سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9607249
  • 13 آبان 1397
  • 12:51
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
حضور کرمانی‌ها در پیاده‌روی اربعین 23 درصد افزایش داشت

امسال؛

حضور کرمانی‌ها در پیاده‌روی اربعین 23 درصد افزایش داشت

مدیرکل حج و زیارت استان کرمان گفت: امسال، 62 هزار و 215 کرمانی برای شرکت در پیاده‌روی اربعین ثبت نام کردند.

به گزارش کرمان‌آن‌لاین؛ مدیرکل حج و زیارت استان کرمان ضمن اعلام این خبر، گفت: یک روز قبل از اربعین برای 61 هزار و 821 نفر ویزا صادر شد که تقریبا نسبت به سال گذشته رشد 23 درصدی داشته است.

محمود عرب‌نژاد افزود: سال گذشته بیش از 45 هزار کرمانی در همایش بزرگ راهپیمایی اربعین شرکت کرده بودند.

وی تصریح کرد: امسال به دلیل نامشخص بودن قیمت ارز ثبت‌نام سامانه‌ی سما از پنجم مهر آغاز شد و در کرمان نیز ثبت نام از زائران کربلا از 15 مهر آغاز شد.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمان گفت: برخی از زائران کرمان برای شرکت در پیاده روی اربعین و سفر به کربلا از استان‌های دیگر ویزا گرفته بودند و آمار دقیقی از این افراد در دست نیست.

وی گفت: خروجی زائران کرمانی به طرف عراق مرز شلمچه و چذابه بود لذا 41 هزار و 629 نفر از زائران از مرز شلمچه، 844 نفر از مرز چذابه و 20 هزار نفر از مرز مهران وارد کشور عراق شده‌اند.

عرب‌نژاد گفت: امسال قرار شد اتباع افغان ساکن در کرمان از طریق دفاتر کفالت اداره کل اتباع و سامانه‌ی سما برای شرکت در راهپیمایی اربعین ثبت‌نام شوند.

وی افزود: امسال برای نام‌نویسی از زائران اباعبدالله الحسین (ع) در استان کرمان 103 دفتر زیارتی ثابت و 20 دفتر موقت راه‌اندازی شد.

مدیرکل حج و زیارت استان کرمان با اشاره به اینکه شهرستان کرمان با 28 هزار و 39 نفر رتبه‌ی نخست اعزام زائر به کربلا را داشته است، افزود: رفسنجان با 6 هزار و 791 نفر دوم، سیرجان با پنج هزار و 521 نفر سوم، جیرفت با چهار هزار و 105 نفر چهارم، زرند با سه هزار و 287 نفر پنجم و شهرستان بم با 2 هزار و 722 نفر رتبه‌ی ششم اعزام زائر به کربلا را دارد.

مسئول کمیته فرهنگی آموزشی اربعین و مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در اداره کل حج و زیارت استان کرمان نیز در این جلسه گفت: دشمن قصد داشت با تفرقه افکنی  بین مردم عراق و ایران شکاف ایجاد کند که با انجام دادن فعالیت‌های فرهنگی ناکام ماند.

وی با بیان این‌که فرهنگ یکی از مهمترین مسائل در همایش بزرگ اربعین است، گفت: از طرف ستاد اربعین کشور وظایف 27 گانه‌ای در چهار کارگروه بانوان، تبلیغ، یاران معنوی اربعین و فضای مجازی بر عهده‌ی کمیته فرهنگی گذاشته شده بود.

حجت الاسلام حسین سازندگی افزود: امسال در فضای مجازی بیش‌تر از سایر عرصه‌ها فعالیت فرهنگی همایش معنوی بزرگ اربعین انجام شد.

وی افزود: کارگروه بانوان نیز مصوباتی چون نوشتن کتاب داستان کودکان در 500 جلد در بحث مهدویت و اهدا به کودکان عراقی را داشت که انجام شد.

مسئول کمیته فرهنگی آموزشی اربعین در کرمان افزود: اهدا صنایع دستی زندانیان به دختران عراقی، ارائه‌ی بسته‌ی بهداشتی و بدرقه‌ی گردان بانوان نانوا نیز از جمله مصوبات کارگروه بانوان در اربعین حسینی بود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌ی زائر مبلغ نیز امسال با حضور بیش از 500 روحانی در عتبات عالیات اجرا شد.

حجت الاسلام سازندگی تاکید کرد: کارگروه فضای مجازی نیز فیلم های کودکانه، نرم افزارهای مورد احتیاج در سفر، کارگروه یاوران معنوی اربعین و غیره را اجرا کردند.

وی افزود: امسال سه موکب اصلی در بم، ماهان و سیرجان برپا شد که با توجه به حضور زائران پاکستانی در این موکب‌ها، روحانیون پاکستانی را هم به این موکب‌ها اعزام کردیم.

15.6186