شنبه 24 آذر 1397
  • جامعه
  • شماره خبر: 9506173
  • 17 شهریور 1395
  • 11:47
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
عمده بیماری‌های فصل تابستان  ویروسی هستند

عمده بیماری‌های فصل تابستان ویروسی هستند

شایع‌ترین بیماری در این فصل اسهال‌های ناشی از ویروس‌هاست

 

 

شایع‌ترین بیماری در این فصل اسهال‌های ناشی از ویروس‌هاست
معمولا در مسافرت احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی و اسهال بیشتر است که علت آن مصرف مواد غذایی آلوده، آب آلوده و عدم رعایت بهداشت دست‌هاست
مصرف مواد آماده و استفاده از غذاهای خارج از منزل احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی در مسافرت را زیاد می‌کند
مصرف مواد کنسروی اگر جوشانده نشوند ممکن است فرد را در خطر ابتلا به بوتولیسم قرار دهد. این بیماری ناشی از تولید سم ناشی از باکتری کلستریدیم بوتولینوم در مواد کنسروی است. این سم با حرارت از بین می‌رود علایم مسمویت با این سم تهوع، استفراغ، سردرد، دوبینی، لکنت زبان و اختلال تکلم، اشکال در بلع و تنفس است و اگر سریعا تشخیص داده و درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد.
وجود تب در بیماران دچار اسهال می‌تواند نشان‌دهنده‌ی علت عفونی اسهال باشد یا ناشی از کم آبی ناشی از دست دادن آب بدن، لذا نباید بدون مشورت پزشک اقدام به درمان دارویی و استفاده از داروهای ضداسهال نمود. گاهی استفاده از این داروها باعث بدتر شدن حال بیمار و افزایش تب و یا تشنج و یا التهاب شدید روده‌ها می‌گردد.
بهترین اقدام در صورت ابتلا به اسهال تا زمانی‌که به پزشک مراجعه شود، مصرف مایعات و آب کافی برای جلوگیری از کم آبی بدن است. بهترین ترکیب، استفاده از محلول‌های اوآراس است که به‌صورت پودر در داروخانه‌ها وجود دارد. یک بسته این پودر در یک لیتر آب جوشیده و سرد، حل شده و مرتب به فرد داده می‌شود.
در افراد مبتلا به اسهال باید از مصرف آب میوه‌ها - غذاهای چرب و میوه‌های خام و سبزیجات نپخته خودداری شود زیرا این مواد اسهال فرد را تشدید می‌کند
استفاده از ماست و کشک در افراد مبتلا به اسهال می‌تواند مفید باشد.
در فصل تابستان و در هنگام مسافرت و حضور در مکان‌های باز احتمال گرمازدگی وجود دارد. علایم گرمازدگی شامل تشنگی، احساس گرمای زیاد، تعریق، افزایش ضربان قلب، کاهش فشارخون، سردرد و سرگیجه، گرفتگی عضلات، احساس خستگی و در صورت شدید بودن کاهش هوشیاری است. برای جلوگیری از تشدید گرمازدگی باید فرد در معرض گرما را خنک کرد. بهترین روش کاهش لباس‌ها و مرطوب کردن بدن فرد و باد زدن وی است. اگر فرد هوشیار است به او مایعات خنک بدهید و فرد را به مکانی خنک و سایه‌دار منتقل کنید. در صورت کاهش هوشیاری از دادن مایعات خودداری کرده، سر فرد را به یک طرف بچرخانید. مطمئن باشید راه هوایی او باز است. اگر دندان مصنوعی دارد از دهانش خارج کنید و فورا اورژانس 115 را خبر کنید تا رسیدن اورژانس، فرد را با مرطوب کردن صورت و دست‌ها و پاها و باد زدن خنک کنید.

دکتر مهدی شفیعی

0