چهارشنبه 26 تیر 1398
  • جامعه
  • شماره خبر: 9607015
  • 6 شهریور 1397
  • 11:51
  • امتیاز:5/4
  • امتیاز شما
اجرای سه فاز تفکیک زباله برای بهره‌وری از طلای کثیف

زباله در پیچ و خم بازیافت؛

اجرای سه فاز تفکیک زباله برای بهره‌وری از طلای کثیف

از زباله‌گردهایی که در جستجوی طلای کثیف، شب‌گردی می‌کنند تا کارخانه‌های بازیافت اصفهان و یزد، همه می‌دانند زباله و فرآیند بازیافت آن، چه سرمایه‌ی پنهانی است؛ اما در این میان شهروندان کرمانی هنوز برای موضوع مهم تفکیک زباله توجیه نیستند. شهروندان کرمانی هر ساعت بیش از 16 ‌تن زباله تولید می‌کنند؛ زباله‌هایی که مدیریت شهری باید برای جمع‌آوری آن‌ها یک میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه کند. این رقم تنها هزینه‌ی‌ جمع‌آوری پسماند استان کرمان است؛ هزینه‌ای که هر روز با تولید زباله‌ی بیشتر، افزایش می‌یابد و منبع تأمین این هزینه‌ها نیز خود شهروندان کرمانی هستند.

در سال‌های اخیر طرح‌های آموزشی تفکیک زباله از مبدأ به‌صورت مقطعی و محله‌به‌محله و خانه‌به‌خانه در شهر کرمان اجرا شد، اما این کافی نیست.
با گسترش بی‌رویه‌ی شهر و افزایش جمعیت شهری، خدمت‌رسانی در حوزه‌ی جمع‌آوری زباله با دو مشکل روبه‌رو شد؛ افزایش حجم زباله‌های تولیدی و جمع‌آوری و حمل سنتی زباله. کارخانه‌ی بازیافت زباله شهرداری کرمان در سال 1384 با ظرفیت روزانه150 تن و با هزینه‌کرد 300 میلیون تومان احداث شد، اما روند بازیافت زباله در کرمان، با کندی مواجه شده و این کارخانه در گذر زمان دچار فرسودگی شد؛ اگرچه در دوره‌ی جدید مدیریت شهری بر ضرورت ورود سرمایه‌گذار بخش خصوصی در تفکیک و بازیافت زباله تأکید شده است.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند با بیان این‌که مسأله‌ی اصلی این است که در کرمان برخلاف کشورهای پیشرفته، 70 درصد زباله‌ها تر و فقط 30 درصد زباله‌ خشک است، گفت: همین موضوع درآمدزایی شهرداری از محل بازیافت زباله را با مشکل مواجه کرده است.
محمدرضا قربانی با اشاره به فرسوده‌شدن کارخانه‌ی بازیافت و ناوگان جمع‌آوری زباله‌ی شهرداری افزود: این بخش باید بازسازی شده یا به بخش خصوصی واگذار شود.
وی با بیان این‌که روزانه و به‌طور متوسط حدود 400 تن زباله در شهر کرمان تولید می‌شود، افزود: با بازسازی و تجهیز کارخانه‌ی بازیافت، ظرفیت این کارخانه به 250 تن در یک شیفت کاری افزایش می‌یابد.
قربانی از ارزیابی زیست‌محیطی در طرح جامع پسماند خبر داد و خاطرنشان کرد: زباله‌های شهری در یک سایت لندفیل دفن می‌شوند که مکان‌یابی آن براساس استانداردهای زیست‌محیطی و در بستر بافت گچی آهکی انجام شده که مزیتی برای کاهش آلاینده‌های زباله به زمین بوده و محل مناسبی برای دفن زباله است.
وی با بیان این‌که زباله‌های شهر در کارخانه‌ی بازیافت تفکیک و پالایش می‌شوند، افزود: شهرداری‌ها و دهیاری‌های اطراف نیز زباله‌های خود را در معدن زباله‌ی کرمان دفن می‌کنند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند با اشاره به زمان 300 ساله‌ی بازیافت پلاستیک گفت: حجم زباله‌های برگشت‌ناپذیر بالاست و ظرفیت معدن زباله‌ی کرمان نیز تا 10 سال دیگر تکمیل می‌شود.
وی هم‌چنین از سامان‌دهی خودروهای حمل زباله خبر داد و خاطرنشان کرد: طبق ماده 55 بند 2 قانون شهرداری‌ها مبنی بر انتقال مشاغل مزاحم به محدوده‌ی خارج از شهر، 400 کارگاه بازیافتی غیرمجاز در شهر کرمان پلمب شدند.
قربانی با بیان این‌که تنها پنج درصد زباله‌های خشک قابل تفکیک هستند، افزود: زباله‌های شهری در سه مرحله از خانه تا کارخانه تفکیک می‌شوند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند با اشاره به اجرای طرح آموزشی تفکیک زباله از مبدأ گفت: این طرح آموزشی در فاز اول به روش خانه‌به‌خانه و محله‌به‌محله اجرا شده است.
به گفته‌ی وی طرح آموزشی تفکیک زباله از مبدأ در مناطق یک و سه شهر کرمان به‌طور کامل اجرا شده و در دو منطقه دیگر در حال اجراست.
قربانی هم‌چنین با اشاره به آموزش نیروهای خدماتی شهرداری در این زمینه افزود: در فاز دوم تفکیک زباله نیز 23 کلبه در سطح شهر به تحویل زباله‌ی خشک شهروندان اختصاص یافته است.
وی توسعه‌ی کارخانه بازیافت را ضروری دانست و تأکید کرد: کارخانه‌ی بازیافت شهرداری باید از تکنولوژی روز برخوردار باشد.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند از انجام همکاری‌های متقابل با اداره‌کل امور شهری استانداری در این زمینه خبر داد و خاطرنشان کرد: معدن تفکیک و پالایش زباله مورد بازدید مسئولان قرار گرفته و اعتبار لازم از سوی استانداری و شهرداری به توسعه‌ی کارخانه بازیافت اختصاص یافته است.

 تولید کود ورمی‌کمپوست
در میان استفاده‌های مختلف از طلای کثیف، تولید کود ورمی‌کمپوست بیش از همه مورد توجه مدیران شهرداری قرار گرفته است. این کود از زباله‌های ترِ خانگی و کود حیوانی تشکیل شده و با نوعی کرم خاکی آمیخته است. مصرف کود کمپوست سبب کاهش مصرف کود شیمیایی و مشکلات زیست‌محیطی می‌شود. سرپرست سازمان مدیریت پسماند با بیان این‌که کود کمپوست از زباله تر بارگیری می‌شود، گفت: با تفکیک زباله‌های خانگی ازسوی شهروندان، بیشترین بهره‌وری از طلای کثیف در این زمینه انجام می‌گیرد.
قربانی با اشاره به کرم خاکی موجود در این کود و فرآیند تبدیل آن به کود مغذی و ارگانیک افزود: عناصر غذایی این کود از سیستم گوارشی کرم خاکی عبور کرده و علاوه بر حذف آلودگی‌ها، به آنزیمی آغشته می‌شود که جذب عناصر مورد نیاز گیاهان را سرعت می‌دهد؛ به همین دلیل، تفکیک زباله‌ی خانگی به خشک و تر از مبدأ و توسط شهروندان، ضروری به‌نظر می‌رسد تا 70 درصد زباله‌های تولیدی با این روش به چرخه‌ی محیط زیست برگردند.
اما این تفکیک را نه شهروندان کرمانی که کارگران معدن زباله انجام می‌دهند؛ آن هم با شرایط سخت این کار. تفکیک زباله‌ی خانگی از سوی یک شهروند، ساده‌تر از زمانی است که یک کارگر در معدنی از زباله‌های متفاوت و خطرناک، هزاران‌بار کمر خم کند و هربار با شیشه‌ای یا سرنگی مجروح شود؛ جراحتی که شاید هیچ‌گاه مرهمی نیابد.

 

فاطمه آرا

0