پنج شنبه 5 اردیبهشت 1398
  • فرهنگ و هنر
  • شماره خبر: 9606749
  • 31 خرداد 1397
  • 10:05
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
راه‌اندازی دفتر مطالعات، پژوهش و آموزش‌های شهروندی

مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری خبر داد:

راه‌اندازی دفتر مطالعات، پژوهش و آموزش‌های شهروندی

مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری از راه‌اندازی دفتر مطالعات، پژوهش و آموزش‌های شهروندی خبر داد.

محمدمهدی حمزه‌پور با بیان این‌که در دوره‌ی جدید، معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری به محل خیابان شهید رجایی، جنب کتابخانه ملی، منتقل شد، گفت: برای تعامل و ارتباط بهتر و بیش‌تر با سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالان اجتماعی و نیز برای راحت بودن دسترسی، دفتر مدیریت اجتماعی و گردشگری در ساختمان مستقلی در پشت ساختمان معاونت فرهنگی (کاوشکده علوم فرهنگ‌سرای کوثر) راه‌اندازی شد.
وی افزود: در ساختمان جدید اقدامات و کارهای زیادی در دستور کار قرار گرفته که یکی از این کارها، راه‌اندازی دفتر مطالعات، پژوهش و آموزش‌های شهروندی است.
مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری با اشاره به این‌که دفتر مطالعات، پژوهش و آموزش‌های شهروندی، به‌منظور ارتباط مستقیم با جامعه و اقشار با نگرش‌های متنوع راه‌اندازی شده است، گفت: این دفتر با تشکیل شوراها و کارگروه‌های تخصصی و راهبردی به تولید محتوا در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی می‌پردازد؛ هم‌چنین هدایت، تجمیع و استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های موجود در درون و بیرون مجموعه‌ی شهرداری، در زمینه‌ی آموزش فرهنگ شهروندی و شهرنشینی که اصلی‌ترین وظیفه و مأموریت مجموعه‌ی معاونت فرهنگی و اجتماعی است، در دستور کار این دفتر قرار دارد.
حمزه‌پور بیان کرد: ایجاد «کتابخانه تخصصی شهرداری و مطالعات شهروندی» با استفاده از ظرفیت بلااستفاده‌ی کتابخانه راکدی که هم‌اکنون در فرهنگ‌سرای کوثر وجود دارد، برای استفاده‌ی‌ پژوهشگرانِ مباحث مربوط به علوم و فنون شهرسازی و شهرنشینی، مهندسان، معماران و افراد شاغل در بخش‌های فنی و عمرانی شهرداری در دستور کار است.
وی افزود: انتقال کتاب‌های ادبی و هنری این کتابخانه، به سایر کتابخانه‌ها ازجمله کتابخانه‌ پارک مطهری و برخی خانه‌های فرهنگ فاقد کتاب، از دیگر برنامه‌های در دست اجرای این مدیریت است.

 راه‌اندازی فرهنگ‌سرای تخصصی کودک و مدارس شهروندی
مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری با اشاره به این‌که مقدمات راه‌اندازی فرهنگ‌سرای تخصصی کودک و مدارس شهروندی با هدف آموزش‌های پایه شهروندی و مهارت‌های زندگی به کودکان به‌عنوان تأثیرپذیرترین قشر و آینده‌سازان جامعه فراهم شده است، گفت: راه‌اندازی مرکز مشاوره و مداخلات اجتماعی ویژه‌ی کارکنان شهرداری نیز از دیگر اقدامات این مدیریت است.
حمزه‌پور افزود: شهرداری، مجموعه‌ی بزرگی متشکل از کارگران و کارمندان است که بخشی از آن‌ها اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند؛ بنابراین، درصدد هستیم با راه‌اندازی این مرکز برای کارکنان و خانواده‌هایشان، به آن‌ها در جهت ارتقای زندگی و پیشگیری و حل کردن مشکلات‌شان کمک کنیم.
مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان ارتقای فرهنگ شهروندی در یک جامعه‌ی شهری را باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شهری و داشتن شهری زیبا، تمیز و آباد دانست. 
حمزه‌پور ادامه داد: هم‌چنین مرکز آموزش‌های پایه شهروندی با ارایه‌ی آموزش‌هایی ازجمله بازیافت، کاشت، حفظ و نگهداری فضای سبز، مصرف بهینه‌ی انرژی و علوم نوین، ویژه‌ی مهدهای کودک و مدارس را راه‌اندازی  خواهیم کرد تا خانواده‌هایی که به آموزش کودکان و نوجوانان خود علاقه دارند، از آموزش‌های این مرکز بهره ببرند.
وی با تأکید بر این‌که از رسالت‌های بزرگ این مدیریت، آموزش‌های شهروندی است که به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم ارایه می‌شود، گفت: به‌عنوان مثال در بخش آموزش‌های غیرمستقیم می‌توان به طرح جمع‌آوری درهای بطری اشاره کرد که در حال اجراست که در آن علاوه بر ترویج کمک به نیازمندان، آموزش‌های غیرمستقیمی مثل جمع‌آوری پلاستیک‌هایی که به سختی و طی قرن‌ها تجزیه‌ می‌شوند، ارایه می‌شود.
وی در رابطه با آموزش‌های مستقیم، به اجرای طرح یک‌شنبه‌های بدون پلاستیک اشاره کرد و گفت: برای حفظ محیط زیست و سلامت خود و آیندگان، با تعدادی از سمن‌های فعال رایزنی کردیم تا زنان کارآفرین، بدسرپرست و بی‌سرپرست مرتبط با این سمن‌ها، کیسه‌های خرید پارچه‌ای تولید کنند تا ضمن مصرف کمتر پلاستیک، برای این افراد نیز اشتغال‌زایی و درآمدزایی شود.
حمزه‌پور به جلسات مشترکی که با حضور نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی برگزار شده، اشاره کرد و گفت: این دانشگاه اعلام آمادگی کرده تا یک سمن کیسه‌های پارچه‌ای را برای جایگزین شدن با کیسه‌های پلاستیکی، به فروش برساند؛ ضمن این‌که مقرر شده فنی و حرفه‌ای دوره‌های آموزشی لازم برای دوخت کیسه‌های خرید و نان برگزار کند.

 برگزاری همایش ارتقای سلامت به‌طور مستمر
مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان با بیان این‌که در این دوره تعامل و ارتباط خوبی با دانشگاه علوم پزشکی، بهزیستی، نیروی انتظامی و آموزش و پرورش برقرار کردیم، گفت: همایش ارتقای سلامت به‌طور مستمر برگزار می‌شود؛ ضمن این‌که به مناسبت روزهای مختلفِ سلامت مانند روز دیابت، به‌طور هماهنگ در شهر و تمام مراکز زیرمجموعه‌ی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری، برنامه هایی با حضور متخصصان مربوط برگزار خواهیم کرد.
وی از دیگر فعالیت‌های مدیریت امور اجتماعی و گردشگری در زمینه‌ی آموزش‌های شهروندی به برگزاری جشنواره‌ی بازیافت و اجرای سرودهای شهروندی ویژه‌ی مهدهای کودک برای نهادینه شدن آموزش‌های شهروندی در ذهن کودکان که تأثیرپذیرترین قشر جامعه هستند، اشاره کرد و گفت: اختصاص بیلبورد و سازه‌های شهر با پیام‌های شهروندی در موضوعات مختلف از دیگر اقدامات این مدیریت در سال‌جاری است.
حمزه‌پور ادامه داد: در این زمینه سه بیلبورد به موضوعات شهروندیِ مشترک با نیروی انتظامی، سه بیلبورد به موضوعات مشترک با دانشگاه علوم پزشکی و سه بیلبورد نیز به موضوعات شهروندی مرتبط با شهرداری مانند بازیافت و عوارض اختصاص خواهیم داد.
وی افزود: برگزاری همایش و جشنواره‌ها و نیز تئاترهای خیابانی با موضوعات شهروندی به‌صورت مستمر در دستور کار است تا ضمن جریان‌سازی موضوعات شهروندی، این موضوعات به یک دغدغه برای همگان تبدیل شود.

 ضرورت استفاده از ظرفیت سمن‌ها
مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان هم‌چنین با بیان این‌که سمن‌ها و فعالان مردمی، سرمایه‌های اجتماعی هستند، گفت: باید برای ارتباط بهتر با مردم، به سراغ سمن‌های فعال در بخش‌های مختلف برویم تا برای اجرای برنامه‌ها و سایر فعالیت‌های مرتبط با مسایل شهروندی، به کمک ما بیایند که در این راستا برای شروع همکاری، تهیه‌ی بانک اطلاعاتی از تعداد و موضوع فعالیت سمن‌ها و این‌که از چه نهادی مجوز گرفته‌اند، در دستور کار است تا براساس وظایف هر سمن، در اجرای برنامه‌های مختلف شهرداری با آن‌ها مشارکت کنیم.

 «کرمون‌گردون»، یک برند بومی در زمینه‌ی گردشگری است
مدیر امور اجتماعی و گردشگری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان «گردشگری» را یکی دیگر از وظایف این مدیریت ذکر کرد و با بیان این‌که از سال‌های قبل پیگیر ایجاد یک برند گردشگری برای شهرداری کرمان بودیم، گفت: «کرمون‌گردون» یک برند بومی است که شهرداری می‌تواند با استفاده از قابلیت‌های این نوع گردشگری، علاوه بر معرفی شهر کرمان به شهروندان و گردشگران، درآمدزایی نیز داشته باشد.
حمزه‌پور افزود: هدف نخست کرمون‌گردون، معرفی شهر کرمان به شهروندان کرمانی و هم‌استانی‌هاست تا با شهر، مفاخر و مواریث تاریخی با ارزش آن بیش‌تر و بهتر آشنا شوند؛ ضمن این‌که حس تعلق شهروندان به شهر بیش‌تر شود تا به مبلغ‌هایی برای جذب بیش‌تر گردشگران به کرمان تبدیل شوند. 
وی ادامه داد: این حس تعلق و دوست داشتن شهر، هم‌چنین باعث می‌شود تا شهروندان در حفظ زیبایی و پاکیزگی شهر، پرداخت عوارض، ساخت‌وسازهای زیبا و هماهنگ با منظر شهری و اقلیم، بازیافت زباله و تفکیک از مبدأ و ... کوشا باشند و خودشان به‌صورت خودجوش در بهبود این امور به شهرداری کمک کنند. 
حمزه‌پور با بیان این‌که امسال دو دفتر اطلاع‌رسانی گردشگری کرمون‌گردون به‌صورت دائمی راه‌اندازی خواهیم کرد، گفت: هم‌چنین پیگیر تعریف و راه‌اندازی محورهای گردشگری برای شهر کرمان هستیم؛ چراکه وقتی محورهای گردشگری مشخص داشته باشیم، می‌توانیم خدمات گردشگری مورد نیاز گردشگران را در آن محور اجرا و ارائه کنیم تا گردشگران به مشکل برنخورند. 
وی افزود: به‌عنوان مثال اگر قرار است هتلی ساخته شود، شهرداری و سایر نهادهای مرتبط، باید سرمایه‌گذار را متقاعد کنند تا در این محورها آن هتل را بسازد و یا خدمات مورد نیاز گردشگران در این محورها ارائه شود.

 تشکیل اتاق فکر مشترک گردشگری شهر کرمان
مدیر امور اجتماعی و گردشگری با بیان این‌که در حال عقد قرار داد با مؤسسه آموزش عالی علمی کاربردی خدمات جهانگردی وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان هستیم تا با همکاری یک‌دیگر خدماتی را ارایه کنیم، گفت: از آن جمله تشکیل اتاق فکر مشترک گردشگری شهر کرمان، مقدمات نوشتن طرح جامع گردشگری شهر کرمان، آشتی جامعه‌ی علمی با بدنه‌ی شهرداری کرمان، راه‌اندازی دفاتر اطلاع‌رسانی گردشگری ویژه‌ی مسافران و پخش اقلام تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی در دفاتر اطلاع‌رسانی گردشگری است.

0