یک شنبه 19 آذر 1402
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9610986
  • 22 آبان 1402
  • 16:55
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
متراژ دقیق آسفالت معابر شهر در پلتفرم «کرمان من» قابل بررسی است

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بیان شد:

متراژ دقیق آسفالت معابر شهر در پلتفرم «کرمان من» قابل بررسی است

یک‌صدوبیستمین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

به گزارش کرنا، علیرضا نادری، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست، با بیان اینکه امروز مسلمانان جهان، عزادار شهیدان و مردم مظلوم غزه هستند، گفت: چهرۀ خونخواران عالم در حال آشکارشدن و وجدان‌های آزادگان جهان در حال بیدارشدن است.

در ادامه، سیدمحمد موسوی، دبیر شورای اسلامی شهر کرمان، به درخواست شهرداری کرمان برای خرید یک دستگاه فنیشر اشاره کرد و گفت: 420 هزار یورو برای خرید این دستگاه نیاز است تا شرکت واردکنندۀ این دستگاه، با شهرداری قرارداد منعقد کند.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز در توضیح گفت: ورود این دستگاه به کشور، حالت انحصاری دارد و به همین دلیل، قیمت آن از حالت عادلانه بیشتر است، اما به این دلیل که آسفالت معابر توسط شهرداری ارزان‌تر می‌شود، خرید این دستگاه به‌صرفه‌وصلاح شهرداری است.

در ادامه، با نامه شهرداری کرمان درخصوص خرید فنیشر با 10 رأی موافقت شد.

موسوی، به نامه دیگر شهرداری کرمان اشاره کرد و گفت: مدیر گلزار شهدای کرمان درخواست مساعدت برای اجرای برنامه‌های فرهنگی گلزار شهدا و پذیرایی از مهمانان خارج از کشور و یا سایر استان‌ها را دارد که شهرداری درخواست کرده شورا با پرداخت مبلغ 150 میلیون تومان به گلزار شهدا موافقت کند.

رییس کمیسیون فرهنگی‌اجتماعی شورا نیز در این خصوص تأکید کرد: البته بهتر است بازخورد پرداخت مبلغ 100 میلیون تومان سال گذشته را و اینکه چگونه و در کجا هزینه شده، برای شورا ارسال کنند.

در ادامه، با کمک 150 میلیون تومانی از محل هدایا و پرداخت‌های تشویقی به مدیریت گلزار بین‌المللی شهدای کرمان جهت اجرای برنامه‌های فرهنگی، با 11رأی موافقت شد.

دبیر شورای اسلامی شهر کرمان، به دیگر نامه شهرداری کرمان در مورد درخواست هیأت امنای مسجد «ابوالفضل(ع)» واقع در محله «سلسبیل» برای بهسازی و تعمیر سرویس‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت: هیأت امنای این مسجد تقاضای کمک و مساعدت شهرداری در این خصوص را داشتند که در کمیسیون مقرر شد شهرداری در تأمین مصالح به مسجد کمک کند.

این موضوع نیز با 11 رأی موافق به تصویب رسید.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا نیز در ادامه، پرسش‌هایی از شهردار کرمان مطرح کرد و گفت: درخصوص پل «شهدای خلبان»، هفتۀ قبل جلسه‌ای با نمایندگان شهرداری و مشاور طرح داشتیم تا گزارشی از روند کار ارایه دهند؛ زیرا کار فرساشی شده است.

منصور ایرانمنش افزود: اگر در مورد برق، زیرساخت‌ها و یا ملک سنگبری واقع در نزدیکی این محل و سایر مواردی که باعث شده کار پیش نرود، مشکلی وجود دارد، باید از دستگاه قضایی کمک بگیریم؛ چراکه نیاز است کار با جدیت بیشتری پیش برود.

وی تصریح کرد: پیش از رفع معارض، به‌دلیل حصارکشی، کار کسبۀ این منطقه تعطیل شده است؛ بنابراین، باید در این مورد تدبیری اندیشیده و جبران خسارتی برای این افراد در نظر گرفته شود.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا، به برخی عزل و نصب‌ها در شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: باید حرمت افرادی که عزل می‌شوند، حفظ شود.

ایرانمنش همچنین بیان کرد: پرسش از شهردار، حق شورا و یک ظرفیت قانونی است که امیدواریم برکات آن به مردم برسد.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا نیز، به آسفالت معابر توسط شهرداری کرمان اشاره کرد و گفت: شهرداری‌های مناطق بیشتر به لکه‌گیری آسفالت کوچه‌ها می‌پردازند؛ بنابراین، لکه‌گیری آسفالت برخی معابر اصلی شهر مغفول مانده است.

حسین چناریان افزود: با توجه به فرارسیدن فصل بارش، جلوگیری از آبگرفتگی معابر نیز مورد مطالبه مردم است؛ چراکه برخی از خیابانهای اصلی به‌خاطر چاله‌هایی که دارند، در مواقع بارندگی برای مردم مشکل ایجاد می‌کنند.

وی، وجود معتادان متجاهر در خیابان‌ها را نیز نامطلوب دانست و گفت: معتادان متجاهر، هم چهره شهر را نازیبا می‌کند و هم آسیب‌های اجتماعی زیادی به بار می‌آورد و مورد مطالبه و دغدغه جدی مردم است؛ بنابراین، از شهردار می‌خواهیم به‌جای هزینه‌های موقت در این زمینه، در نقاطی که بررسی و تأیید می‌شود، یک‌بار برای همیشه سرمایه‌گذاری و هزینه کند.

نایب رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: از شهردار می‌خواهیم با برنامه‌ریزی مناسب یک گرمخانه دا ئمی احداث کنند؛ چراکه شهرداری زمین و امکانات لازم برای این موضوع را در اختیار دارد.

محمدرضا کمساری، به قرارداد پایش تصویری نیز اشاره کرد و گفت: مسئولیت این قرارداد به‌عهده کارگروه پایش تصویری گذاشته شده که پس از پیگیری، اعلام کردند مسئولیت اجرایی‌ای برعهده ندارند و به‌عهدۀ شهرداری است؛ بنابراین، از شهردار می‌خواهیم در این خصوص اقدام جدی و صحیحی داشته باشند.

وی همچنین بیان کرد: برخی نیز معتقدند متراژ آسفالت اعلام‌شده توسط شهرداری کرمان، با آنچه اتفاق می‌افتد، همخوانی و مطابقت ندارد که این مسئولیت برعهدۀ شهردار است تا نیرویی را جهت نظارت و راستی‌آزمایی به مناطق بفرستد.

در ادامه، شهردار کرمان در پاسخ به پرسش‌ها گفت: درخصوص پل «شهدای خلبان»، به‌صورت منظم جلساتی برگزار و فرایند کار بررسی می‌شود و این موضوع، جزو دغدغه‌های ماست.

سعید شعرباف افزود: در حوزه معارض‌های این پل نیز، کار برق شروع شده که اصرار کردیم سریع‌تر کار تمام شود و از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار هم خواستیم بر تسریع به این مهم تأکید کنند.

وی ادامه داد: درخصوص زمین متعلق به محیط زیست نیز سرعت عمل نیاز است؛ چون نامه به هیأت دولت ارسال و تا معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری هم پیگیری شده تا کار هرچه سریع‌تر انجام شود؛ درواقع هر وقت نامه محیط زیست به ما برسد، می‌توانیم کار را با شتاب بیشتری انجام دهیم.

شهردار کرمان، به خسارت واردشده به کسبه هم اشاره کرد و گفت: باید بررسی شود اگر سابقه‌ای در این خصوص وجود دارد، اقدام کنیم؛ چون این پروژه، فعلاً ادامه دارد و باید کارهای فاز دوم هم شروع شود.

شعرباف افزود: در حوزۀ تأمین مالی این پروژه در سال 1402 نیز مسأله خاصی وجود ندارد.

وی درخصوص عزل و نصب‌ها، به اتفاقات کمیتۀ تفکیک اشاره کرد و گفت: یکی از دلایلی که باعث شد در هشت‌ماه گذشته تفکیک‌های خوبی انجام شود، ایجاد کمیته تفکیک بود که جلسات آن با حضور نمایندگان نهادهای نظارتی، بسیار خوب و بدون حاشیه برگزار شد.

شهردار کرمان افزود: اما نهادهای نظارتی در آخرین جلسه‌ای که داشتیم، مسأله‌ای را گوشزد کردند که مسئولیت امضای کمیته تفکیک و مسئولیت‌های حقوقی فنی، دقیقاً برعهده چه کسی است و چه کسی باید در این خصوص پاسخگو باشد.

شعرباف ادامه داد: قاعدتاً دبیر این کمیته نمی‌توانست مسئول باشد و در چارت شهرداری هم مسئولیت حقوقی و فنی تمام این موارد برعهدۀ معاون شهرسازی است؛ بنابراین، مقرر شد کمیته تفکیک، ذیل معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قرار بگیرد.

شهردار کرمان بیان کرد: بنابراین، احکام اعضای این کمیته، توسط معاون شهرسازی و معماری اعطا شد تا کار قانونمندتر انجام ‌شود.

شعرباف، درخصوص آسفالت معابر هم، به میزان قابل توجه آسفالت در هشت‌ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری کرمان، امسال با کد QR، میزان دقیق آسفالت را اعلام می‌کند و درخصوص لکه‌گیری آسفالت معابر نیز، براساس تناژی که قیر مصرف می‌شود، میزان آسفالت اعلام می‌شود؛ ضمن اینکه میزان لکه‌گیری و تناژ آسفالت مورد استفاده را از روکش آسفالت جدا کردیم.

وی افزد: اما میزان آسفالت معابر توسط پیمانکاران، براساس نظر ناظر سازمان عمران اعلام می‌شود که حتماً این مورد را بررسی خواهم کرد.

شهردار کرمان، در رابطه با آبگرفتگی معابر هم گفت: مشکل سه‌چهار نقطه حاد در هر منطقه حل شده است؛ به‌عنوان مثال در محله «سلسبیل»، برای رفع یک نقطه آبگرفتگی عمیق، حدود 500 میلیون تومان هزینه شد.

شعرباف افزود: تقریباً 18 تا 20 مورد از نقاط حاد آبگرفتگی شهر کرمان کم شده؛ هرچند هنوز 65 نقطه آبگرفتگی دیگر از لیست 110 نقطه اول، باقی مانده که در دست اقدام است.

وی ادامه داد: در زمینۀ ساماندهی معتادان متجاهر نیز، یک فضای موقت در ابتدای میدان «بیرم‌آباد» داشتیم که مردم «سرآسیاب»، به این مکان اعتراض داشتند؛ بنابراین، پیشنهاد شد گرمخانه در جنگل قائم(عج) ساخته شود که ساخته و آماده شد، اما به‌دلیل شأن گلزار شهدا، برای این کار مناسب دیده نشد و قرار است به‌عنوان یک مرکز اقامتی مناسب برای زا ئران مرقد شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی استفاده شود.

شهردار کرمان بیان کرد: در ادامه، دو مکان برای این کار در نظر گرفته شد که یکی از آنها اجاره پنج‌ساله با بهزیستی دارد و سوله و مکان مناسبی است.

شعرباف افزود: برای مکان دائمی گرمخانه، باید به دو مسألۀ نزدیک‌نبودن به محل سکونت مردم و نزدیکی به محل تجمع معتادان متجاهر توجه کنیم؛ بنابراین، یک منطقه پیشنهادی، ورودی سیدی بود که به‌دلیل وجود طرح توسعه آتش‌نشانی در آینده، تاکنون موافقت نشده و باید در جلسه آتی مورد بررسی قرار گیرد؛ هرچند امسال از مکانی در شهربازی و محل دیگری در خیابان شهدای خانوک، به‌عنوان مکان موقت برای گرمخانه‌ استفاده خواهیم کرد.

شهردار کرمان، درخصوص قرارداد پایش تصویری نیز گفت: با توجه به حساسیت این قرارداد و اینکه 38 میلیارد تومان اعتبار دولتی داشت، از همان ابتدا، کل فرایند نظارت را در کمیته فنی پایش تصویری بررسی کردیم؛ بنابراین، حتی مواردی مثل ارتفاع کم که در ساخت سازه‌ها وجود دارد، توسط کمیته فنی پایش تصویری به ما ابلاغ شد، اما این به این معنی نیست که شهرداری در این خصوص نظارتی ندارد؛ بلکه به‌خاطر اهمیت موضوع، یک مجموعه، موضوعات مربوط به این قرارداد را به‌دقت بررسی کرده‌اند.

در ادامه، نایب رییس کمیسیون فرهنگی‌اجتماعی شورا، با تبریک مدال‌آوری قهرمانان کرمان در مسابقات پارآسیایی هانگژو گفت: دو ورزشکار مدال‌آور کشور از استان کرمان بودند که نشان‌دهندۀ ظرفیت افراد دارای معلولیت کرمانی است.

عشرت کردستانی افزود: درخواست دارم با توجه به قانونی که شورای عالی استان‌ها مصوب و ابلاغ کرده، شهرداری و شورا بودجه‌ای برای ساخت‌وسازهای ورزشی مناسب افراد دارای معلولیت در نظر بگیرند.

وی همچنین از اقدامات شهرداری کرمان در گلزار شهدا ازجمله اجرای طرح ترافیکی گلزار شهدا، تسطیح و توسعه پارکینگ گلزار شهدا، جدول‌گذاری، ساخت و تعمیر سرویس‌های بهداشتی و کاشت درختان مثمر و بومی در دامنۀ مسجد «صاحب‌الزمان(عج)» تشکر کرد..

نایب رییس کمیسیون فرهنگی‌اجتماعی شورا اظهار داشت: درخصوص آسفالت شهر هم اقدامات بسیار مؤثری انجام شده که شهروندان می‌توانند از طریق پلتفرم «کرمان من» میزان آسفالت معابر را مقایسه کنند.

کردستانی افزود: در شش‌ماه اول امسال به اندازه کل سال گذشته، معابر شهر آسفالت شده است.

وی ادامه داد: همچنین با تغییر رویه‌ای که در این دوره صورت گرفته، شاهد بازبودن درِ اتاق شهرداران مناطق و تلاش همکاران شهرداری برای جلب رضایت شهروندان هستیم.

کردستانی خاطرنشان کرد: مدیر خبرگزاری فارس هم در نشستی گفتند در نظرسنجی از عملکرد شهرداری‌های کل کشور، شهرداری کرمان به‌عنوان چهارمین شهرداری کشور از نظر رضایت ارباب‌رجوع انتخاب شده که نشان‌دهندۀ اقدامات خوب شهرداری کرمان در این دوره است.

وی با بیان اینکه این موارد را به‌دلیل امیدآفرینی بیان کردم، تأکید کرد: از رییس شورا می‌خواهم همانگونه که در دوسال ابتدای شورا، مقتدارنه شورا را مدیریت کردند، موضوع استیضاح شهردار را نیز مدیریت کنند تا در شورا، به مباحث مهم‌ترِ شهر بپردازیم.

0