یک شنبه 5 اسفند 1397
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 950579
  • 12 مرداد 1395
  • 10:59
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
سد معبر تجاوز به حقوق و آزادی مشروع دیگران

سد معبر تجاوز به حقوق و آزادی مشروع دیگران

پیاده رو، کوچه و خیابان به‌عنوان محل عبور و رفت‌وآمد عابران، نوعی معبر شناخته می‌شود و سد معبر علاوه بر این‌که عبور و مرور را مختل می‌کند، بر زیبایی شهر نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

اگر ساعتی در سطح شهرها به خصوص در محل‌های شلوغ آن‌ها قدم بزنیم، به وضوح خواهیم دید که شهرداری‌ها در جلوگیری از سد معبر و رفع آن موفق عمل نکرده‌اند؛ نه به این علت که نخواسته‌اند، بلکه نتوانسته‌اند. به عبارت دیگر عوامل گوناگون دست‌به‌دست هم داده و موجب شده‌اند که شهرداری‌ها نتوانند چنان‌که بایدوشاید به این وظیفه‌ی خود عمل کنند و امروزه یکی از مسایلی که تمام شهرداری‌ها به آن مبتلا هستند، سد معبر توسط واحدهای صنفی، دست‌فروشان و وسایل نقلیه است.
اشخاصی که با استفاده‌ی نامتعارف از معابر عمومی، مانع از اعمال حق عمومی شوند، در مقابل این افراد شهرداری و ماموران آن قرار دارند که به حکم صریح قانون، مکلف به جلوگیری از انسداد معبر و رفع سد معبر هستند، ولی انجام این تکلیف قانونی، با مشکلات زیادی روبه‌رو است.
در این گزارش دیدگاه‌های مختلف شهروندان و متصدیان واحدهای صنفی را درباره‌ی سد معبر بررسی می‌کنیم.

• مردم از سد معبرکنندگان خرید نکنند
انتهای خیابان بهزاد، ورودی خیابان گلدشت، تعدادی میوه‌فروشی درحال فعالیت هستند که بعضی از آن‌ها با چیدن بساط میوه در پیاده‌رو، رفت‌وآمد عابران را مختل می‌سازند.
خانم رمضانی که در گوشه‌ی این خیابان ایستاده و منتظر تاکسی است، می‌گوید: بارها خود و افراد زیادی به خصوص دانش‌آموزان را دیدم که برای عبور در مسیر پیاده‌رو به‌دلیل وجود موانعی، باید به ناچار مدتی صبر کرده و یا این‌که مسیر را به سمت خیابان تغییر بدهند و مشکلاتی را هم برای خود و هم برای وسایل نقلیه به وجود می‌آورند و طبیعی است که این عمل، احتمال حادثه و ترافیک را به‌هم‌راه داشته باشد.
وی می‌افزاید: بساط میوه در سطح پیاده‌رو جلو آمده و در بعضی ساعات ازدحام خرید مردم نیز قسمت دیگر پیاده‌رو را می‌پوشاند و حالا یک وانت نیز حامل مقداری میوه جهت حراج جلوی همین مغازه متوقف شده است و یک عابر مجبور است تا نزدیکی‌های وسط خیابان عبور کند و این یعنی افزایش احتمال حادثه و البته گاهی مقصر خود ما هستیم؛ اگر مردم از سد معبرکنندگان خرید نکنند و اگر شهروندان به خود و قانون احترام می‌گذاشتند، مشکل عبور و مرور عابران در پیاده‌روها را نداشتیم.

• رابطه‌ی معکوس سد معبر با درآمد درازمدت کسبه
علی.ص، متصدی یکی از واحدهای صنفی بازار می‌گوید: بازار کرمان یکی از محل‌های شلوغ و پررفت‌وآمد است که همه‌ی عابران به قصد خرید و دادوستد ازآن عبور می‌کنند. گاهی اوقات بعضی از مغازه‌ها، مقداری از اجناس خود را بیرون از مغازه قرار می‌دهند و وقتی که مشتریان لحظه‌ای برای دیدن اجناس توقف می‌کنند، راه عبور باریک‌تر می‌شود؛ حال اگر جلوی مغازه‌ای یک دست‌فروش نیز بساط کرده باشد، دیگر گل‌هاچه‌گل می‌شود!! موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌ها که در گوشه‌ای پارک کرده و همین‌طورمتکدیان و فال‌گیرها از عوامل دیگر سد معبر هستند.
وی بیان می‌کند: ایجاد سد معبر و اجاره دادن فضای جلوی مغازه‌ها، بر درآمد بازار تاثیر منفی می‌گذارد؛ چرا‌که مشتریان با مشاهده‌ی دست‌فروشان، فال‌گیرها و یا اتباع خارجی، گرایش کم‌تری به سمت بازار پیدا می‌کنند و از زیبایی بازار نیز کاسته می‌شود و رفته‌رفته سایران از بازار دور می‌شوند.
وی می‌افزاید: البته سد معبر در بازار نسبت به گذشته بسیار کم‌رنگ شده و من فکر می‌کنم تذکرهای متوالی بازرسان نیز تاثیر به‌سزایی داشته است؛ چراکه اگر یک مغازه به علت سد معبر پلمپ شود و بعد از بازگشایی نظارتی نباشد، هیچ تاثیری نداشته؛ بلکه به‌دلیل ایجاد تنفر، سد معبر بیش‌تری ایجاد خواهد کرد، اما تذکرهای دوستانه و متوالی می‌تواند سد معبر را به حداقل برساند.

• سد معبر تعرض به حقوق شهروندان است
عبدالرضا سلطانی، یکی دیگر از شهروندان در این زمینه می‌گوید: سد معبر، یعنی تعرض به حقوق شهروندان و یا به عبارتی دیگر، تجاوز به حقوق و آزادی مشروع دیگران و بدیهی است که از لحاظ شرعی و عقلی پذیرفته نیست، اما سد معبر توسط عده‌ای دیگر از شهروندان ایجاد می‌شود که آن‌ها نیز دلایلی دارند. به‌عنوان مثال بعضی از متصدیان واحدهای صنفی دلیل سد معبر را کم‌بود فضای داخلی مغازه می‌دانند که به علت کرایه‌ی سنگین مغازه‌های بزرگ‌تر و عدم وجود مغازه‌ی مناسب در محل مورد نظر قادر به جابه‌جایی نیستند. در واقع اغلب افرادی که به نوعی محل عبور و مرور شهروندان را سد می‌کنند، دلایلی دارند و شاید از قوانین و مقررات اطلاعی نداشته باشند؛ بنابراین، باید یک تعامل دوطرفه بر قرار شود، دلایل سد معبر و راه‌کارهای آن بررسی شود و مسئولان جلوگیری از سد معبر به جای اخطاریه‌ها و تعطیلی مکرر واحدهای صنفی، در کنار آن‌ها قرار گرفته و هم‌اندیشی لازم را داشته باشند، قطعاً نتیجه‌ی بهتری حاصل خواهد شد.

• دست‌یابی به شهری زیبا در گرو فرهنگ‌سازی و نظم و انضباط اجتماعی
رییس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان نیز در پی دفاع از حقوق شهروندی و یافتن راه‌کارهایی برای رفع معضل سد معبر با برگزاری جلساتی با مسئولان شهرداری، فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن نظم و انضباط اجتماعی را ریشه‌ی اصلی دست‌یابی به شهری زیبا و بدون موانع و مزاحمت‌ها دانست.
مهندس جعفری رییس این انجمن می‌گوید: سد معبر، تنها به مکان‌های پر رفت‌وآمد و مراکز شهر محدود نمی‌شود و در اغلب خیابان‌های حاشیه‌ی شهر نیز شاهد سد معبر به اشکال مختلف هستیم.
یک دروپنجره‌ساز با قرار دادن دروپنجره‌های ساخته شده و آهن‌آلات در پیاده‌رو و ایجاد آلایندگی صوتی و پرتاب ریزه‌های آتش حاصل از برش یا جوش قطعات فلزی و یا یک صاف‌کار و نقاش با توقف خودورها و فعالیت در جلوی مغازه و یا یک رنگ‌کار چوب با قرار دادن صندلی‌ها و اجسام چوبی در جلوی مغازه و بوی نامطبوع حاصل از رنگ‌آمیزی و یا حتی یک تعمیرکار موتورسیکلت با انجام تعمیرات در پیاده‌رو و قرار دادن تعداد زیادی موتورسیکلت در اطرافش و روغنی کردن سطح پیاده‌رو و یا یک تابلونویس با پهن کردن پارچه در جلوی مغازه، همه به نوعی محل عبور ره‌گذران را سد می‌کنند و بر جلوه و زیبایی شهر تاثیر می‌گذارند و از طرفی پاک‌سازی موانع و مزاحمت‌ها و آزادسازی معابر و اماکن و برخورداری از شهری سالم و زیبا، حق همه‌ی شهروندان است؛ بنابراین، راه‌کارهای پیش‌نهادی انجمن در خصوص پدیده‌ی سد معبر ارتقای سطح آگاهی مردم و مشارکت دوستانه و همگانی است. فرهنگ‌سازی در قالب تذکر، تابلو و بروشور برای آشنایی شهروندان با قوانین و مقررات در سطح شهر هم‌چنین اطلاع‌رسانی فتوای مراجع تقلید مبنی بر رعایت حق‌الناس در این مبحث، نشست و برگزاری مشاوره‌ی فصلی مردم و مغازه‌داران با شهرداری، سامان‌دهی و ایجاد فضای مناسب در بیرون شهر برای کارگاه‌هایی نظیر دروپنجره‌سازی که آلودگی صوتی نیز ایجاد می‌کنند؛ این موارد از جمله دیدگاه‌های انجمن است و این به دست نخواهد آمد، جز این‌که همه با مهر دست‌به‌دست هم دهیم تا ان‌شاءالله میهن و شهر خود را آباد کنیم.

مهدی اکبری

15.6289