یک شنبه 31 تیر 1403
  • شورا و شهر
  • شماره خبر: 9611711
  • 14 تیر 1403
  • 13:14
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
استفاده از ظرفیت همۀ نهادها برای فرهنگ‌سازی «تفکیک زباله از مبدأ»

شهردار کرمان تأکید کرد:

استفاده از ظرفیت همۀ نهادها برای فرهنگ‌سازی «تفکیک زباله از مبدأ»

شهردار کرمان، با تأکید بر لزوم به تصویرکشیدن سختی کار نیروهای شهرداری در سازمان مدیریت پسماند، گفت: یک روز به‌صورت نمادین، کار جمع‌آوری زباله به‌جای شب، در طول روز انجام شود تا شهروندان زحمات و حجم کار سازمان مدیریت پسماند را ببینند.

به گزارش کرنا، در ادامۀ بررسی مسایل و مشکلات سازمان‌های شهرداری کرمان، صبح امروز چهاردهم تیرماه، محسن تویسرکانی، شهردار کرمان، معاونان شهردار و برخی از مدیران شهری، در سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان، حضور پیدا کردند.

شهردار کرمان، در این نشست که با موضوع بررسی مشکلات مدیریت پسماند شهرداری کرمان، برگزار شد، گفت: برگزاری نشست‌های پنج‌شنبه‌ها با سازمان‌ها تاکنون، نتایج خوبی داشته است؛ در این جلسات، مشکلات بررسی شده و برای راهبری مطلوب امور، چاره‌اندیشی می‌شود.

محسن تویسرکانی، با بیان اینکه دو چالش جدی در سیستم‌های اداری وجود دارد، افزود: یکی از این چالش‌ها عدم رعایت سلسه‌مراتب است که در درازمدت ایجاد مشکل می‌کند؛ بنابراین، باید فرهنگ رعایت سلسه‌مراتب اداری را در سازمان‌ها جا بیندازیم.

وی ادامه داد: یک مشکل دیگر در دستگاه‌های اداری که معمولاً با تغییر مدیریت‌ها رخ می‌دهد، رواج شایعات است؛ این شایعات باعث می‌شود مدیران نتوانند کار خود را به نحو احسن انجام دهند.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: خوشبختانه سرعت انجام کارها در شهرداری بیشتر شده و بازخورد خوبی ازسوی شهروندان و مدیران استان دریافت کرده‌ایم.

تویسرکانی افزود: هدف اصلی ما کار کردن برای شهر و در حوزۀ شهر است، اگر کارمان را در حوزۀ شهری و عمرانی درست انجام دادیم، بعد می‌توانیم به کارهای فوق‌برنامه بپردازیم.

وی تصریح کرد: در حوزۀ پسماند چون کارها روزانه و به نحو احسن انجام می‌شود، شاید عادی شده و زحمت دوستان دیده نشود؛ درحالی‌که فقط اگر یک روز کار جمع‌آوری زباله انجام نشود، مردم می‌بینند که روزانه چه حجم کاری انجام می‌شود و چقدر اهمیت دارد.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: در یک‌سری رویدادهایی که در سطح شهر برگزار می‌شود، متولی تنظیف و پسماند آن شهرداری است و نقش ویژه‌ای در برگزاری مطلوب رویدادها دارد.

تویسرکانی، با بیان اینکه پیگیر موضوع «شهردار شب» هستیم، تأکید کرد: نظارت بر کار پیمانکاران در حوزۀ پسماند بسیار ضروری است.

وی با بیان اینکه باید فرهنگ شهروندی را به شهروندان القا کنیم، افزود: معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری باید درخصوص فرهنگ‌سازی در حوزۀ پسماند به‌طور ویژه، تدبیری بیندیشد.

شهردار کرمان یادآور شد: باید برای شهروندان ایجاد انگیزه کنیم که زباله‌های خود را تفکیک کرده و زباله‌های خشک را تحویل دهند؛ نیروهایی که در این بخش با شهروندان در ارتباط هستند، باید آموزش ویژه ببینند و از ظرفیت مساجد هم برای فرهنگ‌سازی در این زمینه می‌توان استفاده کرد.

تویسرکانی افزود: در زمینۀ تفکیک زباله از مبدأ می‌توانیم از همکاری و ظرفیت همۀ نهادها ازجمله آموزش و پرورش، صداوسیما، پادگان‌ها و زندان‌ها استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید سختی کار نیروهای شهرداری به‌خصوص در سازمان مدیریت پسماند را به تصویر بکشیم، افزود: در رویدادها و مراسمی که توسط شهرداری برگزار می‌شود، برای فرهنگ‌سازی در زمینۀ تفکیک زباله از مبدأ، اقدام شود.

شهردار کرمان بیان کرد: یک روز به‌صورت نمادین، کار جمع‌آوری زباله به‌جای شب، در طول روز انجام شود تا شهروندان زحمات و حجم کار سازمان مدیریت پسماند را از نزدیک ببینند.

معاون خدمات‌شهری شهردار کرمان هم در این نشست، بیان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر این سازمان و کار در دمای بالا و در ارتباط با زباله‌ها، کار آنها دشوار و سنگین است و سختی کار برای افراد شاغل در سازمان مدیریت پسماند به‌ویژه کسانی که در بخش‌های حمل، پردازش و دفن زباله کار می‌کنند، باید در نظر گرفته شود؛ چراکه حقیقتاً زحمت می‌کشند.

محمود ایرانمنش خاطرنشان کرد: نیروهای سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان در مواقع بحران، همیشه پای کار و یاری‌گر بخش‌های مختلف شهرداری و سایر ارگان‌ها هستند.

وی با اشاره به لزوم پیگیری تشکیل ستاد ساماندهی پسماند در شهرداری، افزود: در کلان‌شهرها این ستاد تشکیل شده و تشکیل آن نیازمند همکاری معاونت خدمات‌شهری و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری است که می‌تواند کمک‌حال شهرداری باشد؛ برای مثال، این ستاد می‌تواند دستورالعمل خاصی برای تخلیۀ خاک‌ونخاله‌های ساختمانی در سایت مشخص‌شده وضع کند که معضل تخلیۀ خاک و نخاله در ورودی و خروجی‌های شهر، از بین برود.

معاون خدمات‌شهری شهردار کرمان، با تأکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی تفکیک از مبدأ زباله، تصریح کرد: متأسفانه با وجود پیگیری‌هایی که در این زمینه شده، هنوز مشکلات مرتفع نشده؛ باید به‌طور مداوم در این زمینه کار شود؛ فرهنگ‌سازی درخصوص تفکیک از مبدأ، نوعی سرمایه‌گذاری است و بازخورد آن را خواهیم دید.

ایرانمنش، خرید دستگاه زباله‌سوز را بسیار ضروری دانست و افزود: خرید این دستگاه به لحاظ زیست‌محیطی خوب است و حجم زباله را هم پایین می‌آورد که برای خرید این دستگاه می‌توان از ظرفیت مسئولیت‌های اجتماعی موسسات بزرگ کمک بگیریم.

وی بیان کرد: خط پردازش زباله شهرداری بسیار کارکرده و یک خط پردازش جدید باید راه‌اندازی شود.

معاون خدمات‌شهری شهردار کرمان، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی پمپ CNG برای این سازمان می‌تواند ایجاد درآمد پایدار داشته باشد و هم به لحاظ پدافند غیرعامل برای شهرداری لازم است.

در ادامۀ این نشست، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان، گزارشی از فعالیت‌های این سازمان ارائه کرد.

مصطفی عسکری، همچنین درخواست‌هایی مطرح کرد، ازجمله لزوم تأمین گاز موردنیاز سایت لندفیل و خاطرنشان کرد: گازرسانی به سایت لندفیل نیاز به همکاری و تعامل ارگان‌های ذیربط دارد که باید تسریع شود.

وی با اشاره به نیاز جدی به آموزش شهروندان و فرهنگ‌سازی در زمینۀ تفکیک از مبدأ زباله، افزود: برای فرهنگ‌سازی در این زمینه به عزم جدی و همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و صداوسیما نیاز داریم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان، یادآور شد: بیمارستان‌ها و مراکز نظامی باید قراردادهای خود را به‌روز کنند.

عسکری بیان کرد: خروج پسماند خشک از کرمان به وفور انجام می‌شود که هیچ آورده‌ای برای شهرداری ندارد؛ رقم عوارض آن مشخص شده و نیاز به همکاری پلیس راه و اداره راهداری دارد که عوارض خروج به شهرداری پرداخت شود.

وی، خاطرنشان کرد: در زمینۀ نوسازی ناوگان موتوری سازمان، اتفاقات خوبی افتاده اما هنوز مشکلات زیادی داریم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان، اظهار داشت: این سازمان در دو حوزۀ خرید لوازم و قطعات ماشین‌آلات و ساخت تعمیرگاه، ظرف یکی‌دوماه آینده، به کسری بودجه برمی‌خورد و لازم است بودجۀ سازمان تقویت شود.

عسکری با اشاره به اینکه طرح جامع پسماند شهر کرمان از سال 1388 بازنگری نشده است و نیاز به بازنگری دارد، افزود: در طرح جامع پسماند، آنالیز فیزیکی، حرارتی و شیمیایی زباله انجام می‌شود؛ همچنین بررسی طرح تفکیک از مبدأ توسط کارشناسان، انجام و بهترین راه‌حل ارائه خواهد شد و بررسی سیستم مکانیزۀ جمع‌آوری زباله نیز انجام می‌شود.

وی بیان کرد: میانگین هزینه‌های جاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری، ماهانه دو میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان است که نیاز داریم این رقم به‌صورت ثابت پرداخت شود تا حداقل هزینه‌های جاری را بتوانیم بپردازیم.

گفتنی است؛ در این نشست همچنین مشکلات مطرح‌شدۀ سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان، توسط معاونان شهردار، مورد بررسی قرار گرفت و برای حل این مشکلات تصمیم‌گیری شد.

15.6235