جمعه 1 تیر 1397
نسخه آزمایشی
  • پلیس
  • شماره خبر: 9605240
  • 16 شهریور 1396
  • 09:46
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
به طور متوسط در هر ماه 70 نفر در جاده‌هاي استان کشته مي‌شوند

رييس پليس راه استان کرمان:

به طور متوسط در هر ماه 70 نفر در جاده‌هاي استان کشته مي‌شوند

رييس پليس راه استان کرمان گفت: در 5 ماهه‌ی نخست‌ سال جاري 355 نفر در جاده‌هاي استان کرمان در اثر تصادف کشته شده‌اند که اين آمار نشان مي‌دهد به طور متوسط در ماه 70 نفر در جاده‌هاي استان جان خود را از دست مي‌دهند.

به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاين، يوسف نجفي در نشست خبري که صبح چهارشنبه برگزار شد، با اشاره به اوج سفرها در نيمه‌ی دوم شهريور ماه و افزايش احتمال وقوع تصادفات جاده‌اي، افزود: طبق آمارهاي اعلام شده ا ز سوي پزشکي قانوني در چهارماه ابتداي سال جاري، 195 فقره تصادف فوتي و 873 فقره تصادف جرحي رخ داده است که در اثر وقوع اين تصادفات 295 نفر کشته و 1465 نفر مجروح شدند که با اضافه شدن 60 نفر فوتي به آمار کشته‌شدگان مردادماه اين ميزان به 355 نفر مي‌رسد که نشان مي‌دهد تعداد فوت‌شدگان در اثر تصادفات رانندگي جاده‌اي 26 درصد افزايش داشته است.

وي خاطرنشان کرد: از ابتداي سال جاري تا اواخر تيرماه در شمال استان کرمان 119 فقره تصادف فوتي رخ داده که منجر به فوت 198 نفر شده است؛ اين تعداد کشته شدگان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 نفر افزايش داشته است و  دليل بر شديدتر بودن تصادف دارد.

در جنوب استان کرمان نيز 76 فقره تصادف فوتي با 97 کشته رخ داده که اين تعداد نسبت به 4 ماه نخست سال 95، با 23 نفر افزايش بسيار نگران کننده است.

نجفي تصريح کرد: دليل عمده‌ترين تصادفات در شمال استان واژگوني و خروج از جاده در اثر خستگي و خواب‌آلودگي بوده و بیش‌تر تصادفات در جنوب در اثر برخورد با عابران پياده، وانت‌ها، وسايل نقليه کشاورزي و موتورسيکلت‌ها اتفاق ا فتاده است.

وي بيش‌ترين دليل تصادفات در جاده‌هاي يک‌طرفه و دوبانده را سرعت غيرمجاز، خستگي و خواب‌آلودگي در هنگام رانندگي ذکر و خاطرنشان کرد: در جاده‌هاي دو طرفه و يک بانده، سرعت غيرمجاز و انحراف به چپ از خط  وسط جاده دليل اصلي حوادث رانندگي بوده است.

رييس پليس راه استان کرمان هم‌چنين استفاده از تلفن هم‌راه را حادثه آفرين دانست و افزود: 65 درصد تصادفات در محورهاي بين شهري و 35 درصد در محورهاي روستايي رخ داده است و در تصادفات جاده‌هاي فرعي موتورسيکلت‌ها نقش پررنگي داشته‌اند.

وي محور کرمان- سيرجان را با 78 فقره تصادف حادثه خيزترين نقاط استان ذکر و تصريح کرد: محور کرمان – رفسنجان با 60 فقره تصادف و محور کرمان – بم با 56 فقره به عنوان حادثه‌خيزترين مناطق شناخته شدند.

نجفي محور کرمان- بم و بافت – کرمان را از لحاظ دادن تلفات سنگين منجر به فوت حائز اهميت دانست و گفت: حادثه‌خيزترين محدوده کرمان – بافت، حدفاصل نگار- بهرامجرد تا سه راهي جوپاري است.

وي تخلفات رانندگي حادثه‌ساز را خط قرمز پليس ذکر و تاکيد کرد: خودرو رانندگاني که 2 تخلف غيرمجاز را هم‌زمان مرتکب شوند، به مدت 72 ساعت توقيف و جريمه مي‌شود. هم‌چنين رانندگاني که تست الکل آن‌ها مثبت باشد به 400 هزار تومان جريمه و 6 ماه محروميت از رانندگي محکوم مي‌شوند و در مرحله بعد به مراجع قضايي معرفي مي‌گردند.

وي در ادامه از اجراي طرح ويژه ترافيکي در ابتداي مهر ماه به مناسبت بازگشايي مدارس خبر داد و يادآور شد: والدين از ميني‌بوس‌هايي براي سرويس‌دهي فرزندان خود استفاده کنند که تحت نظارت شرکت خصوصي بوده و از سازمان آموزش و پرورش مجوز گرفته و داراي تاييد هستند.

مهديه جعفري

15.6243