم به ذکر است؛ در نشست علنی عصر یک‌شنبۀ شورای اسلامی شهر کرمان، زهرا لری، دومین عضو علی‌البدل شورای پنجم، سوگند یاد کرد.

فاطمه آرا

31.2513