پنج شنبه 1 فروردین 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9606818
  • 13 تیر 1397
  • 11:42
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
مهم‌ترین هدف سجام حفظ آبروی مردم است

معاون اجتماعی و پیش‌گیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان:

مهم‌ترین هدف سجام حفظ آبروی مردم است

معاون اجتماعی و پیش‌گیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: سجام(سامانه جامع اطلاعات مردمی) در راستای استفاده از ظرفیت مردم در امر پیش‌گیری از وقوع جرائم و آسیب‌های اجتماعی راه اندازی شده است.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، معاون اجتماعی و پیش‌گیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: سجام(سامانه جامع اطلاعات مردمی) افرادی را به عنوان دیده‌بان پیش‌گیری جذب می‌کند و یکی از مزیت‌های آن، رویکرد نوین در استفاده از فضای مجازی و سهولت دسترسی برای ارسال اخبار و گزارش‌ها و پیگیری آن است.

محمدباقر اسلامی افزود: سجام توسط معاونت اجتماعی و پیش‌گیری از وقوع جرم قوه قضاییه و در راستای استفاده از ظرفیت عظیم مردم در امر پیش‌گیری از وقوع جرائم و آسیب‌های اجتماعی راه‌اندازی شده است.

وی تصریح کرد: ارائه گزارش دیده بانان پیش‌گیری در بستر سامانه و اینترنت اتفاق می افتد و ارسال گزارش ها در سامانه هیچ محدودیت زمانی ندارد.

اسلامی با اشاره به این‌که قرار است در کل کشور تعداد اعضای این سامانه به 300 هزار نفر برسد، افزود: مردم استان کرمان می‌توانند با مراجعه به سایت www.sajam.adliran.ir  و ثبت نام در آن، اخبار مربوط به این معاونت را ارسال کنند تا ضمن ثبت در بانک اطلاعاتی، نسبت به بررسی و پیگیری آن اخبار به سایر دستگاه ها، ادارات، سازمان‌ها و نهادها، اقدامات لازم انجام شود.

وی یادآوری کرد: یکی از مزیت‌های این طرح، رویکرد نوین آن در استفاده از فضای مجازی و سهولت دسترسی افراد برای ارسال اخبار و گزارش‌ها و پیگیری آن است.

اسلامی با اشاره به این‌که در تمام برنامه‌های معاونت اجتماعی و پیش‌گیری از وقوع جرم، نتیجه‌ی کار حائز اهمیت است، گفت: می‌توانیم ادعا کنیم این معاونت، برنامه محورترین معاونت قوه قضاییه بوده و تمام برنامه های آن بر مبنای موازین برنامه‌ریزی شکل گرفته است.

اسلامی گفت: هدف سجام این است که طبق دستورالعمل افرادی را به عنوان دیده‌بان پیش‌گیری جذب کند، ضمن این‌که چند جرم اولویت‌‌دار در عناوین مجرمانه وجود دارد که تقریبا در همه‌ی استان‌ها مشترک هستند.

وی ادامه داد: هر شخصی که در این سامانه ثبت‌نام کند یک کد رهگیری دریافت می‌کند که با این کد امکان خبر دادن را پیدا کرده و می‌تواند هر اخبار و اطلاعاتی را در هر موضوعی وارد سامانه کند که یکی از مهم‌ ترین اهداف این سامانه حذف واسطه‌های خبری و حفظ آبروی مردم است.

وی در پایان با اشاره به نقش بسیج مردمی در پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که اگر افراد، در جایی شاهد وقوع جرمی هستند از طریق سامانه به ما گزارش دهند، چراکه دیده بانان پیش‌گیری، بازوان قوی اطلاعرسانی هستند.

15.6249