شنبه 5 اسفند 1396
نسخه آزمایشی
  • جامعه
  • شماره خبر: 9605274
  • 21 شهریور 1396
  • 13:51
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
بیش از 700 نفر از روشندلان کرمانی عضو کتابخانه‌ی نابینایان کرمان هستند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان:

بیش از 700 نفر از روشندلان کرمانی عضو کتابخانه‌ی نابینایان کرمان هستند

بیش از 700 نفر از روشندلان کرمانی عضو کتابخانه‌ی نابینایان کرمان هستند و از منابع بریل، صوتی و تجهیزات کتابخانه استفاده می کنند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان کشور با زهرا موسی‌پور مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری دیدار وگفت‌وگو کرد.

در این دیدار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان ضمن اشاره به فعالیت‌ کتابخانه‌ی نابینایان استان از سال 1384 تاکنون گفت: بیش از 700 نفر از روشندلان کرمانی عضو کتابخانه‌ی نابینایان کرمان هستند و از منابع بریل، صوتی و تجهیزات کتابخانه استفاده می کنند.

محمدجواد حسین‌زاده گفت: در آینده‌ای نزدیک کتابخانه‌ی نابینایان جنب کتابخانه‌ی مرکزی تجهیز و به‌سازی می‌شود و کتابخانه‌ی دیجیتال ویژه‌ی کودکان و نوجوانان نابینا با مشارکت شرکت سامسونگ و انجمن نابینایان در کرمان راه اندازی خواهد شد.

در ادامه منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان کشور ضمن تقدیر از فعالیت‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در راستای خدمت‌رسانی به اقشار خاص جامعه به خصوص نابینایان و کم بینایان، گفت: انجمن نابینایان از سال 1391 با همکاری شرکت سامسونگ با ایجاد کارگروهی اقدام به راه اندازی کتابخانه‌ی گویا ویژه کودکان و نوجوانان نابینا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های به عمل آمده بیش از 30 هزار نفر از نابینایان و کم بینایان کشور از کتابخانه‌های دیجیتال راه اندازی شده تاکنون استفاده کرده‌اند.

وی گفت: در سال 1391 تنها 40 عنوان کتاب بریل در حوزه‌ی کودک وجود داشت اما در حال حاضر 850 عنوان کتاب برای سنین کودک و نوجوان تولید شده است.

شادکام خواستار تعامل استانداری و دستگاه‌های ذیربط فرهنگی با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان در راستای حمایت از اقشار خاص به خصوص کم بینایان و نابینایان استان شد.

در ادامه زهرا موسی ‌ور مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان به واسطه‌ی راه اندازی  بخش نابینایان در کتابخانه‌ی مرکزی، خاطرنشان کرد: با عنایت به سابقه‌ی تاریخی مردم دیارکریمان می‌طلبد به حوزه‌ی نابینایان توجه ویژه‌ای شود.

وی گفت: معتقدم اگر برای نابینایان و ناشنوایان فعالیتی انجام شود، نشانه‌ی آن است که چشم و گوش جامعه باز است و می بایست در این زمینه اقداماتی شایسته انجام شود.

موسی‌پور در ادامه کارنامه‌ی درخشان انجمن نابینایان کشور را در راه اندازی کتابخانه‌های دیجیتال را قابل تقدیر وسپاسگزاری دانست وگفت: به همت اداره کل کتابخانه‌ها و تعامل نهادهای ذیربط، کتابخانه‌ی دیجیتال  و صوتی در کرمان یکی از مراکز فعال و پویای کشور خواهد بود.

وی این حرکت فرهنگی را باقیات صالحات دانست وگفت: دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با جدیت هماهنگی دستگاه‌های فرهنگی استان را در راستای تحقق اهداف انجمن نابینایان و اداره کل کتابخانه‌ها در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات به نابینایان و کم بینایان را دنبال خواهد کرد.

0